Wtorek, 17 lipca 2018 r.   Imieniny: Anety, Aleksego, Julietty
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 87

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Oszuści podają się za wolontariuszy i nielegalnie zbierają pieniądze Oszuści podają się za ...
Do Polskiego Związku Głuchych zgłaszają się świadkowie nielegalnych zbiórek pieniędzy. Oszuści podający się m.in. za wolontariuszy Stowarz... »Sprawdź ważność swojego dowodu Sprawdź ważność swojeg...
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje, aby mieszkańcy sprawdzili ważność dowodu osobistego. W ubiegłym roku ponad czterem milio... »Wnioski 500+ i Dobry Strat można już składać drogą elektroniczną Wnioski 500+ i Dobry S...
Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie informuje, że drogą elektroniczną w lipcu można już składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wy... »Wzajemne poparcie w wyborach samorządowych Wzajemne poparcie w wy...
Wójt Gminy wiejskiej Lubin, Tadeusz Kielan udzielił swojego poparcia Posłowi PIS, Krzysztofowi Kubów w wyborach samorządowych na pr... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1.12.1969 Otwarcie Młodzieżowego Domu Kultury

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Wariacje pierogowo-kapuściane
Data dodania: 12 września 2017 — Kategoria: Wiadomości

Wariacje pierogowo-kapuściane

Niesamowita atmosfera, pyszne domowe smaki i wielu amatorów dobrej kuchni towarzyszyło IX edycji Festiwalu Kapusty i Pieroga w Księginicach.  Po raz kolejny gospodynie z gminy Lubin przygotowały interesujące wariacje pierogowe. Poza tradycyjnymi ruskimi i z kapustą, można było skosztować pierogi z białym serem, boczkiem w sosie z kurek, pierogi pieczone, z jarmużem i soczewicą, z kurczakiem, kaszanką, malinami,  ziemniakami i kiszoną kapustą.

Potrawy z kapusty były niemniej wyszukane, królowała sałatka z kapusty czerwonej, gołąbki z czerwonej kapusty z mięsem i grzybami, bigos, kwaśnica, kapusta faszerowana, rolada z kapusty w cieście francuskim, kapusta a’la pierożki mięsne.

Tradycją imprezy stały się warsztaty lepienia pierogów, które w tym roku zostały przeprowadzone przez panie z Koła Kobiet Niezależnych BABECZKI z Osieka w

składzie: Iwona Mazur, Urszula Wojciechowska, Danuta Babiarczyk, Maria Siekiera, Zofia Szturm.

Dziewczyny przygotowały się po mistrzowsku, można było zrobić tradycyjnego pieroga ruskiego ale były i bardziej wyrafinowane farsze.

Lepienie trwało bardzo długo, niemal całą imprezę. Zainteresowanie było ogromne. Wiele osób pragnęło nauczyć się poprawnej techniki lepienia i poznać tajniki dobrego ciasta aby odnieść sukces w uzyskaniu smacznego pieroga. W pierwszej kolejności do lepienia garnęły się dzieci, dopiero po nich odwagi do lepienia pierogów na oczach publiczności, nabierali dorośli.

Podczas tegorocznego święta nikt nie był głodny, ponieważ każdej potrawy można było skosztować i samemu ocenić kunszt kucharski uczestników konkursu kulinarnego.

– O tym jak ważna jest ta impreza dla regionu świadczy nie tylko liczba uczestników dzisiejszej imprezy ale również fakt iż także w tym roku została wpisana przez Urząd Marszałkowski w Kalendarz Imprez Kulinarnych Dolnego Śląska”- mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Ogromnie cieszy wzrastająca liczba uczestników konkursu i włączanie się nowych kół do wspólnej zabawy – dodaje.

Tradycyjnie organizatorzy nie zapomnieli o  najmłodszych. Były konkursy taneczne, skakańce, wizyta w wozie strażackim OSP Księginice oraz wata cukrowa rozdawana przez sołtysa Księginic.

Najważniejszy jednak tego dnia był gminny konkurs kulinarny, do którego zgłosiło się siedem grup aktywnych z gminy Lubin: Koło Kobiet Niezależnych BABECZKI z Osieka, Kobitki z Czerniec, Buczynianki, Koło Gospodyń z Miłosnej, Koło Gospodyń z Krzeczyna Wielkiego oraz reprezentantki gospodarzy – Koło Gospodyń Wiejskich ISKIERKA z Księginic oraz wokalistki zespołu JARZĘBINA z Księginic.

Komisja powołana przez Organizatora, w składzie: Wiesław Lichota, Krystyna Kulczak i Kamil Lis, oceniała pomysłowość i walory smakowe potraw. Jury doceniło wielkie zaangażowanie grup w przygotowanie potraw oraz udekorowanie stołów, wskazując wysoki i wyrównany poziom tegorocznego konkursu. Dlatego też przyznało tylko pierwsze miejsca w trzech kategoriach oraz wyróżnienia.
Wójt Gminy Lubin podczas wręczania nagród docenił  ogromne zaangażowanie i kunszt przygotowanych przez koła gospodyń potraw, podkreślając trudny wybór jury.

Podczas tegorocznego festiwalu również można było znaleźć coś dla ducha i ciała. Nie mogło więc zabraknąć dobrej muzyki i znanych utworów, które nucili a nawet w rytm których tańczyli uczestnicy imprezy. Na scenie zaprezentowały się zespoły z Ośrodka Kultury Gminy Lubin: Zespół Wokalny JARZĘBINA z Księginic, Zespół Wokalny LEJDIS ze Składowic, Zespół Folklorystyczny LUBIN z Krzeczyna Wielkiego oraz młodzieżowy Zespół Wokalno-Instrumentalny ISKRA z Krzeczyna Wielkiego.
Na zakończenie festiwalu, po ogłoszeniu wyników, wystąpił zespół SZCZYPTA E-MOLLU, który zaprezentował znane przez wszystkich utwory, w oryginalnych aranżacjach.

Na X jubileuszową edycję festiwalu Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza już za rok.

 

WYNIKI KONKURSU:

I miejsce o wartości 550,00 zł w kategorii „Pierogi” – za najlepsze ciasto pierogowe – KG Miłosna,

I miejsce o wartości 550,00 zł w kategorii „Potrawa z kapusty” – za faszerowaną włoską kapustę z sosem pieczarkowym – KGW ISKIERKA,

I miejsce o wartości 550,00 zł w kategorii „Zdrowa dekoracja na stół” – za najbardziej radosny stół – KOBITKI Z CZERNIEC.

Równorzędne nagrody po 400,00 zł trafiły do: Buczynianek, KKN BABECZKI z Osieka, KG z Krzeczyna Wielkiego oraz zespołu JARZĘBINA.

Nagrodę specjalną o wartości 200,00 zł za przeprowadzenie warsztatów pierogowych otrzymały panie z KKN BABECZKI z Osieka.

(Tekst  i zdjęcia OKGL)

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17048.html
Ten artykuł był czytany 222 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0