Wtorek, 18 czerwca 2019 r.   Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 83

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Najlepsi uczniowie wyróżnieni przez KGHM Najlepsi uczniowie wyr...
KGHM wręczył wyróżnienia stypendystom naukowym i uczniom, którzy w minionym roku szkolnym osiągnęli najlepsze wyniki w przedmiotach... »Działania lubińskich policjantów pn. „Prędkość” Działania lubińskich p...
Od rana na terenie powiatu lubińskiego, trwają działania kontrolno-prewencyjne policjantów ruchu drogowego pod nazwą „Prędko... »Finał corocznych symultan szachowych Finał corocznych symul...
Rozgrywkami w Siedlcach i Szklarach Górnych zakończył się cykl szachowych zmagań wójta Tadeusza Kielana z uczniami gminnych szk&oac... »50 lat CK 50 lat CK "Muza"
Centrum Kultury " Muza" zaprasza mieszkańców Lubina i okolic do lubińskiego Rynku, gdzie świętować będziemy „50 lat kultury w Lubini... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...25.01.1947 Uruchomienie produkcji w Fabryce Mechanizmów Pianinowych - obecnie Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych DEFIL

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Będzie Pomnik Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach
Data dodania: 10 lipca 2013 — Kategoria: Wiadomości

Będzie Pomnik Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach

- W tym roku przypada 70. rocznica ludobójstwa na Kresach Wschodnich. W imieniu Stowarzyszenia Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach II Rzeczpospolitej. Serdecznie zapraszam mieszkańców regionu na uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom ludobójstwa na Kresach, które odbędzie się 12 lipca w Lubinie.

Uroczystość poprzedzi msza św. o godz. 17:00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której nastąpi odsłonięcie pomnika (naprzeciwko kościoła, obok Dębu Papieskiego). Na godzinę 18:15 zapraszamy na Kresowy wieczór wspomnień w Galerii Zamkowej.
O ofiarach bestialskich mordów na Kresach Wschodnich przez 70 lat niewiele pisano w podręcznikach historii, i choć ten pomnik nie przywróci im życia, to pozwoli zachować pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach.

Chcemy aby nie odbierano tego pomnika jako niechęci do narodu ukraińskiego. Zależy nam na tym aby zachować pamięć o wydarzeniach sprzed lat i aby następne pokolenia ustrzec od błędów.

Pamiętajmy o akcji antypolskiej zorganizowanej przez ukraińskich nacjonalistów i UPA, których ofiarami byli głównie Polacy, w mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości . Bardzo trudno dziś określić dokładnie liczbę pomordowanych Polaków. Jest to często wynikiem faktu, że niektóre miejscowości zostały zrównane z ziemią, a ich mieszkańcy wymordowani do ostatniego człowieka. Mówi się nawet o 200 tysiącach pomordowanych a zasięg czystki etnicznej objął ok. 1700 kresowych miejscowości. - informuje radny PIS, Krzysztof Kubów.

Na tablicy upamietniającej zbrodnie ludobójstwa pojawą się słowa JPII - "Głoście prawdę, przebaczcie, ale pamiętajcie". Autorem projektu pomnika jest Jan Wojdyło. Pomnik przedstawia symbol państwa polskiego na Kresach - orła w koronie.

foto:facebook

 

Słowa kluczowe: lubin pomnik ofiar kresy
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,10208.html
Ten artykuł był czytany 1047 razy.


6 komentarzy

Napisz komentarz!

~Gość

Gość serwisu
#38816 | 12.07.13 17:42:21Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Na pomniku będą słowa papieża JP II. Komentarze do tych słów są zbędne, niech je każdy weźmie do siebie. "Głoście prawdę...." a wy zaczynacie od kłamstwa bo ofiary były po obu stronach.
~Gość

Gość serwisu
#38817 | 12.07.13 17:43:25Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Skąd te 200 tysięcy ofiar ??????
~Gość

Gość serwisu
#38862 | 16.07.13 07:11:47Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

ofiary były po obu stronach? No tak tyle, że polskie ofiary to bezbronni ludzie a ukraińcy to uzbrojone po zęby ofiary. Ukrainiec = Łemek
~Gość

Gość serwisu
#38865 | 16.07.13 08:28:01Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

To jest informacja radnego Kubowa z PIS.
~Gość

Gość serwisu
#38871 | 16.07.13 11:20:49Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

jaka informacja?
~Gość

Gość serwisu
#38896 | 19.07.13 11:19:54Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Historycy Polscy podają do 50 tysięcy ofiar Polaków i 20 tysięcy ofiar Ukraińców. Inne cyfry to polityka i licytacja kto da więcej.
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.030 sek.Lubin 1.0