Niedziela, 17 grudnia 2017 r.   Imieniny: Olimpii, Łazarza, Jolanty
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 98

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Dziwny jest ten świat Dziwny jest ten świat
Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i w swych prawach. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec ... »Lubiński autobus piętrowy-”Piętruś” Lubiński autobus piętr...
Sentyment mieszkańców Lubina do jeżdżącego jeszcze całkiem niedawno po naszym mieście, pięknego autobusu piętrowego nadal jest ogromny. Ka... »MCZ w Lubinie bezpiecznym szpitalem przyszłości MCZ w Lubinie bezpiecz...
W tym roku Miedziowe Centrum Zdrowia zajęło 8 miejsce w rankingu ogólnokrajowym oraz drugie miejsce w woj. dolnośląskim. Doceniono m.in. w... »27 grudnia ZUS czeka na swoich klientów 27 grudnia ZUS czeka n...
27 grudnia 2017r.  ZUS nie zamyka drzwi przed swoimi klientami. Wszystkie placówki zarówno Oddziały jak i Inspektoraty oraz B... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Zagłębie Lubin w piłce noznej zdobyło dwa tytuły Mistrza Polski w sezonach 1990/1991 i 2006/2007?

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Jak skutecznie odrzucić spadek i chronić dzieci przed długiem spadkowym?
Data dodania: 07 października 2017 — Kategoria: Wiadomości

Jak skutecznie odrzucić spadek i chronić dzieci przed długiem spadkowym?

Pytanie do prawnika :  Dwa miesiące temu  zmarł mój ojciec pozostawiając po sobie  poważne  długi . Jestem jedynym synem zmarłego  i   najprawdopodobniej jedynym spadkobiercą. Mam  dwie córki w wieku  14 i 16 lat.. Czy odrzucając spadek po ojcu nie przejdzie on z mocy prawa na moje dzieci? Jak skutecznie uwolnić się od długów ojca? 

 

Chcąc odrzucić spadek po ojcu, powinien Pan w ciągu sześciu miesięcy  od dnia jego  śmierci złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.  Czynności tej  należy dokonać w sądzie rejonowym miejsca  zamieszkania lub u notariusza. Niestety po odrzuceniu spadku udział ten przechodzi na dzieci. Dlatego dzieci też muszą odrzucić spadekW imieniu małoletnich oświadczenie w tym zakresie  powinien złożyć Pan jako ich przedstawiciel ustawowy po uzyskaniu na tę czynność zgody sądu opiekuńczego. Uzyskanie zgody wymaga wystąpienia  z odpowiednim wnioskiem. W tym kontekście bardzo ważną sprawą jest dopilnowanie terminu na odrzucenie spadku. Wbrew pozorom nie jest trudno go przeoczyć.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć przed upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku. Jednak dla każdego spadkobiercy ustawowego termin ten może biec od innej daty. Dla powołanych do spadku w pierwszej kolejności  początkiem terminu będzie zwykle dzień, w którym dowiedzieli się oni o śmierci spadkodawcy. Osobie, którą powołuje się do spadku w dalszej kolejności, termin rozpoczyna się  później tj. w dniu, w którym dowiedziała się, że spadek został odrzucony przez krewnego z silniejszymi prawami spadkowymi.

Gdy spadkobiercą zostaje małoletni, który sam nie może odrzucić spadku, termin na złożenie oświadczenia liczy się od dnia, w którym o powołaniu małoletniego dowiedział się jego przedstawiciel ustawowy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że akurat małoletni jest szczególnie chroniony przed przyjęciem długów w spadku.  Nawet, jeśli jego rodzic czy opiekun zaniedba złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, to  odpowiedzialność małoletniego za długi spadkowe będzie ograniczona, gdyż zawsze przyjmuje on spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że odpowiada za długi spadkowe tylko do wartości inwentarza ustalonego w spisie masy spadkowej.

 

Adwokat Zbigniew Król

tel. 76 722 81 81

664 995 413

601 368 988

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17156.html
Ten artykuł był czytany 338 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2017 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.064 sek.Lubin 1.0