Środa, 17 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 40

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Za nami II edycja Integracyjnej Olimpiady Sportowej zorganizowanej przez wolontariuszy KGHM Za nami II edycja Inte...
Wolontariusze KGHM z oddziału Zakłady Wzbogacania Rud wraz ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Lubinie zorganizowali II Integracyjną O... »Do podziału dla firm - 120 mln zł Do podziału dla firm -...
Zainteresowanie firm jest, co roku większe. Na tegoroczny konkurs wpłynęło od firm ponad 5 tys. wniosków na konkurs o dofinansowanie proje... »Repertuar Kina Muza w Lubinie (19.04.2024 – 25.04.2024) Repertuar Kina Muza w ...
19.04 Piątek 15:30 > Podróż do krainy jutra – premiera > Cze / ds 17:15 > Civil War > USA / ds 19:30 > Back to Bla... »Policjanci przestrzegają seniorów przed oszustami. Policjanci przestrzega...
Oszuści wymyślają wciąż to nowe metody, by się wzbogacić. Niestety często tak się dzieje kosztem niewinnych, starszych osób. Nie bądźmy ob... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...31.08.1982 Demonstracja w drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych między Solidarnością a rządem PRL która przeradza się w trzydniowe starcia. W trakcie jej pacyfikacji oddziały ZOMO użyły broni palnej wskutek czego zginęli : Andrzej Trajkowski, Michał Adamowicz i Mieczysław Późniak.

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Trasy rowerowe. Lubiński szlak rowerowy
Data dodania: 19 sierpnia 2014 — Kategoria: Wiadomości

Trasy rowerowe. Lubiński szlak rowerowy

Kilkanaście lat temu pan Marian Hawrysz - prezes lubińskiego oddziału PTTK - wytyczył szlak rowerowy wokół Lubina. Szlak został oznakowany kolorem zielonym.

W ciągu tych kilkunastu lat nastąpiły zmiany, ponieważ część dróg, dotychczas szutrowych, została wyasfaltowana. Także przekroczenie szosy relacji Wrocław-Zielona Góra w okolicach szybu głównego ZG Lubin stało się niebezpieczne, powstał więc plan skorygowanie przebiegu szlaku. Od wsi Obora szlak skierowaliśmy do Lubina, a następnie włączyliśmy w "stary" jego bieg na odcinku pomiędzy lotniskiem a Golą. W ten sposób trasa jest o około 1 kilometr dłuższa, ale początek bierze w Lubinie.

Długość trasy 57 km. Najwyższy punkt 190 m n.p.m. Najniższy punkt 104 m n.p.m.

Opis szlaku rowerowego zaczynamy od skrzyżowania alei Lecha Kaczyńskiego z ulicą Hutniczą.

Jedziemy ścieżką rowerową po północno-zachodniej stronie ulicy Hutniczej w kierunku torów kolejowych. Przejeżdżamy tunelem pod torami i podjeżdżamy do dwupasmowej drogi nr 3. Wzdłuż płotu Zakładów Górniczych Lubin docieramy do przejścia podziemnego pod drogą nr 3. Na drugiej stronie, przy salonie Volkswagena, kierujemy się w kierunku Aeroklubu Zagłębia Miedziowego. Jadąc ciągle drogą asfaltową dojeżdżamy do terenów rekreacyjnych znajdujących się na zapleczu lotniska. Kończy się asfalt, a my jadąc na wprost wjeżdżamy w las. Droga łukiem lekko skręca w lewo. Trafiamy na niebieski szlak rowerowy. Skręcamy wtedy na ten szlak w prawo (na północny-wschód). Kierujemy się do Goli. We wsi Gola, na skrzyżowaniu droga skręca pod kątem prostym i biegnie w górę do lasu. Po 2 km dociera do Koźlic, gdzie na skrzyżowaniu należy skręcić w prawo. Przejazd przez tor kolejowy i należy zjechać w prawy skos na drogę szutrową, a potem leśną. Po około 800 metrach trasa dociera do ruchliwej drogi relacji Lubin-Rudna. Przekraczając tę drogę jesteśmy w najwyższym miejscu szlaku (190 m n.p.m.). Od tego miejsca przez wiele kilometrów szlak biegnie drogą asfaltową. Po 1 kilometrze szlak dociera do małego przysiółku Zalesie. Ostry skręt w prawo na skrzyżowaniu, 1,5 kilometra i wieś Składowice.

