Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 44

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Matczyna emerytura wyższa niż w ubiegłym roku Matczyna emerytura wyż...
Niecałe 60 tysięcy osób dostaje „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca te... »Filmowa wiosna w kinach Helios Filmowa wiosna w kinac...
Sieć kin Helios zaprasza kinomanów na najnowsze premiery i nie tylko! W nadchodzącym tygodniu na wielkie ekrany wchodzą między innymi dwie... »Branżowe Centrum Umiejętności w Lubinie już otwarte – partnerem projektu jest KGHM Polska Miedź S.A. Branżowe Centrum Umiej...
Branżowe Centrum Umiejętności, które powstało przy Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, jest jedną z pierwszych tego typu jednos... »Nabór do grup młodzieżowych w Klubie Rugby Nabór do grup młodzież...
Klub Rugby Miedziowi Lubin i Rugby w Chocianowie ruszyli z naborem do grup młodzieżowych. -W tym roku chcemy sie skupić na rozwoju rugby wśr... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...25.01.1999 Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Urzędem Miejskim w Lubinie a KGHM "Polska Miedź" S.A. - PARTNERSTWO: LUBIN-POLSKA MIEDŻ

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Kraina Łęgów Odrzańskich - Prochowice
Data dodania: 22 grudnia 2014 — Kategoria: Wiadomości

Kraina Łęgów Odrzańskich - Prochowice

Prezentujemy dwa kościoły z Krainy Łęgów Odrzańskich. Oba są położone w Prochowicach.

PROCHOWICE - Kościół pod wezwaniem świętego Andrzeja

Kościół świętego Andrzeja pierwotnie zbudowany w 1271 roku, poza murami miasta Wymieniany w 1335 roku, pełnił funkcję kościoła zamkowego. Kościół obecny, wzniesiony w latach 1424-1426 być może na starszych fragmentach, był przebudowywany w pierwszej połowie XVI wieku, potem w 1864 roku (miedzy innymi wzmocnienie konstrukcji wieży), remontowany w 1991 roku orientowany, murowany, jednonawowy, z wąskim prezbiterium, oskarpowany, z zakrystią od północy i wieżą od południa, z kruchtami od zachodu i południa, przykryty dachem dwuspadowym.

We wnętrzu, przekrytym płaskim stropem, znajdują się piętrowe empory. W przyziemiu wieży zachowane mauzoleum grobowe rodziny Zedlitzów z gotyckimi i renesansowymi płytami nagrobnymi z lat 1527-1597.

Kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela
Kościół został wzniesiony w 1847 roku w stylu neogotyckim. Murowany z cegły, jednonawowy, z wieżą obok fasady zachodniej zwieńczonej sterczynowym szczytem.

Barokowy ołtarz główny przeniesiony z Lubiąża, prezentuje na cokołach rzeźby Archaniołów. W punkcie centralnym bardzo interesująco wyobrażono walkę Archanioła Michała z Lucyferem. Uzbrojoną w miecz ręką zadaje Michał cios kłębiącemu się u jego stóp, skutemu łańcuchem, Lucyferowi. Dynamiczna kompozycja rzeźbiarskiej grupy świadczy o sporym talencie mistrzów lubiąskiego warsztatu. Archanioł Michał ukazany został także z lewej strony osi ołtarza, z prawej natomiast wyobrażono Archanioła Gabriela.

Atrakcyjnie prezentuje się również barokowy prospekt organowy (być może także dzieło lubiąskich rzemieślników). W centrum rozbudowanej kompozycji dostrzeżemy postać Chrystusa Zmartwychwstałego w otoczeniu Mojżesza i świętego Jana Ewangelisty, natomiast po bokach wyobrażenia trudnych do identyfikacji dwóch papieży, kardynała i trzech biskupów.

Zabytkowy charakter ma także skromna, drewniana ambona z XVII stulecia oraz spiżowy dzwon na kościelnej wieży (1575 rok). Przed kościołem znajdują się barokowe kamienne figury Madonny z Dzieciątkiem i świętego Jana Nepomucena.

Rysunki - Henryk Rusewicz
Tekst - Henryk Rusewicz i Marek Sadowski
Artykuł równocześnie ukazuje się na stronie: www.ziemialubinska.pl
Rowerowy Szlak Odry (mapa i opis) można znaleźć na stronie Pawła Niewodniczańskiego: www.lubinskietrasyrowerowe.pl

 

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,12984.html
Ten artykul byl czytany 654 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.011 sek.Lubin 1.0