Niedziela, 04 grudnia 2022 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 16

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Strucla makowa Strucla makowa
Strucla makowa to prawdziwy klasyk wśród świątecznych wypieków. My przełamujemy tradycyjną konwencję i proponujemy ją w wersji z ol... »KGHM świętuje Barbórkę KGHM świętuje Barbórkę...
70 pracowników KGHM odebrało odznaczenia państwowe, kordziki górnicze i honorowe szpady górnicze podczas uroczystej centraln... »Czy warto zadbać o klimatyzację w domu? Czy warto zadbać o kli...
Klimatyzacja to system, który staje się coraz popularniejszy w domach jednorodzinnych. Jak pokazuje rzeczywistość, przestaje kojarzyć się... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02.06.2000 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Roman Sadowski a wiceprezydentami: Zofia Heksel, Daniel Cyganowski i Wojciech Trzeciak.

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomości z Lubina i okolic
Będzie Pomnik Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach
Data dodania: 10 lipca 2013 — Kategoria: Wiadomości

Będzie Pomnik Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach

- W tym roku przypada 70. rocznica ludobójstwa na Kresach Wschodnich. W imieniu Stowarzyszenia Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach II Rzeczpospolitej. Serdecznie zapraszam mieszkańców regionu na uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom ludobójstwa na Kresach, które odbędzie się 12 lipca w Lubinie.

Uroczystość poprzedzi msza św. o godz. 17:00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której nastąpi odsłonięcie pomnika (naprzeciwko kościoła, obok Dębu Papieskiego). Na godzinę 18:15 zapraszamy na Kresowy wieczór wspomnień w Galerii Zamkowej.
O ofiarach bestialskich mordów na Kresach Wschodnich przez 70 lat niewiele pisano w podręcznikach historii, i choć ten pomnik nie przywróci im życia, to pozwoli zachować pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach.

Chcemy aby nie odbierano tego pomnika jako niechęci do narodu ukraińskiego. Zależy nam na tym aby zachować pamięć o wydarzeniach sprzed lat i aby następne pokolenia ustrzec od błędów.

Pamiętajmy o akcji antypolskiej zorganizowanej przez ukraińskich nacjonalistów i UPA, których ofiarami byli głównie Polacy, w mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości . Bardzo trudno dziś określić dokładnie liczbę pomordowanych Polaków. Jest to często wynikiem faktu, że niektóre miejscowości zostały zrównane z ziemią, a ich mieszkańcy wymordowani do ostatniego człowieka. Mówi się nawet o 200 tysiącach pomordowanych a zasięg czystki etnicznej objął ok. 1700 kresowych miejscowości. - informuje radny PIS, Krzysztof Kubów.

Na tablicy upamietniającej zbrodnie ludobójstwa pojawą się słowa JPII - "Głoście prawdę, przebaczcie, ale pamiętajcie". Autorem projektu pomnika jest Jan Wojdyło. Pomnik przedstawia symbol państwa polskiego na Kresach - orła w koronie.

 foto:facebook

 

Słowa kluczowe: lubin pomnik ofiar kresy
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,10208.html
Ten artykuł był czytany 2392 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2022 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0