Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 126

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Uczysz się i pracujesz? Pilnuj limitu. Uczysz się i pracujesz...
Dostajesz rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i nie wiesz czy możesz dodatkowo pracować? Jest taka możliwość, ale trzeba pamiętać o limitach. Od 1 ... »Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...15.09.1999 VII edycja Miejskiego Konkursu Plastycznego pn. "Logo na wesoło dla miasta Lubina"

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
45-lecie Muzy – sentymentalna podróż (muzyczna) w czasie... Lubińska prehistoria
Data dodania: 16 sierpnia 2014 — Kategoria: Wiadomości

45-lecie Muzy – sentymentalna podróż (muzyczna) w czasie...  Lubińska prehistoria

Pierwsze moje bliskie spotkania z Lubinem wywarły na mnie pozytywne wrażenie. Mieszkając jeszcze we Wrocławiu, dość często (w latach 1978-1980) bywałem w Lubinie. Przyjeżdżałem do tego miasta na praktyki studenckie (początkowo jako student Uniwersytetu Wrocławskiego a później jako nauczyciel akademicki tej uczelni i opiekun praktyk studenckich).

Pod koniec lat 70-tych uczestniczyłem też w badaniach socjologicznych prowadzonych w Lubinie przez ówczesnego mojego kolegę uczelnianego (dziś profesora!) Mieczysława Malewskiego. Co prawda badania dotyczyły ogólniejszych problemów przystosowawczych a aktywność kulturalna była traktowana tylko jako jeden ze wskaźników przystosowania. Miasto mnie urzekło. I bardzo się ucieszyłem, gdy któregoś dnia otrzymałem tu ofertę pracy. Ostatecznie w 1981 r. zdecydowałem się zamienić pracę na UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM na pracę w DOMU KULTURY ZAGŁĘBIA MIEDZIOWEGO (dzisiejszej MUZIE) i przeprowadzić się z rodzinnego domu we WROCŁAWIU do mieszkania służbowego w LUBINIE.

W tym samym czasie grałem na gitarze w jazz-rockowym zespole „BATTER BAND" (najpierw w Oleśnicy, potem w Lubinie). Zespół ten zanotował kilka wartościowych osiągnięć artystycznych (m.in. w 1978 r. został zwycięzcą XIII Wojewódzkiego Festiwalu Zespołów Amatorskich w Trzebnicy; otrzymał wyróżnienie na prestiżowym X Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzycznych i Piosenkarzy „Muzyczna Jesień - Grodków`79"; zdobył I nagrodę na XI Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzycznych i Piosenkarzy „Muzyczna Jesień - Grodków`80" (świeżo powstała grupa TSA zdobyła wtedy taką samą nagrodę w kategorii zespołów rockowych) oraz otrzymał wyróżnienie na XVI Krajowym Festiwalu Muzycznych Zespołów Amatorskich - „Jelenia Góra` 80").

Mieszkając w Lubinie przez kolejne lata animowałem i uczestniczyłem w wielu większych i mniejszych projektach kulturalnych. Mogłem przez lata obserwować, że pod względem kulturalnym (uczestnictwa w kulturze) środowisko Lubina jest aktywne i bardzo ciekawe, a lokalne środowisko twórców i animatorów jest sympatycznie zintegrowane - generujące znaczące przedsięwzięcia kulturalne.

***
Praca w DKZM/Muzie

W latach 1981-1995 pracowałem w DKZM jako instruktor muzyczny głównie opiekowałem się zespołami muzycznymi oraz zapoznałem z tajnikami gry na gitarze setki lubinian i mieszkańców okolicznych miejscowości.

W tym czasie również animowałem i współorganizowałem I I II MUZYCZNE SPOTKANIA NAD ZIMNICĄ „LUBIN - 1981, 1982" - ogólnopolski przegląd zespołów muzycznych połączony z warsztatami muzycznymi, które prowadzili m.in. członkowie czołowego polskiego zespołu jazzowego „Extra Ball" - Jarosław Śmietana, Jacek Pelc, Jan Cichy.

