Niedziela, 29 stycznia 2023 r.   Imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 45

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Wpadł w ręce policjantów, gdy jechał na kradzionym rowerze. Oprócz tego miał wiele na sumieniu Wpadł w ręce policjant...
Patrol prewencji pełniąc służbę na ul. Bieszczadzkiej zauważył mężczyznę jadącego rowerem. Z uwagi na to, że funkcjonariusze wiedzieli, że 33-lat... »Helios prezentuje film „Pokusa” Helios prezentuje film...
Najnowsza produkcja w reżyserii Marii Sadowskiej to ekranizacja bestsellera Edyty Folwarskiej. Autorka jak nikt zna tajemnice polskiego establish... »Sportowe Ferie 2023 Sportowe Ferie 2023
Każdego roku staramy się przekonać najmłodszych mieszkańców Lubina, że zimą również można spędzić czas wolny aktywnie i przede wszy... »Startuje organizowany przez KGHM maraton programowania CuValley Hac 2023 Startuje organizowany ...
Zaczynamy – dziś startuje organizowany przez KGHM maraton programowania CuValley Hac 2023 Ponad 330 uczestników, ciekawe tematy i a... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...04.1997 uruchomiono oficjalny serwis WWW miasta Lubina (ok. 200 stron w trzech językach)

Magazyn elubin.pl

iParts.pl - części samochodowe

Tanie części zamienne w Ucandopolec prawnika.pl

silesianseo.pll


Wiadomosci z Lubina i okolic
Wyrok dożywocia dla podwójnego zabójcy z Chocianowa
Data dodania: 10 maja 2016 — Kategoria: Wiadomości

Wyrok dożywocia dla podwójnego zabójcy z Chocianowa

Na karę łączną dożywotniego pozbawienia wolności z możliwością skorzystania z warunkowego przedterminowego zwolnienia dopiero po 35 latach skazany został 5 maja br. przed legnickim sądem okręgowym 34-letni Maciej M. z Chocianowa, który w marcu 2014 r. zabił swojego znajomego zadając mu o najmniej 20 uderzeń młotkiem w głowę. Za tę zbrodnię usłyszał wyrok dożywocia. Za zabójstwo innego kolegi, którego dokonał w lipcu 2014 r. sąd skazał go ww. na 15 lat więzienia. Kara łączna za oba te czyny do dożywotnie pozbawienie wolności.

Akt oskarżenia w tej sprawie w marcu 2015 r. skierowała Prokuratura Rejonowa w Lubinie.

Zabójstwo młotkiem w marcu 2014 r.

Do zabójstwa 57-letniego mężczyzny mieszkającego przy Zaułku Fabrycznym w Chocianowie doszło pomiędzy 22 a 25 marca 2014 r. Mężczyźni pili razem denaturat. Gdy pokrzywdzony rozlał niewielką ilość trunku na podłogę. wzburzony tym Maciej M. wstał i kopnął go w okolice mostka. Mężczyzna upadł.

Gdy zaczął się podnosić oskarżony sięgnął po leżący na meblach młotek i zadał ofierze co najmniej 20 uderzeń w głowę. Następnie wytarł młotek w szmatę i poszedł do domu. W mieszkaniu spalił w piecu kaflowym spodnie i bluzę, w którą był ubrany w trakcie zbrodni.

Pokrzywdzony doznał rozległego urazu czaszkowo – mózgowego z ubytkiem kości czaszki z widoczną w świetle rany tkanką mózgową, w postaci wielołamowego złamania łuski kości czołowej, skroniowej, ciemieniowej, wielokrotnym rozdarciem opony twardej i opon miękkich mózgu oraz częściowym wymóżdżeniem. Zmarł na miejscu. Zwłoki mężczyzny znalazła sąsiadka dopiero
26 marca. Podczas oględzin ujawniono liczne ślady krwi na podłodze, meblach, ścianach, drzwiach oraz suficie. Zabezpieczono też zakrwawiony młotek.

Bardzo szybko ustalono też z kim pił pokrzywdzony i kto jako ostatni miał z nim kontakt. To doprowadziło do Macieja M., który przyznał się do zabójstwa. W jego mieszkaniu znaleziono ślady krwi oraz w piecu resztki spalonej odzieży.

Maciej M. usłyszał zarzut dokonania zabójstwa. Ww. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia przestępstwa i złożył obszerne wyjaśnienia.

Zabójstwo przez zadławienie z lipca 2012 r.

