Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 143

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Uczysz się i pracujesz? Pilnuj limitu. Uczysz się i pracujesz...
Dostajesz rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i nie wiesz czy możesz dodatkowo pracować? Jest taka możliwość, ale trzeba pamiętać o limitach. Od 1 ... »Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...W lubińskich kopalniach należących do KGHM Polska Miedź SA wydobywa się w sporych ilościach srebro?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Kraina Łęgów Odrzańskich - Olszany i Orsk
Data dodania: 24 listopada 2014 — Kategoria: Wiadomości

Kraina Łęgów Odrzańskich - Olszany i Orsk

Kolejne miejscowości z Krainy Łęgów Odrzańskich i kościoły leżące w tych miejscowościach.

OLSZANY - gmina Rudna. Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Michała Archanioła

Miejscowy kościół wzmiankowany był w latach 1355 i 1376. Obecna świątynia została wzniesiona około roku 1500. Przeprowadzona w latach 1860-1880 przebudowa kościoła nadała mu neogotycki wygląd. Jest to zorientowana budowla jednonawowa z wyodrębnionym, pięciobocznie zamkniętym prezbiterium, które zwieńczone jest stropem gwiaździstym.

Częściowo obiekt został wzniesiony z surowego granitu, jedynie prezbiterium, szczyty nawy oraz kruchta przy elewacji północnej zostały wykonane z cegły. Z cegły zbudowana na planie kwadratu jest także wysoka wieża dzwonnicy, która zwieńczona jest wysmukłym, ostrosłupowym hełmem. Cała świątyni wzmocniona jest licznymi przyporami. Otwory okienne i drzwiowe są o wykroju ostrołukowym.

W dość skromnie wyposażonym wnętrzu kościoła wyróżniają się klasycystyczne: ołtarz, ambona i prospekt organowy. Teren wokół świątyni stanowi przykościelny cmentarz, którego początki sięgają XIV wieku. Z tego też okresu pochodzi otaczający go zabytkowy, kamienny mur. Znajdują się tu mogiły dwóch ostatnich właścicieli majątku z pobliskiego Radomiłowa: Conrada (1848-1925) i Aleksandra (1874-1937) von Ballestrem.

ORSK - gmina Rudna. Kościół pod wezwaniem. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

Pierwszy kościół w Orsku wzniesiony został w 1563 roku przez miejscowych ewangelików. Nieznane są okoliczności w jakich został on zniszczony przez pożar w 1843 roku. Jednak na zgliszczach tej świątyni wzniesiono nową, której poświęcenia dokonano już w roku 1848. W latach czterdziestych, z powodu zbyt małej liczby wiernych, kościół zamknięto.

Od tej pory obiekt ulegał stopniowej destrukcji. Wyposażenie kościoła rozgrabiono, a opuszczoną i zdewastowaną świątynię rozebrano pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Obecną kaplicę wybudowano w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia dzięki staraniom ówczesnego proboszcza z Gwizdanowa, księdza Piotra Trojanowskiego. Położona jest ona na niewielkim wzniesieniu w centralnej części osady, kilkanaście metrów od miejsca, w którym stał wzmiankowany wcześniej kościół poewangelicki.

Uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał w dniu 6 października 1984 roku ówczesny Arcybiskup Metropolita Wrocławski, ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz.

Rysunki - Henryk Rusewicz
Tekst - Henryk Rusewicz i Marek Sadowski
Artykuł równocześnie ukazuje się na stronie:
www.ziemialubinska.pl
Rowerowy Szlak Odry (mapa i opis) można znaleźć na stronie Pawła Niewodniczańskiego:
www.lubinskietrasyrowerowe.pl

 

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,12838.html
Ten artykul byl czytany 572 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0