Założyłem i prowadziłem jazz-rockową grupę „BIRDLAND", która m.in. zdobyła I nagrodę na II Spotkaniach Muzycznych nad Zimnicą (indywidualnie otrzymałem wyróżnienie za kompozycję utworu dedykowanego mojej córce Natalii pt.„Samba dla Natalii").

W 1983 roku grałem na gitarze w KAPELI PODWÓRKOWEJ (na wzór dzisiejszej „Kapeli Lubin City"), która uczestniczyła w plenerowych imprezach miejskich i górniczych oraz systematycznie ubarwiała krajobraz Rynku i centrum Lubina.

Sprawowałem opiekę pedagogiczną, organizacyjną i merytoryczną nad licznymi zespołami muzycznymi (m.in. zespołem „SQUIER" - laureatem „Jarocin `85" w kategorii zespołów heavy metal).

Uczestniczyłem w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Radzieckiej oraz w Międzyszkolnym i Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej. Byłem wtedy gitarzystą/członkiem ZESPOŁU INSTRUMENTALNEGO; w latach 1982-1984 członkiem ORKIESTRY BIG-BANDOWEJ działającej przy Domu Kultury Zagłębia Miedziowego w Lubinie; grałem w zespole TRYL, który m.in. w 1984 r. koncertował we Francji (m.in. w sali koncertowej KLUBU „LA GAITY" wraz z orkiestrą Stefana Kubiaka) w ramach międzynarodowej wymiany kulturalnej oraz uczestniczył w eliminacjach Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Radzieckiej (w 1986 zakwalifikował się do Finału Wojewódzkiego); w latach 1986-1987 r. samodzielnie realizowałem INSTRUMENTACJE I AKOMPANIAMENTY MUZYCZNE w kolejnych edycjach Międzyszkolnego i Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej (jako gitarzysta/kierownik zespołu muzycznego);

W latach 1991-1995 prowadziłem działalność koncertową i popularyzatorską (m.in. w KLUBIE ŻURAW I DKZM/CK MUZA) z zespołem muzyki instrumentalnej „EJA" MASTERS, którego skład dopełniali nauczyciele lubińskiej szkoły muzycznej (Ela Wójtowicz i Julian Kwiatkowski). Zespół m.in. otrzymał wyróżnienie na konkursie muzycznym „Kalafior" organizowanym w Głogowie (1991).

Pod koniec pracy w Muzie (w 1995 r.) zdążyłem jeszcze założyć grupę „SIMPLE DUO" (z Wojtkiem Królikowskim) i przygotować z nią pierwszy program koncertowy.

Od 1995 nie pracuję w Muzie.

***

W Muzie... z doskoku

Nie będąc już pracownikiem MUZY (pracowałem wtedy MIEJSKIM IMPRESARIACIE KULTURY albo MŁODZIEŻOWYM DOMU KULTURY), okazjonalnie z nią współdziałałem/współpracowałem (w latach 2000-2010), kontynuując przede wszystkim działalność koncertową i popularyzatorską z grupą „SIMPLE DUO" (Wojtek Królikowski i Zbyszek Łuszczakiewicz).

W tym okresie udało się zorganizować m.in.:

1.Cykliczne cotygodniowe koncerty kameralne pn. „Autorskie Spotkania Lubińskiego Środowiska Muzycznego „SIMPLE DUO & FRIENDS" - pionierskich (jak na ówczesne warunki Lubina) spotkań lubińskiego środowiska muzycznego, które co tydzień odbywały się w Klubie „Pod Muzami" w latach 2000-2002. W sumie odbyło się ponad 80 koncertów/spotkań (bez wsparcia finansowego z budżetu miasta).

