Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 53

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Spektakl „Teatru ze Świetną Nazwą” z Krzeczyna Małego Spektakl „Teatru...
Dlaczego nie tolerujemy „obcych”, a inność traktujemy jak zagrożenie? To pytanie zadają aktorzy „Teatru ze Świetną Nazwą”... »Matczyna emerytura wyższa niż w ubiegłym roku Matczyna emerytura wyż...
Niecałe 60 tysięcy osób dostaje „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca te... »Filmowa wiosna w kinach Helios Filmowa wiosna w kinac...
Sieć kin Helios zaprasza kinomanów na najnowsze premiery i nie tylko! W nadchodzącym tygodniu na wielkie ekrany wchodzą między innymi dwie... »Branżowe Centrum Umiejętności w Lubinie już otwarte – partnerem projektu jest KGHM Polska Miedź S.A. Branżowe Centrum Umiej...
Branżowe Centrum Umiejętności, które powstało przy Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, jest jedną z pierwszych tego typu jednos... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Po przeprowadzonej w 2000 roku inwentaryzacji przyrodniczej na terenie Lubina stwierdzono występowanie 8 gatunków roślin, grzybów i porostów podlegających ochronie ścisłej, 8 gatunków roślin podlegających ochronie częsciowej oraz 26 gatunków roślin rzadkich, 8 gatunków chronionych i 17 gatunków rzadkich bezkręgowców, wśród ryb 1 gatunek chroniony i 1 rzadki, 5 gatunków chronionych płazów (wszystkie występujące w Polsce gatunki płazów znajdują się pod ochroną) 4 gatunki chronionych gadów (wszystkie występujące w Polsce gatunki gatunki gadów znajdują się pod ochroną_, 92 gatunki chronionych ptaków, 9 gatunków chronionych nietoperzy( wszystkie występujące w Polsce gatunki nietoperzy znajdują się pod ochroną) oraz 6 gatunków chronionych ssaków. Główne zasoby naturalne Lubina to: ruda miedzi, srebro, pokłady żwiru i piasku.

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Złoże węgla brunatnego „Legnica” skreślone?
Data dodania: 29 lipca 2015 — Kategoria: Wiadomości

Złoże węgla brunatnego „Legnica” skreślone?

PGE, Polska Grupa Energetyczna S.A. spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa zrezygnowała z planów zagospodarowania i wydobycia węgla brunatnego ze złoża „Legnica" - poinformował „Puls Biznesu".

Koncern PGE nie ujął w swoich planach inwestycji w zaplecze surowcowe do 2020 r. złoża węgla brunatnego „Legnica". Również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która planuje budowę odcinka drogi ekspresowej S3 Legnica - Lubawka na tym terenie, przekreśliła możliwość wydobycia węgla brunatnego ze złoża Legnica. Drogowcy z GDDKiA biorąc pod uwagę brak decyzji o eksploatacji złóż w tym miejscu nie wnioskują o zmianę lokalizacji planowanej drogi ekspresowej S3 i przebudowywanej DK 94, pod którym znajduje się złoże węgla brunatnego. Oznaczałoby to jak się wydaje ostateczną rezygnację z planów eksploatacji tego złoża i budowy elektrowni w jego sąsiedztwie.

Do tej pory w przypadku złoża „Legnica" resort infrastruktury i GDDKiA uwzględniały konieczność zmiany planowanej lokalizacji trasy S3.
„Analizując rozmieszczenie węgla brunatnego stwierdzono kolizję złoża „Legnica" z planowaną drogą ekspresową S3 Legnica - Lubawka oraz z przebudowywaną drogą krajową nr 94 Legnica - Prochowice. Stwierdzono, że uniknięcie kolizji nie jest możliwe, gdyż spowodowałoby konieczność znacznego odsunięcia drogi ekspresowej od Lubina i Legnicy ważnych ośrodków miejskich i przemysłowych, które generują znaczny ruch na tej trasie. (...) Biorąc pod uwagę fakt, że decyzja o eksploatacji złóż nie zapadła, a sama eksploatacja powodowałaby szereg bardzo istotnych problemów środowiskowych (...) nie wnioskowano o zmianę lokalizacji planowanej drogi ekspresowej S3 i przebudowywanej DK 94" napisano w cytowanej przez „Puls Biznesu" środowiskowej prognozie planu drogowego."