Maciej M. opowiedział wówczas też o drugiej zbrodni, jakiej miał dokonać dwa lata wcześniej. Wyjaśnił, że zabił wówczas kolegę we wsi Trzebnice położonej pomiędzy Chocianowem a Lubinem. Pojechał tam w odwiedziny. Po drodze kupił pół litra wódki. Ponieważ znajomego nie zastał w domu, wybił szybę w oknie i wszedł do środka, gdzie sam wypił zakupiony wcześniej alkohol. Pokrzywdzony wrócił po godzinie. Miał pretensje do Macieja M., że wszedł bez pytania. Wówczas oskarżony uderzył go pięścią w mostek, a gdy ten przewrócił się na łóżko nachylił się nad nim i ręką ścisnął za szyję. To doprowadziło do uduszenia w mechanizmie tzw. zadławienia. Po zbrodni oskarżony rowerem ofiary pojechał do sklepu po piwo, wypił je w domu denata, po czym zamknął drzwi na kłódkę od zewnątrz i wrócił do Chocianowa. O zabójstwie powiedział pierwszy raz w czasie przesłuchania.

Biegły z zakresu medycyny sądowej, po przeprowadzeniu ekshumacji, a następnie sekcji zwłok stwierdził, że pokrzywdzony doznał złamania trzech żeber po prawej stronie, a nadto – co bardzo istotne – złamania górnego i dolnego brzegu skostniałej chrząstki tarczowatej oraz złamanie skostniałej chrząstki pierścieniowatej, co doprowadziło do zamknięcia światła dróg oddechowych, a następnie doprowadziło do nagłej i gwałtownej śmierci wskutek uduszenia poprzez zadławienie.

Wyjaśnienia – „pan życia i śmierci”

Maciej M. przesłuchiwany w charakterze podejrzanego twierdził, że chciał zobaczyć, jak to jest kogoś zabić i dlatego dokonał obu zbrodni. Twierdził, że w trakcie ich popełniania czuł euforię. Czuł się „panem życia i śmierci”.

Ww. podczas przeprowadzonych z jego udziałem wizji lokalnych na miejscach obu zabójstw dokładnie opisał przebieg opisanych wcześniej zdarzeń i sposób zadawania uderzeń. Potwierdził swoje wyjaśnienia także w trakcie posiedzenia w przedmiocie tymczasowego w dniu 29 marca 2014 r.

Odwołanie przyznania do winy

Natomiast przesłuchany po raz kolejny 24 czerwca 2014 r. odwołał przyznanie się do zabójstwa kolegi z Chocianowa. Wyjaśnił, że to inny mężczyzna uderzał młotkiem pokrzywdzonego. Nie przyznał się również do zabójstwa znajomego z Trzebnic. Wyjaśnił, że prawdą jest że spożywał z nim alkohol, jednak gdy ww. usnął miał opuścić jego dom, a po paru dniach dowiedział się że kolega nie żyje.

Przed sądem podtrzymał nieprzyznanie się do winy. Twierdził jeszcze, że zabójstwa z Trzebnic nie mógł popełnić, bo mieszkał wtedy i pracował we Wrocławiu. Jego alibi w tym zakresie nie zostało potwierdzone. Maciej M. przez cały proces nie wyraził skruchy i żalu.

Maciej M. okazał się zdrowy psychicznie i poczytalny. Biegli stwierdzili u niego płytką uczuciowość i wysoką podatność na aprobatę społeczną. Ww. ma osobowość dyssocjalną i antyspołeczną. Cechuje go łatwość łamania zasad moralnych, prawnych i funkcjonowania społecznego.

Zagrożenie karą i wyrok

Za zarzucane zbrodnie groziła oskarżonemu kara od 8 do 15 lat, 25 lat lub nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Sąd Okręgowy w Legnicy wyrokiem z dnia 5 maja 2016 r. za pierwszy czyn, zgodnie z wnioskiem prokuratora, orzekł karę dożywotniego pozbawienia wolności z możliwością ubiegani się o warunkowe przedterminowe zwolnienie dopiero po 35 latach odbywania kary. Za drugi czyn orzeczona została kara 15 lat więzienia. Sąd wziął tu pod uwagę fakt, że gdyby nie pierwsze wyjaśnienia Macieja M., skutecznie potem dowodowo przez prokuratora zweryfikowane, zbrodnia ta nigdy mogłaby nie wyjść na jaw. Kara łączna za oba czyny to kara dożywotniego pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

Liliana Łukasiewicz

  1. z. rzecznika prasowego

Prokuratury Okręgowej w Legnicy

Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,15042.html
Ten artykul byl czytany 942 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2023 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0