Sobota, 20 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 81

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Największy akademik UPWr otwarty po remoncie - europejski standard kwaterowanie studentów Największy akademik UP...
Po trwającym trzy lata kompleksowym remoncie, UPWr otwiera swój największy Dom Studencki „Arkę”. Na studentów czekają p... »KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...VII 1992 Ukazuje się pierwsze wydanie "Biuletynu Lubińskiego" , który 14.04.1993 staje się oficjalnym pismem Rady Miejskiej Lubina

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Ekologiczna spółdzielnia - to jest możliwe!
Data dodania: 26 stycznia 2015 — Kategoria: Wiadomości

Ekologiczna spółdzielnia - to jest możliwe!

Spółdzielnie Mieszkaniowe z Dolnego Śląska jako jedne z nielicznych w Polsce stoją właśnie przed szansą na zyskanie miana ekologicznych, a zarazem możliwością zaoszczędzenia środków, które do tej pory były wykorzystywane na opłaty za energię elektryczną.

Jak to jest możliwe?
Wystarczy zgłosić się do Programu Prosument, na który nabór 16 września ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zakłada on dofinansowanie zakupu i montażu mikro instalacji odnawialnych źródeł energii, które przyczyniają się do zwiększenia produkcji zielonej energii. Dzięki Prosumentowi spółdzielnia ma możliwość wybudowania prywatnej mikro elektrowni, pompy ciepła czy małej biogazowni, które posłużą do wytworzenia energii elektrycznej, czy też energii elektrycznej i energii cieplnej dla budynków mieszkalnych.W ramach dofinansowania spółdzielnia otrzymuje kredyt preferencyjny na 100% wartości instalacji - dzięki czemu nie ma potrzeby wpłacania wkładu własnego - oraz umorzenie części zobowiązania. Kredyt oprocentowany jest na 1% w skali roku, zaś maksymalny okres spłaty to tylko 15 lat. Jak mówią eksperci z portalu ZielonyZysk.pl, uwzględniając prognozy inflacji, stałą ratę i optymalny okres kredytowania, po 15 latach dotacja wyniesie aż 55% - 60%. Są to bardzo dobre warunki, zważywszy na to, że żywotność instalacji fotowoltaicznej to nawet 25-30 lat. To właśnie mikro instalacje fotowoltaiczne budzą największe zainteresowanie wśród spółdzielców. Wynika to przede wszystkim z faktu, że instalacja ma długi okres użytkowania, promienie słoneczne są ogólnodostępne, a w ramach Prosumenta fotowoltaika ma niewątpliwie najlepsze możliwości umorzenia. Dodatkowo, dzięki dofinansowaniu inwestycja w mini elektrownię fotowoltaiczną zwraca się nawet po 6 latach.

Jakie umorzenie kredytu przysługuje w programie?
W przypadku, gdy spółdzielnia chce stworzyć mini elektrownię fotowoltaiczną, powinna jak najszybciej złożyć wniosek o dofinansowanie, ponieważ do wyczerpania pierwszych 100 mln złotych umorzenie obejmuje aż 40 % wartości całej instalacji. Po wykorzystaniu puli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie umarzać 30 % wartości kredytu, co w porównaniu z umorzeniem przysługującym biogazowniom (20% do wyczerpania pierwszej puli i 15 % w okresach późniejszych), jest nadal wartością wysoką. Umorzenie kredytu następuje po uruchomieniu instalacji, kiedy to spółdzielnia powinna przedłożyć wszystkie faktury za inwestycję, czyli około 3 miesiące później.

Jaka jest maksymalna wielkość instalacji?
W ramach Programu Prosument maksymalna wielkość instalacji fotowoltaicznej to 40 kW, co oznacza, że w ciągu roku taka instalacja jest w stanie wyprodukować aż 40000kWh energii elektrycznej, czyli (jak wyliczyli eksperci ZielonyZysk.pl) tyle, ile zużywa ok. 27000 żarówek energooszczędnych. W ramach Prosumenta wytworzoną energię można wykorzystać do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego w częściach wspólnych budynków, np. na oświetlenie korytarzy czy pracę wind, które zużywają duże nakłady energii.