2.Coroczne edycje imprez edukacyjnych pn. „WARSZTATY GITAROWE"(2000-2002), które prowadzili renomowani gitarzyści i pedagodzy (Leszek Cichoński, Janusz Konefał, Jerzy Styczyński). Zajęcia warsztatowe odbywały się w sali MDK, koncerty prowadzących warsztaty i uczestników odbywały się w Muzie a całość finansowało miasto za pośrednictwem MIK-u.

3. Cztery wakacyjne koncerty wokalno-instrumentalne lokalnych wykonawców na Tarasie Letnim Klubu „Pod Muzami" (finansowane przez MIK).

4.Kilka spontanicznych koncertów grupy Simple Duo oraz uczestników koła gitarowego MDK (2006) - w ramach spotkań muzycznych pn. „PIANO-FORTE i PRZYJACIELE". W roku szkolnym 2006/2007 roku koncerty „Piano-Forte i Przyjaciele" w sposób naturalny zostały zdominowane przez uczestników pracowni muzycznej MDK. W tym czasie młodzież skupiona w MDK uczestniczyła w 8 takich koncertach, w ramach których ustanawiała kolejne „GITAROWE REKORDY LUBINA" - jednoczesnego wykonania wybranego utworu przez możliwie największą liczbę gitarzystów oraz innych muzyków.

4. LUBIŃSKIE PREZENTACJE ARTYSTYCZNE - LuPA. Projekt budowania lokalnego partnerstwa wykonawczego w dziedzinie kultury mającego na celu prezentowanie i promowanie lokalnych twórców kultury i sztuki. Były to comiesięczne prezentacje artystyczne dzieci, młodzieży i osób dorosłych przede wszystkim z terenu miasta i powiatu w profesjonalnych warunkach scenicznych. W sumie w latach 2008-2010 zrealizowano 24 edycje projektu.

***

Epilog

Przez ponad 3,5 letni okres pracy w MIK (w latach 1999-2002) dopracowałem się - w moim przekonaniu - skutecznej strategii i taktyki pracy edukacyjnej i animacyjnej w sferze kultury muzycznej. A po odwołaniu z funkcji dyrektora MIK czułem wewnętrznie, że jako animator nie mógłbym sobie wybaczyć zaniechania, gdybym mimo wszystko nie podjął próby kontynuacji dobrze rozwijających się projektów muzycznych zapoczątkowanych w tamtym czasie (LUBIŃSKIE PREZENTACJE MUZYCZNE, MŁODZIEŻOWY IMPRESARIAT MUZYCZNY, SIMPLE DUO & FRIENDS, WARSZTATY GITAROWE).

W związku z tym przy okazji konkursu ofert - ogłoszonego przez prezydenta Lubina w 2003 r. - opracowałem i zgłosiłem „KONCEPCJĘ FUNKCJONOWANIA CENTRUM KULTURY MUZA (w latach 2003-2007) wraz z programem działalności. Oferta została odrzucona.

Dnia 1 września 2003 r. przesłałem też nowemu dyrektorowi Muzy ofertę nawiązania dwustronnej współpracy w celu realizacji PROJEKTU DZIAŁAŃ MUZYCZNYCH „MUZA", którego zamierzałem być głównym koordynatorem oraz osobistym realizatorem niektórych jego działań cząstkowych. Oferta również została odrzucona.

Uważałem wtedy, że był to dobry materiał wyjściowy do rozmowy, dyskusji merytorycznej nt. szeroko rozumianych działań partnerskich w sferze lubińskiej kultury i ewentualnego podjęcia współpracy w stosownym zakresie, ale do niczego takiego nie doszło... Szkoda, bo jestem przekonany, że twórcza kontynuacja projektów muzycznych zapoczątkowanych w MIK (w latach 1999-2002) wtedy i dzisiaj mogłyby zaowocować większą „sprzedażą produktów kulturalnych" miasta oraz jego skuteczniejszą promocją na arenie krajowej i międzynarodowej...

Po 2010 r. zaprzestałem współpracy z Muzą...

Andrzej Ossowski

Slowa kluczowe: lubin lupa ossowski
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,12337.html
Ten artykul byl czytany 1635 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0