Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 73

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Helios Lubin - Maraton Matrix Helios Lubin - Maraton...
31 maja kina Helios zapraszają na wyjątkową ucztę filmową. Świętuj z Nocnymi Maratonami Filmowymi 20. rocznicę pojawienia się na srebrnym ekranie... »ZOO Lubin i Muzeum Historyczne w Lubinie - Baśniowy Dzień Dziecka ZOO Lubin i Muzeum His...
ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie oraz Muzeum Historyczne w Lubinie zapraszają do udziału w Baśniowym Dniu Dziecka, organizowa... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Oferty są aktualne w piątek, 24 maja 2019 r.  KIEROWCA... »Weekend Dnia Dziecka w kinach Helios Weekend Dnia Dziecka w...
Weekend Dnia Dziecka w kinach Helios to specjalne pokazy dla dzieci w każdym wieku! W ramach licznych atrakcji zapraszamy na bogaty repertuar fil... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1964 Otwarcie szpitala górniczego

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Sprawca strzelaniny usłyszy zarzuty
Data dodania: 13 stycznia 2017 — Kategoria: Wiadomości

Sprawca strzelaniny usłyszy zarzuty

W dniu 23 maja 2016 roku w Lubinie doszło do głośnej strzelaniny w okolicach ulicy Wierzbowej w Lubinie. Teraz 36-letni Michał W. stanie przed Sądem za usiłowanie dokonania zabójstwa innego mężczyzny przez postrzelenie go z broni palnej oraz za posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji.

W miesiącu grudniu 2016 roku Prokurator Okręgowy w Legnicy skierował do Sądu Okręgowego w Legnicy III Wydział Karny akt oskarżenia przeciwko 36-letniemu Michałowi W., zarzucając mu popełnienie dwóch przestępstw, a w tym zbrodni usiłowania zabójstwa, polegających na tym, że:

– w dniu 23 maja 2016 roku w Lubinie, działając z zamiarem bezpośrednim usiłował pozbawić życia Igora Ż. w ten sposób, że biegnąc za pokrzywdzonym w kierunku drogi dwujezdniowej, po której poruszały się samochody, oddał w jego kierunku co najmniej 5 strzałów z broni palnej krótkolufowej, przy czym cztery pociski trafiły Igora Ż. powodując obrażenia ciała w postaci ran postrzałowych dłoni, tułowia i innych części ciała, które skutkowały naruszeniem czynności narządu ciała na okres powyżej dni 7, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na udzielenie pokrzywdzonemu pomocy przez osoby postronne oraz szpital, a jeden pocisk przebił poszycie tylnych drzwi samochodu Opel Zafira kierowanego przez Pawła M., narażając go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, działając przy tym publicznie oraz będąc uprzednio wielokrotnie skazanym za umyślne przestępstwa podobne i inne tj. o czyn z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k. i art. 157 § 1 k.k i art. 160 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 57a § 1 k.k. k.k. w zw. z art. 64 § 2 k.k.

– w dniu 23 maja 2016 roku w Lubinie posiadał bez wymaganego zezwolenia broń palną fabryczną typu Luger, kaliber 9 mm oraz amunicję w postaci co najmniej 6 naboi kaliber 9 mm, tj. o czyn z art. 263 § 2 k.k.

W świetle licznych zgromadzonych w toku śledztwa dowodów przebieg zdarzenia był następujący. W dniu 23 maja 2016 roku około godz.15.30 w Lubinie przed budynek jednego z zakładów pogrzebowych podjechał samochód marki BMW koloru czarnego,
a za nim samochód marki Mercedes koloru srebrnego. Z samochodów tych wysiedli mężczyźni, po czym kierowca samochodu BMW, Igor Ż., zaczął pieszo uciekać w kierunku drogi dwujezdniowej, natomiast kierowca Mercedesa, Michał W. , zaczął do niego strzelać z posiadanej broni palnej, oddając co najmniej 5 strzałów, z których cztery trafiły uciekającego. Jeden pocisk trafił w przejeżdżający przypadkiem w tym miejscu samochód marki Opel Zafira kierowany przez Pawła M. W trakcie ucieczki Igor Ż. zatrzymał samochód Volkswagen Transporter, którego kierowca zawiózł go z ranami postrzałowymi do szpitala w Lubinie, gdzie udzielono temu pokrzywdzonemu pomocy medycznej. W tym czasie Michał W. uciekł z miejsca zdarzenia samochodem marki Mercedes, którym wcześniej przyjechał na to miejsce Samochód ten Policja ujawniła po zdarzeniu w miejscu zamieszkania oskarżonego.

W następstwie oddanych strzałów z broni palnej pokrzywdzony Igor Ż. doznał ran postrzałowych różnych części ciała, które zgodnie z opinią powołanego biegłego lekarza z zakresu medycyny sądowej spowodowały naruszenie czynności narządu ciała na okres powyżej dni 7. Na miejscu zdarzenia przeprowadzono oględziny, w czasie których ujawniono i zabezpieczono pięć łusek oraz jeden pocisk.

W toku śledztwa nie znaleziono użytej w czasie przestępstwa broni palnej. Z uzyskanej opinii balistycznej wykonanej w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w Warszawie wynika, że wszystkie łuski pochodzą od odstrzelonego naboju
pistoletowego kal.9 mm Luger jednego egzemplarza broni palnej.

Ustalenie, że strzelającym był oskarżony Michał W. oparto na wielu dowodach, a w tym na ustalonym bezpośrednio po zdarzeniu numerze rejestracyjnym samochodu, którym poruszał się oskarżony oraz na licznych uzyskanych w śledztwie opiniach biegłych: z zakresu badań chemicznych, z zakresu badania broni i balistyki, opiniach genetycznych, opinii daktyloskopijnej i innych wydanych na podstawie ujawnionych i zabezpieczonych w śledztwie śladach i dowodach oraz materiale porównawczym pobranym od oskarżonego.

Michał W. w toku całego śledztwa odmówił składania wyjaśnień. Nie ujawnił więc motywów swojego działania. Także zeznania pokrzywdzonego Igora Ż. nie przybliżyły motywu, którym kierował się oskarżony usiłując dokonać jego zabójstwa.

Oskarżony był w przeszłości wielokrotnie karany za różne przestępstwa, a w tym w okresie od 14 września 2006 roku do 14 września 2014 roku odbył karę 8 lat pozbawienia wolności, między innymi za dokonanie rozboju przy posłużeniu się niebezpiecznym narzędziem i uszkodzenie ciała w warunkach recydywy z art. 64 § 1 k.k. oraz inne przestępstwa. Wcześniej oskarżony odbył karę 3 lat pozbawienia wolności orzeczoną innym wyrokiem między innymi za przestępstwo posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej Michał W. od początku śledztwa w niniejszej sprawie jest tymczasowo aresztowany.

Za zbrodnię usiłowania zabójstwa grozi oskarżonemu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd wymierza bowiem karę za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa, a zatem w tej sprawie w granicach zagrożenia przewidzianego dla zbrodni zabójstwa .

Przestępstwo posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Legnicy

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,16136.html
Ten artykuł był czytany 462 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0