Jaka może być maksymalna wartość inwestycji na przedsięwzięcie (np. na 1 blok mieszkalny)?
W przypadku spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, na jedno źródło energii elektrycznej (czyli na jedną instalację) można wydać maksymalnie 300 000 złotych. W przypadku, gdy spółdzielnia ma zamiar zainwestować w kilka źródeł energii, np. cieplną i elektryczną, maksymalna wartość inwestycji wynosi 450 000 złotych.

Budżet Programu Prosument na lata 2014-2020 wynosi aż 800 milionów złotych.

Czym tak właściwie jest fotowoltaika?
Fotowoltaika polega na przetworzeniu energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne są złożone z pojedynczych ogniw solarnych, które tworzą napięcie elektryczne w momencie padania na nie promieni światła. Taki proces w głównej mierze bazuje na krzemie, z którego wykonane są ogniwa solarne.

Prosument jest pierwszym dofinansowaniem, które daje spółdzielniom tak korzystne warunki do inwestowania, a do tego pozwala na wprowadzenie przez nie innowacyjnych rozwiązań w zakresie pozyskiwania energii, a co za tym idzie – oszczędności.

Według wyliczeń ekspertów z portalu zielonyzysk.pl, jeśli spółdzielnia posiada blok 11-sto piętrowy, z trzema klatkami to zużywa na częściach wspólnych około 14 kWh rocznie. Przy zainwestowaniu w mini elektrownię o mocy 14kW, mimo spłacania rat za kredyt preferencyjny, spółdzielnia jest w stanie zaoszczędzić na opłatach około 500zł miesięcznie, co daje oszczędność około 6000zł rocznie na jednym bloku.

Nie ma się więc co dziwić, że program Prosument cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem wśród spółdzielców. Spółdzielnie Mieszkaniowe na Dolnym Śląsku chcą inwestować w innowacyjne rozwiązania i dawać przykład innym. Mają do tego doskonałe narzędzie.

Pierwszą spółdzielnią, jaka zainteresowała się programem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław - Południe. Jej Prezes - Pan Józef Śnieżek odpowiedział nam na kilka pytań odnośnie programu Prosument.

Red.: Co Pan sądzi o programie Prosument?
J.Ś.: To z grubsza we właściwym kierunku – ale półkrok; bo za dużo tu chęci zachowania tortu przy zachęcaniu do jedzenia. Oby w praktyce było więcej treści, niż opakowania a potencjał firm wdrażających nie został zmarnowany i sami zainteresowani cieszyli się z decyzji przystąpienia do programu.

Red.: Jakie dotychczas podjęte działania w zakresie OZE lub termomodernizacji dały spółdzielni możliwość osiągnięcia oszczędności?
J.Ś.: Termomodernizacja to nasz sukces, w 99% uzyskany bez wsparcia i pomocy z zewnątrz. Szkoda, bo moglibyśmy już być znacznie dalej. Mamy jako spółdzielnia najtańsze ciepło w wielkiej płycie we Wrocławiu. Budowaliśmy to przez nowe rozwiązania techniczne i w głowach naszych mieszkańców – kształtując nowe nawyki - a scalając to w system rozliczeń kosztów. To duża satysfakcja – ale czas na kolejny poziom, jeszcze bardziej kompleksowy: jeszcze szczyty budynków, stropy piwnic, ciepło wentylacyjne – budynki wręcz półpasywne - i w połączeniu z OZE. Czekaliśmy tu z utęsknieniem na odważne wsparcie, w duchu „Europy”; pewne szanse na pewno tkwią w Prosumencie. Ale powiem szczerze – po całych latach bez wsparcia w termomodernizacji, po absurdalnym, szkodliwym wyłączeniu spółdzielni z programu solarów – nieufność wśród spółdzielców jest wielka.

