Sobota, 20 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 56

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
KGHM liderem wśród światowych producentów srebra KGHM liderem wśród świ...
Górniczy gigant z Zagłębia Miedziowego utrzymał pierwszą lokatę w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankin... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe do pracodawc... »„Back to Black. Historia Amy Winehouse” – biografia ikony muzyki w kinach Helios „Back to Black. ...
Sieć kin Helios zaprasza na film przybliżający losy jednej z największych gwiazd muzyki XXI wieku – Amy Winehouse. Jej głos, twó... »Dzień Strażaka – spotkajmy się 4 maja w Zimnej Wodzie! Dzień Strażaka –...
W imieniu wójta gminy Lubin zapraszamy  na Gminne Obchody Dnia Strażaka do Zimnej Wody. Dla naszych druhów będzie to okazja do... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?..."Kielich" to najwyższa w Polsce wieża wspinaczkowa, wysokości 32,5 m?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Przepisy BHP w pracy
Data dodania: 21 lipca 2017 — Kategoria: Wiadomości

Przepisy BHP w pracy

Nadrzędnym celem ustanawiania norm BHP jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie danego zakładu. Przestrzeganie przepisów sprawia, że praca w określonym miejscu jest bezpieczna, tzn. ryzyko wypadku lub wystąpienia choroby zawodowej zostało zminimalizowane.

Gdzie szukać przepisów BHP?
    Podstawowe normy bezpieczeństwa i higieny pracy zostały określone w specjalnym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 r. Dokument można znaleźć w Internetowym Systemie Aktów Prawnych: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971290844

Obowiązki pracownika i pracodawcy w zakresie BHP

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w zakresie BHP jest organizowanie szkoleń dla pracowników. W trakcie takich wydarzeń zatrudnieni dowiadują się, jakich norm powinni przestrzegać. Są informowani m.in. o tym, że należy utrzymywać porządek na stanowisku pracy. Konieczne jest także stosowanie środków ochrony indywidualnej czy poddawanie się badaniom lekarskim. Pracodawca nie może dopuścić do wykonywania obowiązków osoby, która odmówiła poddania się wstępnym, okresowym lub kontrolnym badaniom lekarskim. Oprócz tego pracownicy mają obowiązek informować zatrudniającego o zagrożeniach i wypadkach, które mają miejsce na terenie zakładu pracy.

Do obowiązków pracodawcy należy przede wszystkim zapewnienie podwładnym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zatrudniający powinien także kontrolować przestrzeganie norm przez podwładnych. Ma możliwość nakładania kar za ich łamanie. Musi również zawiadamiać odpowiednie organy o przypadkach wystąpienia chorób zawodowych oraz o wypadkach przy pracy. Do jego zadań należy usuwanie ewentualnych uchybień oraz uwzględnianie obowiązku ochrony zdrowia pracownic w ciąży lub karmiących piersią, pracowników młodocianych oraz zatrudnionych z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pracodawca musi również przestrzegać zaleceń, nakazów itd. wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy oraz inspektora pracy. 

Co grozi za łamanie zasad BHP?
Naruszanie lub ignorowanie norm BHP przez pracowników może skutkować nałożeniem jednej z kar porządkowych przewidzianych w kodeksie pracy (art. 108). Za niewielkie wykroczenia grozi upomnienie lub grzywna nałożone przez pracodawcę, ale ze względu na poważniejsze naruszenia przełożony może zastosować bardzo poważną sankcję, tj. zwolnienie dyscyplinarne. Informacja o sposobie zakończenia współpracy pozostaje w dokumentach na zawsze i może utrudniać znalezienie kolejnej posady. 

Także pracodawcy grożą kary za nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Ignorowanie norm stanowi naruszenie praw pracowniczych. W związku z tym zatrudniający może zostać obciążony karą grzywny, której wysokość wynosi od 1.000 do 30.000 zł. Za dopuszczenie się rażących naruszeń pracodawca ponosi odpowiedzialność karną, zgodnie z art. 220-221 kodeksu karnego. Maksymalna wysokość kary to 3 lata pozbawienia wolności. Wyrok może zostać złagodzony, jeśli zaniedbania, jakich dopuścił się zatrudniający, były nieumyślne.    

Slowa kluczowe: lubin praca pracuj.pl
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,16873.html
Ten artykul byl czytany 6413 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.021 sek.Lubin 1.0