Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 84

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Uczysz się i pracujesz? Pilnuj limitu. Uczysz się i pracujesz...
Dostajesz rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i nie wiesz czy możesz dodatkowo pracować? Jest taka możliwość, ale trzeba pamiętać o limitach. Od 1 ... »Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02.09.1999 Podpisanie POROZUMIENIA pomiędzy Gminą Miejską Lubin a Mostostalem Warszawa Spółka Akcyjna

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Srebrna moneta upamiętniająca Zbrodnię Lubińską
Data dodania: 16 sierpnia 2017 — Kategoria: Wiadomości

Srebrna moneta upamiętniająca Zbrodnię Lubińską

Już wiemy, jak będzie wyglądać srebrna moneta upamiętniająca lubińskie wydarzenia sprzed 35 lat –  Trzy postacie, trzy ślady po kulach, szarfa, dwa goździki. Narodowy Bank Polski oficjalnie przedstawił jej projekt na swojej stronie. Emisję monety zaplanowano na 28 sierpnia.

31 sierpnia 2017 roku minie 35 lat od Zbrodni Lubińskiej – brutalnego ataku sił władzy komunistycznej na pokojowych manifestantów. Z rąk milicji i ZOMO zginęły wtedy trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak. W związku z upamiętnieniem tych wydarzeń NBP wyemituje srebrną monetę w kształcie kwadratu o nominale 20 złotych.

Na rewersie pod napisem „35. rocznica zrywu antykomunistycznego w Lubinie” znajduje się zarys trzech męskich postaci symbolizujących trzy ofiary śmiertelne tragicznych wydarzeń, obok których widnieją symboliczne trzy ślady po pociskach, szarfa oraz dwa goździki leżące na bruku.  Na awersie monety przedstawiono biało-czerwoną szarfę na tle sylwetek trzech mężczyzn, symbolizujących ofiary wydarzeń w Lubinie

Srebrną monetę dla Lubina zaprojektowała Dobrochna Surajewska, rzeźbiarka specjalizująca się w tworzeniu monet i medali, której prace były nagradzane na międzynarodowych konkursach. Pierwotnie pod uwagę brane było wykorzystanie słynnej fotografii autorstwa Krzysztofa Raczkowiaka, ukazujących grupę mężczyzn, którzy nieśli śmiertelnie rannego Michała Adamowicza. Na przeszkodzie stanęła jednak polityka banku centralnego, która wyklucza wykorzystywanie wizerunków osób żyjących. Od początku wiadomo było, że na monecie nie pojawią się słowa „Zbrodnia lubińska”, pod rozwagę brano jeszcze „zryw wolnościowy”, a ostatecznie stanęło na „zrywie antykomunistycznym”.

Pieniądz o wymiarach 40 x 28 mm i wadze 28,28 g wykonany zostanie ze srebra o próbie 925 w nakładzie do 15 tysięcy sztuk (mimo, że wstępnie mówiono o 20 tys.). Moneta ukaże się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy.

Monetę będzie można nabyć w oddziałach i w oficjalnym sklepie internetowym banku centralnego, a także za pośrednictwem portali kolekcjonerskich. Monety okolicznościowe sprzedawane są w cenie wyższej od nominalnej. Choć emisja przewidziana jest na 28 sierpnia i wtedy też ruszy oficjalna sprzedaż, niektóre sklepy internetowe już teraz prowadzą przedsprzedaż w cenie 249 zł. Moneta sprzedawana jest w zestawie z certyfikatem i w oryginalnym etui NBP.

Przypomnijmy jeszcze, że od niedawna karę 3,5 roku pozbawienia wolności za tzw. sprawstwo kierownicze odbywa Jan M., który dowodził krwawymi działaniami milicji w Lubinie.

Były funkcjonariusz przez wiele lat unikał więzienia, przedstawiając opinie lekarskie o złym stanie zdrowia. Dopiero teraz  trafił do szpitala więziennego w Bytomiu.

Slowa kluczowe: lubin Srebrna moneta
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,16952.html
Ten artykul byl czytany 439 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0