Czwartek, 28 marca 2024 r.   Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 83

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Wielkanocne śniadanie tuż za rogiem! Jak uniknąć przejedzenia przy świątecznym stole? Wielkanocne śniadanie ...
Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań rodzinnych i tradycyjnych potraw, które często stają się centrum uwagi podczas wspólnyc... »O jajach - nie tylko naukowo O jajach - nie tylko n...
Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa UPWr, o tym, dlaczego jaja powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, kt&oacu... »Statystycznie dłuższe życie Statystycznie dłuższe ...
Tablice trwania życia są, co roku publikowane przez GUS. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma... »Nie zatrzymał się do kontroli, uderzył w radiowóz a na koniec próbował uciec pieszo Nie zatrzymał się do k...
36-latek z powiatu wołowskiego chciał za wszelką cenę uniknąć kontroli drogowej w Ścinawie. Tamtejsi policjanci wydając mu wyraźne sygnały świetl... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1957 Pierwszy odwiert dotarł do złoża miedzi

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Przerwa w czasie pracy
Data dodania: 12 lutego 2016 — Kategoria: Wiadomości

Przerwa w czasie pracy

Prawo do wypoczynku jest jednym z bardziej istotnych uprawnień pracowniczych. Pomimo, że przepisy prawa pracy gwarantują każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę prawo do przerwy, to jednak nie każdemu przysługuje przerwa w takim samym wymiarze.

 

Pracownikowi przysługuje przerwa w pracy, za którą zachowuje prawo do wynagrodzenia. Można wyróżnić kilka rodzajów przerw, w zależności od wykonywanej pracy czy też dodatkowych uprawnień pracowniczych.

 

Pracodawcy i pracownicy powinni w szczególności pamiętać o takich przerwach jak: obowiązkowa przerwa pracownicza, przerwa na posiłek, przerwa w pracy monotonnej, przerwa dla pracujących przed monitorem, przerwa na gimnastykę, przerwa na karmienie dziecka oraz przerwa dla młodocianych.

 

Przerwa w pracy na śniadanie

Zgodnie z przepisami Kodeksy pracy zatrudniony, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, ma prawo do 15-minutowej przerwy w pracy, która jest wliczana do czasu pracy. Prawo to dotyczy wszystkich pracowników pracujących w wymiarze dobowym, warunkiem jest przepracowanie 6 godzin w ciągu doby.

5-minutowe przerwy

Pracownicy zatrudnieni przy stanowiskach komputerowych, wykonujący pracę przy monitorze co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa pracy, mają prawo do 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy. Przerwy te mają na celu oderwanie wzroku od monitora i zmianę pozycji ciała. Przerwa powinna przypadać po każdych 60 minutach pracy przy monitorze. Nie można ich kumulować.

Przerwa dla młodocianych

Jeszcze bardziej korzystne regulacje z zakresu czasu pracy przewidziane są dla pracowników młodocianych. Ich przerwa w pracy trwa aż pół godziny (pod warunkiem, że dobowy wymiar czasu pracy młodocianego przekracza 4,5 godziny) i tak jak pozostałe (oprócz tzw. lunchowej) przerwy wliczana jest do czasu pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia

Przerwa na karmienie dziecka

Przerwa w pracy przysługuje także pracownicy karmiącej dziecko, która pracuje dłużej niż 4 godziny na dobę. Ma ona prawo do skorzystania z następujących przerw na karmienie:

  • w przypadku czasu pracy trwającego w wymiarze 4-6 godzin kobietom karmiącym dziecko przysługuje jedna 30-minutowa przerwa w pracy (lub odpowiednio 45-minutowa przy więcej niż jednym dziecku),
  • w przypadku czasu pracy trwającego dłużej niż 6 godzin kobietom karmiącym dziecko przysługują dwie przerwy 30-minutowe (lub odpowiednio 45-minutowa przy więcej niż jednym dziecku).

 

Osoby niepełnosprawne mają prawo do dodatkowej, 15-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy.

Wiecej na temat pracy znajdziesz na portalu pracuj.pl

Oferty pracy z Lubina zznajdziesz tutaj

Slowa kluczowe: lubin praca przerwy
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,14722.html
Ten artykul byl czytany 496 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0