Red.: Czy poleciłby Pan innym spółdzielcom program Prosument? Jeżeli tak, dlaczego?
J.Ś.: Tak, poleciłbym. Cele, idea są przecież szczytne, słuszne, sprawdzone; firmy wdrażające – jak Centrum Doradztwa Europejskiego, twórca portalu zielonyzysk.pl – biorą na siebie niespotykany dotąd zakres organizacji przedsięwzięcia, my mamy potencjał i chęci. Jeśli więc ustawodawca dochowa deklaracji i nie zrobi wolty – sukces jest nieuchronny.

O swoich spostrzeżeniach opowie nam również prezes SM Nova Locum Pan Leszek Kaczor:
Red.: Co Pan sądzi o odnawialnych źródłach energii i czy widzi Pan potencjał w wykorzystaniu OZE?
L.K.: OZE ze względu na swój oczywisty charakter są w przyszłości i to zarówno tej bliskiej, jak i w dalszej perspektywie jedyną alternatywą dla zaspokajania potrzeb energetycznych ludzkości bez dalszego pogłębiania degradacji środowiska. I im wcześniej to zrozumiemy, tym szybciej będziemy żyli w bezpiecznym i przyjaznym środowisku, bez narażania się na choroby wieku cywilizacyjnego. Do tego niezbędne jest wsparcie finansowe budżetu Państwa ze względu na to, że nowe technologie są z reguły kosztowne.
Red.: Jak inwestycja w Programie Prosument w Waszej Spółdzielni pomoże mieszkańcom?
L.K. : Inwestycja w Programie Prosument pomoże obniżyć koszty funkcjonowania zasobów w Spółdzielni, a co za tym idzie opłaty eksploatacyjne dla lokali w tych budynkach, w których będą prowadzone inwestycje, na pewno będą niższe.
Red. : Czy oszczędności z tytułu wprowadzenia OZE w Waszej Spółdzielni będą wykorzystywane na dalsze cele modernizowania i wprowadzania innowacji m.in. OZE w celu obniżenia kosztów związanych z eksploatacją budynków?
L.K. : Na pewno zastanowimy się, jak wykorzystać pozostałe oszczędności. Być może oprócz oczywistych prac remontowo modernizacyjnych, Spółdzielnia wykorzysta środki np. na montaż pomp ciepła lub instalacji wspomagającej wytwarzanie ciepłej wody użytkowej albo oszczędniejsze oświetlenie części wspólnych typu LED. Na pewno nowe technologie oszczędzania energii pozwolą podjąć w przyszłości najbardziej optymalną decyzję w porozumieniu z Radą Nadzorczą i Członkami Spółdzielni.

Kolejną spółdzielnią, która podejmuje się uczestnictwa w programie Prosument jest legnicka spółdzielnia „Piekary”. Jej Prezes Pan Marek Deryng odpowiedział nam na kilka pytań odnośnie dofinansowania.
Red.: Jakie możliwości daje obecny Program Prosument Spółdzielniom takim jak Wasza?
M.D: Możliwości, jakie daje nam Prosument to przede wszystkim profesjonalne doradztwo techniczne, pomoc w przygotowaniu wniosków o dotację finansową oraz całkowite wykonanie robót przygotowawczych i montażowych mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Pan Marek Deryng - Prezes SM Piekary i doradca ZielonyZysk.pl Marcin Ziębowicz na spotkaniu
Red.: Widząc oszczędności płynące z tytułu wykorzystania OZE, dlaczego Wasza Spółdzielnia nie korzystała z nich wcześniej?
M.D: Jak do tej pory nie posiadaliśmy dostatecznej wiedzy w temacie OZE

Informacja prasowa

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,13150.html
Ten artykul byl czytany 948 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.013 sek.Lubin 1.0