Piątek, 24 września 2021 r.   Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 35

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Helios zaprasza na MARATON BONDA! Helios zaprasza na MAR...
Cóż może być lepszego od piątkowego seansu w kinie Helios? Oczywiście kilka seansów w kinie Helios z rzędu, w ramach Nocnego Marato... »Oferty pracy z PUP Lubin Oferty pracy z PUP Lub...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »Pierwsza przysięga na sztandar 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pierwsza przysięga na ...
Z okazji Święta Wojsk Obrony Terytorialnej obchodzonego w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, wręczone zostaną sztandary wojsko... »Renta rodzinna - studenci pierwszego roku mają czas do 30 września na złożenie w ZUS zaświadczenia z uczelni Renta rodzinna - stude...
Kontynuowanie nauki po zdaniu matury oznacza dalszą wypłatę renty rodzinnej po zmarłym rodzicu. Żeby to było możliwe trzeba jednak złożyć do ZUS ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Lubin Górniczy (ruch pociągów pasażerskich do 31 VIII 2010 i zawieszenie z powodu źle utrzymanej przez PKP infrastruktury kolejowej, wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej do 11 XII 2010. Planowana budowa węzła przesiadkowego – połączenie komunikacji autobusowej PKS z komunikacją kolejową PKP i KD do 2012 r.)

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Wymiana eternitu na nieszkodliwe pokrycie dachowe
Data dodania: 28 stycznia 2016 — Kategoria: Wiadomości

Wymiana eternitu na nieszkodliwe pokrycie dachowe

Do 2032 roku z każdego polskiego domu musi zniknąć szkodliwy azbest. Sama nazwa azbest nie dotyczy żadnego konkretnego materiału budowlanego. Dotyczy raczej ogółu minerałów krzemianowych, które tworzą włókna które natomiast charakteryzują się sporą wytrzymałością na rozciąganie oraz elastycznością i odpornością na działanie zarówno czynników fizycznych oraz chemicznych.

Azbest odporny był na działanie mrozu, kwasów, czy zmian temperatury. Elastyczność, czy dobre właściwości mechaniczne oraz małe przewodnictwo cieplne sprawiały, że azbest był materiałem bardzo chętnie używanym w budownictwie. Znalazł zastosowanie głównie w produkcji płyt dachowych oraz elewacyjnych. W mniejszym stopniu przy produkcji rur, kształtek do kanałów wentylacyjnych, czy instalacyjnych.

Stwierdzono jednak szkodliwe działanie azbestu na zdrowie człowieka, zwłaszcza drobnych włókien, które mogą przenikać do płuc. Stąd zakaz stosowania azbestu oraz nakaz usuwania go z nawierzchni dachów.

Obowiązek dopilnowania tej czynności leży po stronie właściciela domu. Zwłaszcza, że właściciel może wystąpić do gminy o dofinansowanie zmiany pokrycia dachowego.

Koszty zdjęcia szkodliwego eternitu są na tyle wysokie, że pomoc ze strony gminy jest nieoceniona. Średni koszt usunięcia przez specjalistę eternitu to kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy. Doliczyć tutaj również należy koszt położenia nowego pokrycia dachowego.

Ważne, aby usunięcia szkodliwego materiału dokonała profesjonalna firma, ponieważ niewłaściwe zdjęcie eternitu może doprowadzić do rozprzestrzenienia się pyłu azbestowego, tak niezdrowego dla organizmu człowieka.

 

Jaki materiał wybrać na remontowany dach

Dachy kryte eternitem są zazwyczaj wiekowe, mają kilkadziesiąt, czy rzadziej kilkanaście lat. Z racji wieku ich więźba dachowa nie jest przygotowana na mocne obciążenie. Dlatego niewskazane jest stosowanie dachówek ceramicznych, czy betonowych. Jeśli jednak zdecydujemy się nie, konieczne może okazać się wzmocnienie konstrukcji dachu w domu jednorodzinnym. Dobrym wyborem będzie natomiast blachodachówka, blacha trapezowa, blachodachówka trapezowa, czy też panele dachowe.

Dobrym wyborem mogą okazać się również pokrycia bitumiczne dachu.

Inwestorzy najczęściej sięgają po blachodachówkę, ponieważ ma ona dużo zalet i najlepiej sprawdza się w miejscu, gdzie optymalnym rozwiązaniem jest lekkie pokrycie dachu. Mała waga materiału sprawia, że nie obciąża stropu, jest łatwa w układaniu, jak również sam transport i składowanie nie stanowi problemu.

Jeden metr kwadratowy blachodachówki waży niewiele ponad 4 kilogramy. To praktycznie 10 razy mniej, aniżeli w przypadku tradycyjnych dachówek ceramicznych.

Wybierając rodzaj blachodachówki warto sugerować się miejscem zamieszkania, ponieważ każdy rodzaj materiału inaczej reaguje na zmiany temperatury, nasłonecznienie, zarysowanie pobliskimi drzewami.

Bitumiczne pokrycie dachu to stosunkowo tani wybór. Zaliczyć tu można gonty, papy, płyty faliste. Są łatwe w układaniu oraz konserwacji. Dość popularnym rozwiązaniem są papy. Coraz częściej w miejsce papy tradycyjnej, stosuje się papy termozgrzewalne na welonie szklanym lub też na włókninie poliestrowej.

Gonty bitumiczne to również papa termozgrzewalna, jedynie pocięta w pasy z charakterystyczną posypką. Można je stosować również przy bardziej skomplikowanych projektach oraz na lukarnach. Są lekkie i łatwe do kształtowania.

Płyty faliste to tańsze rozwiązanie aniżeli gonty. Występują w różnych kolorach. Są bardzo lekkie, łatwe w montażu oraz nie wymagają specjalistycznego sprzętu.

 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,14663.html
Ten artykuł był czytany 11697 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0