Środa, 24 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 60

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »Otwarcie sezonu turystycznego na Dolnym Śląsku  27-28 kwietnia 2024 Głogów, Bulwar Nadodrzański Startujemy od godz. 11:00 Otwarcie sezonu turyst...
Już niebawem, w ostatni weekend kwietnia, tuż przed długim weekendem majowym na Bulwarze Nadodrzańskim w Głogowie odbędzie się trzecia edycja Otw... »Helios Anime przedstawia:  „Spy x Family Code: White” Helios Anime przedstaw...
Helios zaprasza wszystkich fanów anime na film zrealizowany na podstawie bestsellerowej mangi. „Spy x Family Code: White” to p... »Ponad 330 porcji narkotyków trzymał w sejfie i słoiku Ponad 330 porcji narko...
Lubińscy operacyjni zatrzymali 32-latka, który w swoim domu miał ponad 330 porcji narkotyków. Mężczyzna ukrywał w sejfie marihuanę ... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych statystycznych GUS w roku 2013 w Lubinie na 1000 mieszkańców pracuje 297..........

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Nowy etap głogowskiej Huty
Data dodania: 21 stycznia 2017 — Kategoria: Wiadomości

Nowy etap głogowskiej Huty

W Hucie Miedzi Głogów wczoraj, w piątek 20 stycznia 2017 roku, w towarzystwie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, uroczyście została uruchomiona największa na świecie instalacja pieca zawiesinowego i pieca elektrycznego, tworząc tym samym najnowocześniejszą linię produkcji hutniczej miedzi. Ta unikalna technologia jest obecnie wykorzystywana jedynie w trzech miejscach na świecie – jednym z nich jest właśnie Głogów.

 

Głogowska huta posiada najnowocześniejszą i największą na świecie instalację pieca zawiesinowego do produkcji miedzi blister wraz z prostokątnym piecem elektrycznym.

Wkraczamy w nowy etap w historii głogowskiej huty. Tak dużego przedsięwzięcia nie realizowano od 1978 roku, kiedy uruchomiona została Huta II. Przejście z technologii pieców szybowych na technologię opartą o piec zawiesinowy i piec elektryczny to ogromny skok technologiczny. Stawia to polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów miedzi, gwarantując zwiększenie możliwości odzysku cennych metali towarzyszących, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne oraz kosztów przerobu koncentratu miedzi – mówi Radosław Domagalski – Łabędzki, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Uroczystego otwarcia dokonał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

Jestem pod wielokrotnym wrażeniem. Po pierwsze to piece, ale przede wszystkim zaangażowanie. To ogromne zaangażowanie to nie praca, to miłość do tej pracy, do tej huty. Zaangażowanie jest czymś porywającym, chciałbym żebyśmy wszyscy Polacy byli tak zaangażowani. 20 stycznia 2017 roku to nie jest tylko ważna data dla huty, ale także dla Polski i Głogowa. To kolejny przełom dla huty, dla Głogowa, dla KGHM, dla Polski. Instalacja, jakiej drugiej w świecie nie ma, bo nie ma drugiej tak wielkiej instalacji pieca zawiesinowego i elektrycznego – mówił Andrzej Duda.

Produkcja w HM Głogów I jest oparta na jednostadialnej technologii przetopu w piecu zawiesinowym, w którym – bezpośrednio z wysuszonego koncentratu – wytwarzana jest miedź blister. Technologia ta łączy w sobie trzy fazy: prażenie koncentratu, wytapianie kamienia miedziowego i konwertorowanie w jednym procesie. Zastosowane nowatorskie rozwiązania, zarówno techniczne jak i technologiczne, są wspólnym dziełem polskich specjalistów – głównie z KGHM Polska Miedź S.A., Bipromet S.A. oraz Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach – wykorzystujących umiejętnie wiedzę teoretyczną i praktyczną zdobytą w czasie wieloletniej eksploatacji procesu zawiesinowego w HM Głogów II.

W procesie budowy pieca zawiesinowego i instalacji pirometalurgicznej  zaangażowane były także inne spółki z Grupy Kapitałowej KGHM (m.in. Zanam, Energetyka, PeBeKa), które z sukcesem realizowały skomplikowane projekty.

– Nie ma projektów w Polsce realizowanych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat o takiej skali innowacyjności, unikatowych rozwiązań w zakresie technologii, stopnia skomplikowania rozwiązań technicznych oraz ilości urządzeń indywidualnie projektowanych, dedykowanych dla tego typu instalacji. Kilkaset dużych urządzeń, z których każde wpływa na możliwość pracy całej instalacji, blisko 50 tysięcy punktów pomiarowych. Przy zastosowaniu urządzeń renomowanych światowych dostawców rozwiązania projektowe są całkowicie polskie, oparte na kilkudziesięcioletnich doświadczeniach z siostrzanej huty miedzi Głogów II – mówi Andrzej Szydło, dyrektor naczelny HMG.

Zakończenie inwestycji w HM Głogów pozwoli zabezpieczyć realizację produkcji KGHM Polska Miedź S.A. przez kolejne 40 lat. Inwestycja w technologię pieca zawiesinowego jest podstawowym elementem realizowanego od 2010 Programu Modernizacji Pirometalurgii.

Strategicznym partnerem finansowym KGHM Polska Miedź S.A. przy inwestycji modernizacji pirometalurgii jest Europejski Bank Inwestycyjny, który kredytowo wsparł jej realizację.

Slowa kluczowe: lubin Huta Głogów
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,16174.html
Ten artykul byl czytany 562 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.026 sek.Lubin 1.0