Poniedzialek, 16 lipca 2018 r.   Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 79

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
GIF wycofuje lek na choroby serca GIF wycofuje lek na ch...
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całej Polski Pentaerythritol compositum. Jest to lek na choroby serca. &nbs... »Parzący problem na Dolnym Śląsku Parzący problem na Dol...
Silne poparzenia, reakcje alergiczne, choroby narządów wewnętrznych, nowotwory, a nawet śmierć - o skutkach kontaktu z toksyczną rośliną m... »Konkurs na dyrektora szkoły Konkurs na dyrektora s...
Wójt Gminy Lubin ogłasza konkurs na  stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie. Oferty na konkurs na... »Zabierz moje kalectwo – ja oddam Ci miejsce na parkingu Zabierz moje kalectwo ...
Bardzo często słyszy się te słowa, kiedy zdrowa osoba parkuje samochód na miejscu dla osób niepełnosprawnych. Policjanci pr... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18-21 10.2001r. W Centrum Kultury "MUZA" odbył się XVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Ostrzeżenie dla rencistów
Data dodania: 05 sierpnia 2017 — Kategoria: Wiadomości

Ostrzeżenie dla rencistów

Jesteś na rencie i myślisz o przejściu na emeryturę? Zanim to zrobisz sprawdź czy to jest na pewno dla ciebie korzystne.

Nie dla każdego rencisty złożenie wniosku o zamianę renty na emeryturę jest korzystne. Dlatego apelujemy o to żeby osoby, które są na rencie z tytułu niezdolności do pracy przyznanej im do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe i zastanawiają się czy przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku, który je do tego uprawnia – najpierw odwiedziły doradcę emerytalnego. Doradca sprawdzi, czy wysokość emerytury nie będzie niższa od renty. To ważne, gdyż w tym szczególnym przypadku nie działa zasada korzyści i jeśli wnioskowana emerytura będzie niższa od renty, to w takiej wysokości będzie wypłacana.

Zwykle ZUS wypłaca korzystniejsze, czyli wyższe świadczenie. W przypadku rencistów jest mały haczyk, dlatego warto sprawdzić żeby potem nie żałować, że złożenie wniosku o emeryturę za skutkowało obniżeniem kwoty wypłacanej, co miesiąc przez ZUS.

Doradca emerytalny wyposażony w specjalny kalkulator emerytalny zrobi symulację i poda prognozowaną wysokość emerytury. Dzięki temu rencista będzie mógł porównać wysokości kwot i zdecydować czy składać wniosek o emeryturę, czy poczekać do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Gdy zdecyduje się poczekać (w tym czasie oczywiście nadal otrzymuje swoją rentę) wtedy po osiągnięciu tego wieku, nie musi robić nic gdyż ZUS przyzna mu emeryturę z urzędu. Wysokość tej emerytury na pewno nie będzie niższa od pobieranej renty nawet gdyby z wyliczeń wynikała mniej korzystna kwota.

Jeszcze raz podkreślam, że warunek jest jeden. Jeśli rencista chce mieć wyższe świadczenie musi poczekać na przyznanie mu emerytury „z urzędu” zamiast samemu składać wniosek do ZUS – zastrzega Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeśli jednak ktoś taki wniosek już złożył to ma 30 dni na jego wycofanie i cierpliwe oczekiwanie na zamianę renty na emeryturę, co ZUS zrobi momencie osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego – zapewnia rzeczniczka.