O komentarz poprosiliśmy Irenę, Rogowską Przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE", byłą wójt gminy Lubin, inicjatorkę wraz z gminami: Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa i Prochowice, prawomocnego referendum z 2009 r., przeciwko planom budowy kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową.

Pani Przewodnicząca - sukces po latach?
- Na pewno obecna decyzja PGE nie jest powodem do smutku! - wręcz przeciwnie. Wraz z tysiącami mieszkańców regionu legnickiego odczuwam olbrzymią satysfakcję, że nasze wieloletnie wysiłki, protesty, pisma, apele, demonstracje przyczyniły się do odsunięcia zagrożenia budową odkrywki. Zagrożenia, które w co nie wszyscy wierzyli, było jednak realne - cieszę się również, dlatego że społeczny protest, obywatelska energia, werdykt wyborców w referendum, przyczynił się do zmiany planów inwestycyjnych państwowego giganta. Przestrzegam jednak przed nadmiernym optymizmem - zmiana planów może być przejściowa, pamiętajmy zbliżają się wybory... decyzja jest tylko stanowiskiem PGE i GDDKiA, a nie decyzją rządu! Pozostaje też ciągle nierozstrzygnięta kwestia tzw. ochrony złoża - wykaz złóż strategicznych nie jeszcze ogłoszony. Pani premier zapowiada na wrzesień br. prezentację tzw. „białej księgi" dotyczącej ochrony złóż kopalin energetycznych i nieenergetycznych w Polsce. Ma ona zabezpieczać strategiczne z punktu widzenia państwa złoża przed ich „zablokowaniem", np. przez prowadzone inwestycje czyli zabudowę powierzchni nad złożem uniemożliwiającą jego późniejszą eksploatację. Oby nie było tu przykrych niespodzianek.

Lobby energetyczne, także pod społecznym naciskiem dało nam, mieszkańcom zagrożonych gmin (na razie) spokój do 2020 r. Nie do przecenienia było tu wsparcie Społecznego Komitetu „STOP Odkrywce", instytucji Unii Europejskiej czy raport misji śledczej Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego z 2013 r.

Jako przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji, a od niedawna także Fundacji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie" muszę jednak pamiętać, że problem eksploatacji nowych złóż, budowy kopalń i elektrowni opalanych węglem brunatnym , a co za tym idzie dewastacji środowiska, masowych wysiedleń, zagrożeń dla zdrowia ludzi i zwierząt, związanych choćby z drastycznym jak np. w Krakowie czy Wrocławiu przekroczeniem norm zanieczyszczeń powietrza - dotyczy nie tyko złoża „Legnica". Lubuskie, Wielkopolska, woj. kujawsko-pomorskie, woj. łódzkie wszędzie tam trwają protesty antyodkrywkowe - mieszkańcy idąc za naszym przykładem organizują udane referenda. Niestety, tam potencjalni węglowi inwestorzy nie odpuszczają - zagrożenie trwa, mieszkańcy są poszkodowani przez istniejące odkrywki, przegrywają z potężnymi korporacjami. Czeka nas, zatem jeszcze wiele pracy, aby sukcesy okazały się trwałe, by radykalnie zmieniła się polityka energetyczna naszego kraju. Życie bez kopalni odkrywkowych, pośród nieskażonej przyrody jest możliwe, wierzyłam w to od początku naszej batalii z lobby węglowym.

Komentarz Ireny Rogowskiej, Przewodniczącej Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Slowa kluczowe: lubin odkrywka
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,13939.html
Ten artykul byl czytany 1179 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0