Piątek, 19 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 84

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Kwietniowe Kino Kobiet z przedpremierą: „Latanie dla początkujących” Kwietniowe Kino Kobiet...
Uwielbiany cykl ponownie znajdzie się w repertuarze kin Helios – mowa o Kinie Kobiet, czyli filmowych spotkaniach, którym towarzyszą... »KAS przejęła nielegalne płyny do e-papierosów KAS przejęła nielegaln...
Funkcjonariusze dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejęli 4 tys. płynów służących do napełniania e-papierosó... »Spektakl „Teatru ze Świetną Nazwą” z Krzeczyna Małego Spektakl „Teatru...
Dlaczego nie tolerujemy „obcych”, a inność traktujemy jak zagrożenie? To pytanie zadają aktorzy „Teatru ze Świetną Nazwą”... »Matczyna emerytura wyższa niż w ubiegłym roku Matczyna emerytura wyż...
Niecałe 60 tysięcy osób dostaje „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca te... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...6.11.1999 Oddano do użytkowania nowowybudowaną część ulicy Niepodległości

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Projekt „Spatium” w Lubinie
Data dodania: 31 marca 2016 — Kategoria: Wiadomości

Projekt „Spatium” w Lubinie

„Spatium" to wspólny projekt piątki licealistów, pasjonatów astronomii, którzy 21 marca punktualnie o godzinie 8.20 rano wystrzelili balon stratosferyczny wyposażony w trzy kamery rejestrujące lot.

 
Balon wzniósł się na wysokość 32 kilometrów, eksplodował i zaczął opadać.
 
Balon wystartował z boiska szkolnego przy Liceum Ogólnokształcącym Nr 1 w Lubinie. Unosił się w górę przez godzinę i 40 minut. W tym czasie jego średnica powiększył się ponad trzykrotnie z dwóch metrów sześciennych do siedmiu.
 
- Cały lot był rejestrowany przez trzy kamery. Zapisany obraz posłużył nam jako materiał do montażu krótkiego filmu, który można obejrzeć na naszym profilu na facebooku. Zebraliśmy mnóstwo interesującego materiału, który teraz będziemy poddawać analizie – mówi Norbert Rykowski, jeden z członków grupy projektowej, absolwent gimnazjum Nr 1, dziś uczeń II LO w Lubinie.

Przygotowanie balonu wymagało wiele pracy. Trzeba było wszystko odpowiednio zamontować, obliczyć wiele parametrów, uzyskać stosowne pozwolenie z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a już po wystrzeleniu kontrolować lot.

- Mamy kontakt z ludźmi, którzy podzielają naszą pasję. Jednym z nich jest pan mieszkający niedaleko Ząbkowic Śląskich. To na jego polu wylądował nasz balon. Byliśmy w stałym kontakcie. Dzięki temu udało nam się szybko przyjechać na miejsce i wyjąc karty pamięci z kamer – mówi Bartosz Doszczeczko.

Balon opadał 30 minut. Przygotowanie takiego lotu jest bardzo czasochłonne i wymagające.

- Loty balonów stratosferycznych przygotowują i przeprowadzają często studenci zrzeszeni w kołach naukowych działających przy wyższych uczelniach technicznych. Nam udało się po raz drugi zrealizować taki lot. Pierwszym razem byliśmy uczniami Gimnazjum Nr 1. To było dwa lata temu. Tym razem nasz lot odbył się w ramach szerszego projektu pod nazwą „Spatium". W jego ramach odbyły się także wykłady popularyzujące wiedzę na temat astronomii.

- To bardzo ciekawa dziedzina wiedzy, która pasjonuje wiele osób, ale wiedza ogólna w tym zakresie jest niewielka. My postanowiliśmy to zmienić – mówią członkowie grupy projektowej. Z całą piątką spotkał się burmistrz Polkowic, Wiesław Wabik, który wsparł realizację lotu.

 
- Sam interesuję się astronomią. Jestem pod wrażeniem waszej pasji. Zbieracie bardzo cenne doświadczenia, które na pewno pomogą wam w przyszłości. Staram się w miarę możliwości wspierać takie ciekawe i wartościowe inicjatywy – powiedział burmistrz przekazując młodym ludziom upominki.
 
Grupę projektową „Spatium" tworzą: Bartosz Doszczeczko, Aleksandra Sobolewska, Magdalena Zieleniec, Norbert Rykowski , Krzysztof Stępień.
Slowa kluczowe: lubin Projekt „Spatium”
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,14893.html
Ten artykul byl czytany 606 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0