Poniedzialek, 21 maja 2018 r.   Imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 82

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Opóźnienie na budowie drogi S3 między Polkowicami i Lubinem. Termin czerwcowy nierealny Opóźnienie na budowie ...
Kierowcy na odcinek drogi S3 między Polkowicami i Lubinem poczekają dłużej, niż początkowo planowano. Okazuje się, że termin oddania tego odcink... »Bezpłatne konsultacje w Lubinie Bezpłatne konsultacje ...
Dolnośląskie Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich (PIFE) po raz kolejny zapraszają do skorzystania z bezpłatnych konsultacji dotyczących wsp... »Baśniowy Dzień Dziecka „Od Bałtyku, aż po Tatry” Baśniowy Dzień Dziecka...
1 czerwca 2018 r., Rynek w Lubinie, godz. 10.00 -18.00 Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie, Muzeum Historyczne w Lubin... »Czekają na kolejne zlecenia Czekają na kolejne zle...
Pracownicy gminnej spółdzielni socjalnej LUX  mają już za sobą pierwsze zlecenia i czekają na kolejne.  Zachęcamy mieszkańc&oacu... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...26.09.1945 Zaczęła funkcjonować szkoła podstawowa przy ul. Odrodzenia 32, nauczanie prowadziły trzy nauczycielki. Czynna była również parafia rzymskokatolicka.

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Kosiarka do trawy - jak o nią dbać?
Data dodania: 17 lipca 2017 — Kategoria: Wiadomości

Kosiarka do trawy - jak o nią dbać?

Kosiarka do ogrodu to sprzęt praktycznie niezbędny. Jednak nawet wybór najlepszej i najtrwalszej nie rozwiązuje automatycznie wszystkich problemów, aby bowiem kosiarka mogła dobrze pracować, trzeba o nią we właściwy sposób zadbać. Co innego oznacza to w przypadku kosiarek elektrycznych, a co innego spalinowych dwu lub czterosuwach.

Czyszczenie i ostrzenie

Czyszczenie kosiarki jest konieczne po każdym koszeniu. Należy delikatnie usunąć resztki trawy z noża i jego leża, a także kosza, przewodu wyrzutowego i wszelkich innych miejsc. Narzędziem, które można do tego wykorzystać, jest szczotka z twardego włosia. Jeśli mokra, zbita trawa nie daje się usunąć, można odczekać kilka godzin, ustawiając wcześniej kosiarkę w ciepłym miejscu – kiedy trawa podeschnie, powinno się ją dać łatwiej wybrać. Zewnętrzną obudowę kosiarki można przetrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu. Kosiarki spalinowe można – jeśli producent tego wyraźnie nie zabronił – myć myjką ciśnieniową, ale jeśli nie jest to konieczne, nie należy tego robić – mimo że kosiarki spalinowe są odporne na wilgoć, to i tak należy wodę szybko usuwać.

Ostrzenie noży przeprowadza się tak często, jak to konieczne – znacznie częściej przy koszeniu traw polnych z dodatkiem grubszych pędów roślin – ale nie rzadziej niż raz do roku. Doroczne ostrzenie najlepiej zlecić profesjonalnemu serwisowi, bo wtedy nóż zostanie też wyważony. Do doraźnego ostrzenia można wykorzystać pilnik lub szlifierkę stołową.

Wymiana oleju i filtru powietrza

Filtr powietrza można przeczyścić, po prostu mechanicznie usuwając z niego pył – wystarczy stuknąć o twarde podłoże. To pozwoli przedłużyć żywotność filtru i zmniejszyć zużycie paliwa. Konieczna jest jednak i tak wymiana całego filtru raz na kilka lat – można to zrobić samodzielnie albo zlecić serwisowi. Przy okazji wymiany filtru powietrza, warto też wymienić filtr paliwa – ten najczęściej jest bardzo trudny do demontażu i lepiej zlecić to serwisowi.

Olej wymienia się tak często, jak zaleca to producent w instrukcji obsługi – okres ten jest różny dla poszczególnych marek, a ponadto może zależeć też od jakości samego oleju oraz warunków pracy. Nie jest to duży wydatek, więc w przypadku podejrzeń, że olej zużył się po jednym sezonie, lepiej jest go wymienić – może nawet niepotrzebnie – niż ryzykować uszkodzenie kosiarki w czasie pracy na starym oleju.

Warto przy okazji nadmienić, że olej należy odciągarką usunąć przed każdą czynnością wymagającą odwrócenia kosiarki – dzięki temu nie zapchają się filtry. Przy okazji można stosunkowo łatwo stwierdzić, czy nadszedł już czas na wymianę płynów.

Dodatkowe informacje

Czyszczenie kosiarek elektrycznych jest stosunkowo proste, ponieważ najbardziej wrażliwe elementy urządzeń są zwykle dobrze zabezpieczone i nie ma potrzeby demontażu ich w czasie doraźnej konserwacji. Jeśli jednak jest taka możliwość, to przynajmniej raz do roku warto poświęcić więcej czasu na gruntowne wyczyszczenie całego urządzenia. Na zimę dobrze jest zabezpieczyć nóż, ośki kół oraz samą obudowę przed dostępem wilgoci i pyłów.

 

W przypadku kosiarek spalinowych razem z dorocznym czyszczeniem gruntownym należy też wymienić świecę zapłonową (rzadko producenci zalecają jej wymianę co dwa lata). Sam fakt, że świeca daje iskrę, to za mało, aby stwierdzić jej sprawność – niewłaściwie działająca świeca może dawać iskrę, ale o niewłaściwej charakterystyce.

W niektórych kosiarkach spalinowych producenci przewidzieli możliwość umycia przez podłączenie do urządzenia węża ogrodowego. Taka kosiarka do ogrodu ma specjalny otwór i system kanałów, którymi woda jest prowadzona we wszystkie niezbędne miejsca. Zastanawiając się, jaka kosiarka ogrodowa będzie najlepsza, warto zwracać uwagę na takie detale, bo od prawidłowego czyszczenia zależy trwałość urządzenia.

W kosiarkach spalinowych warto też pamiętać o konieczności spuszczenia paliwa. Robi się to zawsze na zimę, a niekiedy też w każdym przypadku, kiedy kosiarka nie będzie używana przez dłużej niż miesiąc. Stare paliwo ma kiepskie właściwości napędowe, za to doskonale zapycha gaźniki.

 

Słowa kluczowe: lubin kosiarka
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,16854.html
Ten artykuł był czytany 357 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.038 sek.Lubin 1.0