Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 82

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...VII 1992 Ukazuje się pierwsze wydanie "Biuletynu Lubińskiego" , który 14.04.1993 staje się oficjalnym pismem Rady Miejskiej Lubina

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Zapomniany Kościół Lubina
Data dodania: 01 września 2014 — Kategoria: Wiadomości

Zapomniany Kościół Lubina

Nie spodziewałem się, że aż tak zaskakujące będą wyniki mojej mini ankiety przeprowadzonej wśród znajomych.

Zapytałem kilkanaście osób czy słyszeli o tym kościele. Czy słyszeli o takim kościele w Lubinie? Wśród tej grupy, nikt, dosłownie nikt o nim nie słyszał!

Właściwie to nie byłem zdziwiony. Sam, pomimo, że znam to miasto od lat, na niemałą przecież świątynię natknąłem się właściwie przypadkiem. A przecież kościół pod wezwaniem św. Marii Dominiki Mazzarello stoi w tym miejscu, co najmniej od XIII wieku. A masywna kamienna wieża swoim rozmachem i pięknem zapiera dech w piersiach.

Fakt, budowla stoi właściwie w polu i z głównych arterii miasta jest całkowicie niewidoczna, ale mając tak wspaniałą historię, dziwi fakt o jej zapomnieniu. Skąd wiem o niej tyle, skąd znam ten kościół...

Zadzwonił do mnie kiedyś brat...

- Wiesz, jechałem ostatnio na Chocianów i mam wrażenie, że zaraz za Starym Lubinem, po lewej mignęła mi jakaś wieża, chyba kościoła. Wiem, że interesujesz się takim sprawami, więc dzwonię.

Ziarenko ciekawości zostało zasiane...

Kilka dni później pełen zachwytu stałem przed kościołem w Lubinie, pomiędzy osiedlami Stary Lubin I Krzeczyn Wielki, fotografując I szukając więcej informacji na ten frapujący temat.

- Gospodarzu, Szczęść Boże - zagadnąłem wiekowego mężczyznę uprawiającego pole w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. Zaskoczył mnie przy tym fakt, jak ten rolnik pracował! Miał drewniane grabie, rodem ze średniowiecza. Całe były drewniane, nie tylko trzonek, ale nawet same grabki, którymi grabił ziemię były drewniane, miały chyba ze sto lat. Cudeńko.

Uniósł nieufnie utrudzony grzbiet:

- Czego - odburknął lakonicznie.

- A nic- odparłem niezrażony - od dawna tu mieszkacie gospodarzu? Pytam, ponieważ piękny kościół tutaj macie i chciałem się coś o nim dowiedzieć. I okolica piękna, ten drewniany domek, co to za kościołem stoi też śliczny...

-Fakt - rozchmurzył się nieco chłop, ale tam w tym domu, to już nikt nie mieszka. Sąsiadka, co tam mieszkała od 10 lat u córki w mieście jest. Bo wiecie ten dom to ze słomy I z gliny zrobiono, dziś już takich nie ma- podkreślił z nutka lokalnej dumy.

- Ooo, to nie wiedziałem, a pan to tutaj mieszka- wskazałem ręką na obejście za rolnikiem i ciągnąłem zadowolony, że wdał się w pogawędkę.

- Mieszkam, mieszkam od wojny, Nas to tutaj trzy rodziny jeno zostały. A jak pan chce do kościoła to na 10.00 w niedzielę ksiądz z Chróstnika przyjeżdża. I msza jest. A kościół piękny I stary mamy. Jedyny taki w Europie!

- Jak to w Europie?- Nie potrafiłem ukryć zaskoczenia.

- No, bo tylko u nas jest kościół św. Dominik i jej relikwie mamy- Rolnik z dumy puchł. Widać, że chyba nikt z nim od dawna, bądź zgoła nigdy tak nie rozmawiał.

- Mówi Pan, św. Dominiki, to bardzo ciekawe, Nie słyszałem, a jak jest w środku, bo dzisiaj zamknięte. I wejść do środka nie mogę.

- Ambona piękna, stara, na złoto malowana- Chłop się rozmarzył- i Lożę Kolatorską mamy, też zacną, starą. Wie Pan, co to ta loża? - Nagle zapytał.

- Noo, coś słyszałem- odparłem wymijająco, zaskoczony pytaniem.

