Czwartek, 28 marca 2024 r.   Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 83

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Wielkanocne śniadanie tuż za rogiem! Jak uniknąć przejedzenia przy świątecznym stole? Wielkanocne śniadanie ...
Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań rodzinnych i tradycyjnych potraw, które często stają się centrum uwagi podczas wspólnyc... »O jajach - nie tylko naukowo O jajach - nie tylko n...
Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa UPWr, o tym, dlaczego jaja powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, kt&oacu... »Statystycznie dłuższe życie Statystycznie dłuższe ...
Tablice trwania życia są, co roku publikowane przez GUS. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma... »Nie zatrzymał się do kontroli, uderzył w radiowóz a na koniec próbował uciec pieszo Nie zatrzymał się do k...
36-latek z powiatu wołowskiego chciał za wszelką cenę uniknąć kontroli drogowej w Ścinawie. Tamtejsi policjanci wydając mu wyraźne sygnały świetl... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Lubin Górniczy (ruch pociągów pasażerskich do 31 VIII 2010 i zawieszenie z powodu źle utrzymanej przez PKP infrastruktury kolejowej, wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej do 11 XII 2010. Planowana budowa węzła przesiadkowego – połączenie komunikacji autobusowej PKS z komunikacją kolejową PKP i KD do 2012 r.)

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Kraina Łęgów Odrzańskich - Piskorzyna i Proszków
Data dodania: 15 grudnia 2014 — Kategoria: Wiadomości

Kraina Łęgów Odrzańskich - Piskorzyna i Proszków

Zapraszamy do lektury opisu kościołów z kolejnych miejscowości w Krainie Łęgów Odrzańskich.

PISKORZYNA - gmina Wińsko. Kościół parafialny pod wezwaniem. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w stylu modernistyczno-eklektycznym. Około roku 1520 w Piskorzynie wybudowany został pierwszy kościół protestancki. Początkowo był kościołem filialnym parafii Wińsko. W roku 1745 lub 1748 kościół w Piskorzynie zyskał rangę kościoła parafialnego.

W latach 1870-1871 wzniesiono nową świątynię. Niestety nie zachowały się żadne przekazy ikonograficzne dotyczące tego obiektu. Następnie w roku 1897 zbudowano plebanię. W sierpniu 1916 roku miał miejsce pożar kościoła. W bardzo szybkim tempie świątynia została zabezpieczona i prowizorycznie odbudowana, tak że 10 listopada nastąpiło jej poświęcenie. Jednak prawdopodobnie ogólny stan techniczny obiektu był zły. Podjęto więc decyzję o budowie nowego kościoła.

Nowy obiekt gotowy był już w roku 1920. Wzniesiona została świątynia nawiązująca formą do tradycyjnej protestanckiej architektury. Obszerny kubiczny korpus przykryty został dachem łamanym. Sześcioosiowe elewacje korpusu są dwukondygnacyjne. W kondygnacji pierwszej, w każdej z osi, umieszczono półkoliście zwieńczone otwory biforyjne, a w kondygnacji drugiej półkoliście zamknięte otwory okienne. Na osi kościoła dostawiona została wzniesiona na planie kwadratu wieża. Po stronie przeciwnej znajduje się trójboczny otwarty półkolistymi arkadami ganek, równy wysokości korpusu prezbiterium.

Elewacje wszystkich części budowli wyłożone są cegłą klinkierową. Elewacje korpusu rozczłonkowano wąskimi tynkowanymi lizenami. W kościele znajduje się kilka XVI- wiecznych płyt nagrobnych z figurami stojącymi. W roku 1860 we wsi założony został cmentarz ewangelicki.

PROSZKÓW - gmina Środa Śląska. Kościół pod wezwaniem świętej Anny
Kościół świętej Anny, późnoromański, wzniesiony przed 1311 rokiem, przebudowany w 1698 roku, restaurowany w 1824, 1961-64 i 1986 roku. Salowy, z prostokątnym prezbiterium przechodzącym w absydę. Dachy dwuspadowe, nad absydą pięciospadowy, kryte dachówką.

Od północy, przy prezbiterium, dobudowana zakrystia. Okna zamknięte półkoliście, a w zakrystii łukiem odcinkowym, osiem z renesansowymi obramowaniami z piaskowca. W nawie strop drewniany, w prezbiterium sklepienie krzyżowe. Na ścianach wewnątrz dwie renesansowe płyty nagrobne rodziny von Sedanitz z 1621 i 1622 roku oraz epitafium piaskowcowe z 1575 roku ze sceną Wniebowstąpienia.

Barokowe obrazy z XVII-XVIII wieku, olejne na płótnie: dwa Ukrzyżowania, Święta Rodzina oraz XIX-wieczne: Głowa Chrystusa, święta Anna Samotrzecia (ludowa) i święta Jadwiga. Rzeźba świętego Jana Nepomucena, rokokowa, z połowy XVIII wieku, drewniana, polichromowana.

Dawny cmentarz przykościelny otoczony murem z XIX wieku. Przybudowana do niego kaplica grobowa z II połowy XIX wieku, prostokątna, murowana, tynkowana, z dachem dwuspadowym. Wejście obramowane z kratą stalową, fronton w formie tympanonu wspartego na pilastrach.

Rysunki - Henryk Rusewicz
Tekst - Henryk Rusewicz i Marek Sadowski
Artykuł równocześnie ukazuje się na stronie:
www.ziemialubinska.pl
Rowerowy Szlak Odry (mapa i opis) można znaleźć na stronie Pawła Niewodniczańskiego:
www.lubinskietrasyrowerowe.pl

 

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,12944.html
Ten artykul byl czytany 585 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0