Niedziela, 22 lipca 2018 r.   Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 87

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Pracowałeś lub pracujesz w Niemczech? Dowiedz się co ci przysługuje Pracowałeś lub pracuje...
Pracowałeś w Niemczech i zbliżasz się do wieku emerytalnego? Byłeś oddelegowany z Polski do pracy za granicą? Zastanawiasz się czy otrzymasz niem... »Bez dowodu rejestracyjnego pojedziesz od 1 października Bez dowodu rejestracyj...
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że od 1 października kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Kier... »Opowieści o ludziach: Wojna światów Opowieści o ludziach: ...
Michał patrzy mi prosto w oczy. Jest bardzo spokojny. Wydaje się, ze nie dopuszcza do siebie myśli, że to nikt inny tylko ukochana żona targnęła ... »Stłuczka na skrzyżowaniu w Krzeczynie Wielkim Stłuczka na skrzyżowan...
Nieposiadający prawa jazdy 33-letni mężczyzna, kierujący volkswagenem golfem  spowodował kolizję, do której doszło wczoraj w Krzeczyn... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...2.12.1999 Utworzono Unię Miast Miedziowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miast unijnych: Prezydenci Lubina Dariusz Milka i Głogowa Zbigniew Rybka oraz burmistrz Polkowic Emilian Stańczyszyn

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Jak skutecznie odrzucić spadek i chronić dzieci przed długiem spadkowym?
Data dodania: 07 października 2017 — Kategoria: Wiadomości

Jak skutecznie odrzucić spadek i chronić dzieci przed długiem spadkowym?

Pytanie do prawnika :  Dwa miesiące temu  zmarł mój ojciec pozostawiając po sobie  poważne  długi . Jestem jedynym synem zmarłego  i   najprawdopodobniej jedynym spadkobiercą. Mam  dwie córki w wieku  14 i 16 lat.. Czy odrzucając spadek po ojcu nie przejdzie on z mocy prawa na moje dzieci? Jak skutecznie uwolnić się od długów ojca? 

 

Chcąc odrzucić spadek po ojcu, powinien Pan w ciągu sześciu miesięcy  od dnia jego  śmierci złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.  Czynności tej  należy dokonać w sądzie rejonowym miejsca  zamieszkania lub u notariusza. Niestety po odrzuceniu spadku udział ten przechodzi na dzieci. Dlatego dzieci też muszą odrzucić spadekW imieniu małoletnich oświadczenie w tym zakresie  powinien złożyć Pan jako ich przedstawiciel ustawowy po uzyskaniu na tę czynność zgody sądu opiekuńczego. Uzyskanie zgody wymaga wystąpienia  z odpowiednim wnioskiem. W tym kontekście bardzo ważną sprawą jest dopilnowanie terminu na odrzucenie spadku. Wbrew pozorom nie jest trudno go przeoczyć.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć przed upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku. Jednak dla każdego spadkobiercy ustawowego termin ten może biec od innej daty. Dla powołanych do spadku w pierwszej kolejności  początkiem terminu będzie zwykle dzień, w którym dowiedzieli się oni o śmierci spadkodawcy. Osobie, którą powołuje się do spadku w dalszej kolejności, termin rozpoczyna się  później tj. w dniu, w którym dowiedziała się, że spadek został odrzucony przez krewnego z silniejszymi prawami spadkowymi.

Gdy spadkobiercą zostaje małoletni, który sam nie może odrzucić spadku, termin na złożenie oświadczenia liczy się od dnia, w którym o powołaniu małoletniego dowiedział się jego przedstawiciel ustawowy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że akurat małoletni jest szczególnie chroniony przed przyjęciem długów w spadku.  Nawet, jeśli jego rodzic czy opiekun zaniedba złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, to  odpowiedzialność małoletniego za długi spadkowe będzie ograniczona, gdyż zawsze przyjmuje on spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że odpowiada za długi spadkowe tylko do wartości inwentarza ustalonego w spisie masy spadkowej.

 

Adwokat Zbigniew Król

tel. 76 722 81 81

664 995 413

601 368 988

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17156.html
Ten artykuł był czytany 388 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.039 sek.Lubin 1.0