- Właśnie, dzisiaj nikt tego nie wie- odparł jakby zmartwiony.

Ratując konwersację odrzekłem:

- A jak pan tu już od wojny mieszka to Pan nie z Lubina? Pan to z repatriantów?

- Panie, a idź, pan, o kocioł pan pyta, a potem polityka, tfu, tfu...Splunął na spracowane ręce, zabierając się do roboty, co oznaczało koniec rozmowy.

- Bóg zapłać, za te informacje Gospodarzu, będę w niedzielę na mszy, zobaczyć kościół w środku i z księdzem porozmawiać o tej okolicy, raz jeszcze dziękuję- rozgadałem się na koniec, aby przywrócić rolnikowi wiarę w człowieka.

- Bóg zapłać - tak chyba odburknął pod nosem- nie przerywając swoim antycznym narzędziem pracy.

Obszedłem okolicę, podziwiając widoczne z oddali centrum Lubina i zastanawiając się, jak to jest, że kilometr, może dwa od centrum, czas zatrzymał się w miejscu. Kolejnym postanowieniem, jakie powziąłem, to niedzielna msza święta w kościele św. Dominiki. Wszak dałem słowo Gospodarzowi.

Już w domu przewertowałem Internet, gdzie znalazłem nieliczne wzmianki o kościele. Świątynię wzniesiono w XIII wieku, z masywną kamienną czworoboczną wieżą. Do końca II wojny światowej przykryta była strzelistą wieżą. Po wojnie kościół popadł, jak wiele takich obiektów w ruinę i dopiero w latach 1959-1960 został wyremontowany. Wtedy wieżę nakryto prowizorycznym płaskim dachem. W 1969 roku ksiądz Szafarski sprowadził do kościoła relikwie i wizerunek św. Dominiki.

W kościele są wspaniałe zabytki. Ołtarz z XVII w., wspaniały renesansowy strop, oraz zabytki, o których wspomniał mój rozmówca: Ambona i niestety zamurowana po wojnie Loża Kolatorska* z XVII wieku. A na ścianach kościoła znalazłem piękne kamienne nagrobki ze znanego na Dolnym Śląsku, polskiego dawniej, a dziś zniemczonego rodu Brzuchaczy (von Brauchitsch). Zabytków, wyposażenia kościoła jest więcej, zachęcam do odwiedzin.

Kolejną ciekawostką jest drewniana chata stojąca bezpośrednio przy kościele. To też zabytek. Niedoceniony, chylący się ku ruinie. Jedyny taki w okolicy. Przypomina swą architekturą i kubaturą średniowieczny szynk. Kto wie, może kiedyś była tu karczma...Kilka lat temu zawaliła się część dachu. Może jeszcze do uratowania.

Dla mnie ta historia będzie miała swój ciąg dalszy...

*Loża Kolatorska (inaczej: Pański Pawlacz) - dawniej fundatora kościoła nazywano kolatorem i posiadał on prawo do własnej części kościoła, często z osobnym wejściem z zewnątrz, z reguły na ścianie bocznej kościoła z widokiem na ołtarz główny. Loże kolatorskie są słabo w Polsce opisane i do dzisiejszych czasów przetrwało ich niewiele. Loża kolatorska w kościele św. Dominiki stanowi niestety kolejną niewykorzystaną atrakcję turystyczną Lubina.

Wywiad przeprowadziłem z Panem A. z Lubina. Ma dzisiaj 80 lat, Przed wojną mieszkał w okolicach Marianpola. Dzisiaj Mariampol leży w południowej Litwie, po wojnie wcielony do ZSRR. Pan A. został repatriantem w roku 1946. Swoje lubińskie gospodarstwo przekazał już synowi. Z zamiłowaniem uprawia przydomowy ogródek- tam go spotkałem.

P.S. powyżej to artykuł z przed kilku miesięcy. Oczywiście, że byłem tam później wielokrotnie. I jeszcze nie raz będę. Na tym ciekawym skrawku ziemi jest wiele ciekawych zabytków. Dziś wiem, że nie tylko stara chatka i piękny kościół, ale i wiele, wiele innych. Może kiedyś wrócę do tego tematu...

http://lubin-nasza-przyszloscia.blog.onet.pl

 

Slowa kluczowe: lubin kościół
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,12407.html
Ten artykul byl czytany 1382 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0