W Składowicach można zobaczyć znajdujący się obecnie w rękach prywatnych pałac wybitnego lekarza pochodzenia szkockiego Jana Jonstona, który tu zmarł w roku 1675. Niestety obiekt jest obecnie w stanie "ciężkim". Na skrzyżowaniu z drogą główną ostro w lewo, następnie wśród pól i lasów jedziemy do Ustronia, a następnie do Dąbrowy Górnej. W tej wsi można ujrzeć bardzo ładny mały kościółek pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca. W Dąbrowie skręcamy przy przystanku autobusowym w prawo kierując się do Siedlec. W Siedlcach przekraczamy bardzo ruchliwą szosę biegnącą z Lubina do Ścinawy. Wjeżdżamy w drogę przy kościele Michała Archanioła (wpisany do rejestru zabytków), a następnie ostro w prawo kierujemy się do Czerńca. W tej wsi kończy się długi odcinek asfaltowy. Droga szutrowa biegnie wśród łąk na południe. Po drodze pokonujemy rzekę Zimnicę, po przekroczeniu której mamy najniżej położony odcinek szlaku (104 m n.p.m). Po kilku kilometrach dojeżdżamy do asfaltowej szosy w Niemstowie, na której skręcamy w prawo (na zachód).

W Niemstowie radzimy spoglądnąć na bardzo interesujący kościół św. Antoniego Padewskiego. Dojeżdżamy do bardzo ruchliwej drogi relacji Wrocław-Lubin. Na szczęście pędzące samochody widać na kilka kilometrów. Przeskakujemy na drugą stronę, kilkaset metrów asfaltem i mamy drogę szutrową, która doprowadzi nas do Pieszkowa. W połowie tego odcinka skręt pod kątem prostym w lewo, a potem w prawo. We wsi wracamy na asfalt i w taki sposób docieramy do skrzyżowania z drogą prowadzącą z Lubina do Raszówki. Mijamy kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Przejazd na drugą stronę i asfaltem do lasu kierując się na zachód do Gorzelina.

Uwaga: jeszcze przed Gorzelinem skręcamy skosem z asfaltu w drogę polno-leśną. Jazda asfaltem wydłuży naszą trasę tylko o kilkaset metrów. W Gorzelinie szlakiem niebieskim kierujemy się na północny-zachód do Chróstnika. Uwaga w tej wsi niebieski szlak krzyżuje się z zielonym. Połowa tego odcinka biegnie w lesie, a połowa polami. W Chróstniku przekraczamy kolejną bardzo ruchliwą drogę (z Legnicy do Lubina). We wsi, w pobliżu kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej, kierujemy się na zachód mijając po drodze remontowany pałac (po prawej ręce). Za wsią kończy się asfalt. Droga biegnie lasem szeroką leśną drogą. Po około 4 kilometrach na skrzyżowaniu leśnych dróg skręt pod kątem prostym na północ. Mijamy maleńką wioskę leśną Bolanów i po kilku kilometrach docieramy do Gorzycy. Przeskakujemy przez główną drogę. Po niecałych 100 metrach kierujemy się skosem w lewo, na północny-zachód. 1 kilometr lasem i przekraczamy kolejną ruchliwą drogę z Lubina do Chojnowa.

Lasem i polami docieramy do Brunowa. Tutaj mijamy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Skręcamy na drodze głównej w prawo (na północny wschód) kierując się do budynków postpegieerowskich. Ciągle kierując się na północny-wschód wjeżdżamy w pola. Droga prowadzi do wsi Obora. Ostatni odcinek prowadzi lasem. Dawniej szlak biegł brzegiem lasu, ale postawiony płot zmusza do wyboru drogi leśnej. Docieramy do kościoła pod wezwaniem świętego Antoniego. Tutaj skręcamy w prawo (na południowy-wschód) opuszczając szlak znakowany i szosą jedziemy do krańca wsi. Wskakujemy na ścieżkę rowerową biegnącą po północno-wschodniej stronie szosy. W ten sposób docieramy do Lubina i ulicą Jana Pawła II dojeżdżamy do ulicy Hutniczej, na której skręcamy w lewo (na północny-wschód). Po kilkuset metrach jesteśmy na miejscu startu pokonując ponad 57 kilometrów.

Mapa trasy znajduje się pod adresem:
https://sites.google.com/site/lubinskietrasyrowerowe/trasy-rowerowe/trasy-rowerowe/lb
Na wycieczkę rowerową zaprasza

Paweł Niewodniczański
http://www.lubinskietrasyrowerowe.pl/
http://pniewodniczanski.jogger.pl/

 

Slowa kluczowe: lubin Trasy rowerowe
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,12352.html
Ten artykul byl czytany 688 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0