Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Ludwika, Marceliny, Cyrusa
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 28

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, REAGUJ! STOP AGRESJI DROGOWEJ! NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, REA...
Jeśli byłeś świadkiem agresywnego zachowania ze strony innego uczestnika ruchu drogowego na terenie powiatu lubińskiego - POWIADOM NAS!!! Komenda... »Znamy miedziowych gigantów kodowania – zakończył się hackathon KGHM CuValley Hack Znamy miedziowych giga...
Rekordowa liczba uczestników i wyjątkowe rozwiązania maratonu programowania - zakończyła się trzecia edycja hackathonu CuValley Hack! Sw&o... »Kontrole autokarów – Ferie 2023 Kontrole autokarów ...
Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń kontroli autokarów wiozących dzieci na zimowiska, informujemy, że na kontrolę policjantów ruchu dro... »Wpadł w ręce policjantów, gdy jechał na kradzionym rowerze. Oprócz tego miał wiele na sumieniu Wpadł w ręce policjant...
Patrol prewencji pełniąc służbę na ul. Bieszczadzkiej zauważył mężczyznę jadącego rowerem. Z uwagi na to, że funkcjonariusze wiedzieli, że 33-lat... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...25.01.1947 Uruchomienie produkcji w Fabryce Mechanizmów Pianinowych - obecnie Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych DEFIL

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Pociąg widmo – czekając na linię 289
Data dodania: 18 kwietnia 2016 — Kategoria: Wiadomości

Pociąg widmo – czekając na linię 289

Ostatni pociąg pasażerski odjechał ze stacji Lubin Górniczy w 2010 roku. Dwa lata później zburzono tam budynek dworca. PKP od ładnych paru lat planuje remont linii kolejowej na trasie Legnica – Lubin – Rudna Gwizdanów, data wznowienia ruchu linii 289 wciąż jednak jest przesuwana. Jakie są szanse na to, że Lubinianie znów będą mogli podróżować pociągami?

W wyszukiwarkach połączeń, czy to serwisu PKP, czy takich, które pomagają zaplanować podróż – jak GoEuro, możemy bez problemu znaleźć pociągi z okolicznych miejscowości oraz busy odjeżdżające z Lubina. Od paru lat brak za to połączeń kolejowych kursujących bezpośrednio z lubińskiego dworca. Ogłoszenie przez PKP przetargu na remont linii z Legnicy przez Lubin pozwoliło mieć nadzieję na zmianę tego stanu rzeczy. Temat modernizacji linii 289 wciąż powraca. Śledząc jednak dotychczasową historię planów rewitalizacji, można podejrzewać, że na możliwość podróży bezpośrednio z Lubina przyjdzie mieszkańcom jeszcze trochę poczekać.

Koniec i nowy początek

Pociągi pasażerskie przestały przyjeżdżać na stację Lubin Górniczy w roku 2010. Dwa lata później, pomimo protestów mieszkańców, wyburzono budynek dworca. Na liniach kolejowych wciąż panuje intensywny ruch, ale jedynie towarowy. Linia 289 nie została jednak całkowicie zapomniana: w 2012 roku znalazła się na liście wyznaczonych do remontu. Przetargu wtedy ostatecznie nie ogłoszono, co wyjaśniano nałożeniem obowiązku ocenienia wpływu, jaki inwestycja będzie mieć na środowisko. Plan został odroczony na czas bliżej nieokreślony. Światełko w tunelu rozbłysło ponownie w 2014 roku – wtedy ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej. Jak poinformowali przedstawiciele PKP, wyremontowanie linii numer 289 znalazło się w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020. Po raz kolejny jednak prace nie postępowały tak szybko, jakby życzyli sobie tego mieszkańcy.

Co się odwlecze…

Początkowo, wedle napływających z PKP czy z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju informacji, rewitalizacja zakończyć miała się w 2015 roku. W związku z piętrzącymi się problemami, data ta została zmieniona – najpierw na 2017, później na 2019 rok. Nad rozwój infrastruktury przedłożono obawę o stan środowiska – jak informowali przedstawiciele PKP, plany rewitalizacji bez raportów odnoszących się do wpływu inwestycji na środowisko oprotestowali sami Lubinianie, co doprowadziło do pierwszego przesunięcia terminu. Później prace coraz bardziej się przeciągały. Nie oznacza to jednak, że projekt został zarzucony. W 2015 roku przewidywano, że do wznowienia ruchu dojdzie w latach 2019 – 2021. Plan znalazł się też na wykazie inwestycji dolnośląskich, dzięki czemu spółka PKP Polskie Linie Kolejowe nie będzie w całości ponosić kosztów jego finansowania. Pod koniec 2015 roku rewitalizacja linii Rudna – Lubin – Legnica znalazła się na pozycji numer sto dwa na liście podstawowych inwestycji. Pozwala to mieć nadzieję, że w ciągu najbliższych lat dojdzie do modernizacji linii i z Lubina znów będą odjeżdżać pociągi pasażerskie. Niestety, na chwilę obecną wciąż niemożliwe jest podanie pewnej daty zakończenia remontów.

Dogonić Europę

Remont linii numer 289 powinien być istotny nie tylko z perspektywy mieszkańców Legnicy, Lubina czy Rudnej, a nawet Dolnego Śląska, ale także z punktu widzenia całego kraju. Centrum Zrównoważonego Transportu w roku 2014 doniosło, że w Polsce znajduje się ponad sto miast z więcej niż dziesięcioma tysiącami mieszkańców, które nie posiadają czynnego połączenia kolejowego. Lubin z siedemdziesięcioma pięcioma tysiącami mieszkańców jest drugą pod względem większości miejscowością na tej liście (po Jastrzębiu-Zdrój). Aby państwo się rozwijało, powinno mieć sprawną kolej – stąd inwestowanie w uruchamianie nowych i odnawianie starych połączeń jest tak istotne. Istnieją specjalne inicjatywy, mające wspierać tego typu modernizację – na przykład akcja „Pora na dobrą kolej”.

 

Slowa kluczowe: lubin górniczy
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,14960.html
Ten artykul byl czytany 2652 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0