Piątek, 19 stycznia 2018 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 119

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
IMGW ostrzega. Potężny orkan nadciąga nad Polskę IMGW ostrzega. Potężny...
Instytut Meteorologii  we Wrocławiu wydał ostrzeżenie, w którym prognozuje wystąpienie dziś popołudniu i w nocy silnego wiatru. Apelu... »Sportowe Ferie 2018 – GRY I ZABAWY NA KRĘGIELNI Sportowe Ferie 2018 &#...
W piątek 19 stycznia 2018r. RCS zaprasza dzieci i młodzież na godzinę 11:00 na Kręgielnię RCS, na której odbędą się&nb... »26. Finał WOŚP w Raszówce 26. Finał WOŚP w Raszó...
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra nie tylko w dużych miastach. Lubiński sztab WOŚP miał również swój punkt w świetlicy wiejsk... »IMGW ostrzega. Silny wiatr, zamiecie śnieżne i intensywne opady śniegu IMGW ostrzega. Silny w...
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla 14 województw. Zaczną one obowiązywać od jutrzejszego poranka i potrwają p... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...03-05.09.1999 Podczas Dni Lubina zorganizowano plener ceramiczny "Świeżo wypalone". Przedstawiono prace dzieci i młodzieży działających przy pracowni ceramicznej przy fundacji im. brata Alberta oraz pracowni ceramicznej przy MDK w Lubinie

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

PIT-28 przedsiębiorców
Data dodania: 14 listopada 2016 — Kategoria: Wiadomości

PIT-28 przedsiębiorców

Deklarację PIT-28 wypełniają osoby, które zadeklarowały opodatkowanie swoich przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mogą to być osoby fizyczne uzyskujące dochody z najmu lub dzierżawy oraz przedsiębiorcy spełniający ustawowe warunki.

Zasady opodatkowania ryczałtem

Rozliczenie podatku na PIT-28 w uproszczonej  formie ryczałtu polega na tym, że ryczałt nalicza się od przychodów z działalności niepomniejszonych o koszty tej działalności, według obowiązujących stawek, które z reguły są niższe niż stawki opodatkowania na zasadach ogólnych według skali. Podatnik może obliczać ryczałt według jednej stawki lub według kilku, jeśli uzyskuje przychody podlegające różnym stawkom opodatkowania ryczałtowego. Stawki ryczałtu do rozliczenia PIT- 28 za 2016  rok to: 20 %, 17 %, 8,5 %, 5,5 %, 3% i 2%.

Podatnicy korzystają z niższych stawek opodatkowania, ale nie odliczają kosztów uzyskania przychodów.

Mają jednak prawo do większości odliczeń i ulg podatkowych. Nie przysługuje im ulga prorodzinna i wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem.

Zgłoszenie formy opodatkowania

Wybraną formę opodatkowania ryczałtem należy zgłosić do organu skarbowego w momencie rejestrowania działalności, a najpóźniej do 20. dnia miesiąca po uzyskaniu pierwszego przychodu. W przypadku decyzji o zmianie opodatkowania prowadzonej już działalności przedsiębiorca musi złożyć oświadczenie do 20 stycznia roku podatkowego. Zgłoszenie nie traci ważności w następnych latach aż do odwołania, jeśli przedsiębiorca nie utraci prawa do ryczałtu.

Prawo do opodatkowania ryczałtem

Nie wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą korzystać z uproszczonej formy opodatkowania, jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i rozliczać się na formularzu pit 28. Na liście wykluczeń w ustawie ryczałtowej znajdują się przedsiębiorcy prowadzący apteki,kantory walutowe,  udzielający pożyczek pod zastaw, uprawiający wolne zawody z wyjątkiem lekarzy i innych zawodów medycznych, korepetytorów i tłumaczy, świadczących niektóre usługi (np. reklamowe, ochroniarskie), zajmujący się sprzedażą akcesoriów samochodowych i wyrobem produktów objętych akcyzą.

Prawo do ryczałtu może nie przysługiwać przedsiębiorcy z powodu powiązań z działalnością pracodawcy.

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność indywidualną lub w formie spółki nie będzie mógł korzystać z ryczałtu, jeżeli on lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w ostatnich dwóch latach wykonywał czynności wchodzące w zakres działalności jego lub spółki w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Prawa do ryczałtu pozbawiony jest również podatnik, który w ramach swojej działalności gospodarczej wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy takie same czynności, jakie w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, będąc zatrudniony na umowę o pracę, wykonywał w ramach stosunku pracy.

Utrata prawa do ryczałtu

W przypadku sprzedaży towarów handlowych, wyrobów lub usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, przedsiębiorca traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych już od dnia uzyskania przychodu z takiej sprzedaży. Ma wówczas obowiązek opłacania podatku dochodowego na ogólnych zasadach.

Powodem utraty prawa do ryczałtu może być tez przekroczenie limitu przychodów, który obecnie wynosi 150 000 euro. W takim przypadku podatnik składa PIT-28 za okres opodatkowania ryczałtem i PIT-36 za pozostałą część roku prowadzenia działalności.

Słowa kluczowe: lubin PIT28
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,15798.html
Ten artykuł był czytany 4875 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.036 sek.Lubin 1.0