Wtorek, 17 lipca 2018 r.   Imieniny: Anety, Aleksego, Julietty
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 86

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Oszuści podają się za wolontariuszy i nielegalnie zbierają pieniądze Oszuści podają się za ...
Do Polskiego Związku Głuchych zgłaszają się świadkowie nielegalnych zbiórek pieniędzy. Oszuści podający się m.in. za wolontariuszy Stowarz... »Sprawdź ważność swojego dowodu Sprawdź ważność swojeg...
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje, aby mieszkańcy sprawdzili ważność dowodu osobistego. W ubiegłym roku ponad czterem milio... »Wnioski 500+ i Dobry Strat można już składać drogą elektroniczną Wnioski 500+ i Dobry S...
Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie informuje, że drogą elektroniczną w lipcu można już składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wy... »Wzajemne poparcie w wyborach samorządowych Wzajemne poparcie w wy...
Wójt Gminy wiejskiej Lubin, Tadeusz Kielan udzielił swojego poparcia Posłowi PIS, Krzysztofowi Kubów w wyborach samorządowych na pr... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...08.02.1999 Powołano na stanowisko III wiceprezydenta Krzysztofa Szczepaniaka

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Jak skutecznie odrzucić spadek i chronić dzieci przed długiem spadkowym?
Data dodania: 07 października 2017 — Kategoria: Wiadomości

Jak skutecznie odrzucić spadek i chronić dzieci przed długiem spadkowym?

Pytanie do prawnika :  Dwa miesiące temu  zmarł mój ojciec pozostawiając po sobie  poważne  długi . Jestem jedynym synem zmarłego  i   najprawdopodobniej jedynym spadkobiercą. Mam  dwie córki w wieku  14 i 16 lat.. Czy odrzucając spadek po ojcu nie przejdzie on z mocy prawa na moje dzieci? Jak skutecznie uwolnić się od długów ojca? 

 

Chcąc odrzucić spadek po ojcu, powinien Pan w ciągu sześciu miesięcy  od dnia jego  śmierci złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.  Czynności tej  należy dokonać w sądzie rejonowym miejsca  zamieszkania lub u notariusza. Niestety po odrzuceniu spadku udział ten przechodzi na dzieci. Dlatego dzieci też muszą odrzucić spadekW imieniu małoletnich oświadczenie w tym zakresie  powinien złożyć Pan jako ich przedstawiciel ustawowy po uzyskaniu na tę czynność zgody sądu opiekuńczego. Uzyskanie zgody wymaga wystąpienia  z odpowiednim wnioskiem. W tym kontekście bardzo ważną sprawą jest dopilnowanie terminu na odrzucenie spadku. Wbrew pozorom nie jest trudno go przeoczyć.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć przed upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku. Jednak dla każdego spadkobiercy ustawowego termin ten może biec od innej daty. Dla powołanych do spadku w pierwszej kolejności  początkiem terminu będzie zwykle dzień, w którym dowiedzieli się oni o śmierci spadkodawcy. Osobie, którą powołuje się do spadku w dalszej kolejności, termin rozpoczyna się  później tj. w dniu, w którym dowiedziała się, że spadek został odrzucony przez krewnego z silniejszymi prawami spadkowymi.

Gdy spadkobiercą zostaje małoletni, który sam nie może odrzucić spadku, termin na złożenie oświadczenia liczy się od dnia, w którym o powołaniu małoletniego dowiedział się jego przedstawiciel ustawowy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że akurat małoletni jest szczególnie chroniony przed przyjęciem długów w spadku.  Nawet, jeśli jego rodzic czy opiekun zaniedba złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, to  odpowiedzialność małoletniego za długi spadkowe będzie ograniczona, gdyż zawsze przyjmuje on spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że odpowiada za długi spadkowe tylko do wartości inwentarza ustalonego w spisie masy spadkowej.

 

Adwokat Zbigniew Król

tel. 76 722 81 81

664 995 413

601 368 988

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17159.html
Ten artykuł był czytany 398 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.032 sek.Lubin 1.0