Poniedzialek, 21 pazdziernika 2019 r.   Imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 77

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
PiS i Krzysztof Kubów zwycięzcami wyborów do Sejmu w Gminie Lubin PiS i Krzysztof Kubów ...
47,45 proc. mieszkańców Gminy Lubin w wyborach parlamentarnych poparło Prawo i Sprawiedliwość. Frekwencja wyniosła 63,76 proc., co oznacza... »Zapisy internetowe na Bieg Barbórkowy możliwe do wtorku 22 października Zapisy internetowe na ...
Zostały 4 dni do zakończenia zapisów internetowych do 34. Biegu Barbórkowego o "Lampkę Górniczą". Zapisy elektroniczne przy... »„Przyjaciele” po raz pierwszy na wielkim ekranie w kinach Helios! „PrzyjacieleR...
Słynne „How u doin’?” wypowiadane przez Joey’go powraca! Z okazji 25-lecia emisji pierwszego odcinka komediowego ser... »CENY W BIEDRONCE POD LUPĄ UOKIK CENY W BIEDRONCE POD L...
Drożej w kasie niż wskazuje na to cena umieszczona przy towarze oraz brak informacji o cenie przy produkcie na półce – to zarzuty UO... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plpolec prawnika.pl


silesianseo.pll

Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1980 W kaplicy zamkowej powstaje "Galeria Zamkowa"

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Prowadzenie auta mimo braku uprawnień – będą nowe kary
Data dodania: 30 kwietnia 2014 — Kategoria: Wiadomości

Prowadzenie auta mimo braku uprawnień – będą nowe kary

W ostatnich dniach w mediach zawrzało za sprawą projektu zmian w Kodeksie karnym. Jednym z kontrowersyjny elementów ma być dodanie do katalogu przestępstw prowadzenia pojazdu pomimo wcześniejszego odebrania uprawnień.


Jak wynika z komentowanych założeń - zmiana ma dotyczyć wyłącznie osób, które wcześniej posiadały prawo jazdy, ale na skutek np. przekroczenia dopuszczalnej liczby punktów karnych lub orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, utraciły uprawnienia, a po upływie zakazu prowadzenia pojazdów, bez ponownego egzaminu, znowu usiadły za kółko.

Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, kierowcy, którzy prowadzą pojazd, a nigdy nie posiadali prawa jazdy, będą w korzystniejszej sytuacji, co już teraz wzbudza w medialnych komentarzach uzasadnione kontrowersje.

Przestępstwo czy wykroczenie? Wszystko zależy od okoliczności.
Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że prowadzenie pojazdów bez uprawnień może być (zależnie od okoliczności) zarówno wykroczeniem (art. 94 k.w.), jak i przestępstwem (art. 244 k.k.).
Z tym ostatnim przypadkiem mamy do czynienia, gdy skazany nie stosuje się do orzeczonego sądownie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Wtedy właśnie popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech.

W każdym innym przypadku - osobie, która kieruje pojazdem na drodze publicznej bez wymaganych do tego uprawnień, grozi grzywna za wykroczenie.

Wprowadzenie nowych sankcji budzi kontrowersje
Teraz ministerstwo planuje wprowadzenie kolejnych sankcji, wprowadzając do Kodeksu karnego art. 180a. Przepis ten budzi kontrowersje nie tylko ze względu na nierówność wobec prawa, ale także ze względów czysto logicznych.

Niedoświadczony kierowca lepszy od wieloletniej praktyki?
Skoro osoba, która nigdy nie miała prawa jazdy, siada za kółkiem i według ustawodawcy powoduje mniejsze zagrożenie niż kierowca, który już wcześniej poruszał się autem, to należy się zastanowić, czy takie rozumowanie nie jest sprzeczne z zasadami doświadczenia życiowego.

W prasie pojawiały się jednak wypowiedzi, które wskazują, że skoro ktoś już raz udowodnił, że stwarza zagrożenie w ruchu, nie powinien bez ponownej weryfikacji pojawiać się na drodze. Nie sposób odmówić takiej argumentacji racji, choć warto także zastanowić się nad kwestią równego traktowania.

Jazda bez prawa jazdy może sporo kosztować
Mało który kierujący ma świadomość, że kara może się okazać najłagodniejszą konsekwencją kierowania pojazdem bez uprawnień. Jeśli bowiem taka osoba spowoduje kolizję lub wypadek, poza konsekwencjami karnoprawnymi naraża się także na konieczność zwrotu wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania.

Warto pamiętać, że nawet drobna stłuczka może powodować konieczność zwrotu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jednak, kiedy w następstwie zdarzenia spowodowanego przez kierującego bez uprawnień, poszkodowany dozna poważnych obrażeń ciała lub zginie, odszkodowanie może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.

OC nie chroni kierowców bez uprawnień
A w tej sytuacji nawet polisa OC nie ochroni sprawcy, ponieważ (zgodnie z obowiązującymi przepisami) zakład ubezpieczeń będzie miał prawo dochodzić od niego roszczeń regresowych. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że polityka represyjna wyeliminuje z polskich dróg kierujących stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa, a wszystkim uświadomi zagrożenia związane z kierowaniem bez uprawnień.

Justyna Halaś
Radca Prawny VOTUM S.A.

 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,11793.html
Ten artykuł był czytany 761 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.036 sek.Lubin 1.0