Podsumowując: Gwarancja wypłaty świadczenia korzystniejszego – przy przejściu z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę – jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy takiej zmiany automatycznie (z urzędu) dokonuje sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czyli jeżeli ZUS w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przenosi daną osobę z renty na emeryturę to w przypadku, gdyby renta okazała się świadczeniem korzystniejszym to emerytura będzie wypłacana właśnie w wysokości renty. Jeżeli natomiast, w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października tego roku, ktokolwiek z rencistów zdecyduje się samodzielnie wystąpić o emeryturę i po wyliczeniu przez ZUS okaże się ona mniej korzystna niż renta, to w ciągu 30 dni od wydania decyzji przez ZUS, powinien wycofać wniosek o emeryturę. W innym przypadku ZUS wypłaci świadczenie, o które dana osoba wnioskowała, czyli emeryturę. Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie z urzędu, od 1 października, przyznawał emeryturę tym rencistom, których renta okresowa wygaśnie lub jeżeli będąc na rencie osiągną obowiązujący ich dziś podwyższony wiek emerytalny.

Wyjaśnijmy to na standardowym przykładzie: Pan Kazimierz obecnie ma 65 lat i od 2014 roku otrzymuje rentę, którą ZUS przyznał mu do czasu osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego, (czyli do połowy przyszłego roku, kiedy pan Kazimierz skończy 66 lat i 5 miesięcy). Teraz, co miesiąc na jego konto wpływa 1900 zł. W związku z wejściem obniżonego wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. pan Kazimierz zastanawia się, czy już w październiku przejść na emeryturę skoro ma już ukończone 65 lat czy poczekać. W jego przypadku korzystne jest nie składanie wniosku o emeryturę gdyż ta nowo wyliczona emerytura w jego przypadku będzie niższa od renty. I co wtedy? Jeśli sam złoży wniosek o emeryturę, będzie ją dostawał, mimo że będzie ona niższa niż renta! By dostawać nadal świadczenie wyższe musi wycofać wniosek o emeryturę.

Uwaga, na wycofanie wniosku mamy 30 dni od dnia doręczenie nam decyzji o przyznaniu emerytury.

Natomiast, jeśli pan Kazimierz z przejściem na emeryturę poczeka do osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego, (czyli jeszcze rok), ZUS z urzędu przyzna mu emeryturę. I tu rzecz najważniejsza:, jeśli będzie ona niższa od renty, ZUS i tak wypłacać będzie świadczenie wyższe. Czyli w takim układzie pan Kazimierz finansowo nie straci. Pytanie, skąd mamy wiedzieć, co jest dla nas korzystniejsze: renta czy emerytura? Tego można dowiedzieć się od doradcy emerytalnego w oddziale ZUS, który na kalkulatorze emerytalnym wyliczy nam prognozę przyszłej emerytury. Pamiętajmy, że Zakład jest zobowiązany do wypłaty świadczenia, o które został złożony wniosek. Jeżeli więc ktoś jest na rencie i złoży wniosek o emeryturę, dla ZUS-u oznacza to, że chce, aby to właśnie emerytura była mu wypłacana – niezależnie od tego, jaka jest jej wysokość.

Aby więc uniknąć kłopotów związanych ze składaniem, a później wycofywaniem wniosku, zapraszam wszystkich rencistów, którzy myślą o zmianie swojego statusu z rencisty na emeryta do naszych do doradców emerytalnych, którzy czekają w każdej sali obsługi – mówi Iwona Kowalska.

*****

W ciągu lipca doradcy emerytalni w całej Polsce obsłużyli już 2/3 klientów, którzy w 4 kwartale tego roku uzyskają prawo do przejścia na emeryturę. Przyszli emeryci korzystają przede wszystkim z możliwości wyliczenia przez doradcę potencjalnej wysokości emerytury w zależności od momentu zakończenia pracy.  Część z osób odwiedzających doradcę deklaruje odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę i dalszą prace po to żeby ich emerytura była wyższa. Wystarczy pracować o rok dłużej żeby emerytura wzrosła o około 8 proc. Decydują się na to przede wszystkim osoby dobrze zarabiające gdyż w ich przypadku wzrost jest wyraźnie zauważalny. Osoby z prognozowana najniższą kwotą emerytury zwykle deklarują zakończenie pracy od razu w momencie uzyskania prawa do emerytury.

Słowa kluczowe: lubin zus
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,16923.html
Ten artykuł był czytany 248 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.067 sek.Lubin 1.0