Środa, 26 września 2018 r.   Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 62

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Tragiczny wypadek na DK 94. Dwie osoby nie żyją, a jedna osoba jest ranna Tragiczny wypadek na D...
Dwie osoby zginęły w zderzeniu dwóch aut osobowych. Do wypadku doszło dziś wieczorem na drodze krajowej nr 94 w Prochowicach.Droga krajowa... »Co pacjent powinien wiedzieć o e-ZLA? Co pacjent powinien wi...
Na Dolnym Śląsku, w każdym tygodniu ponad 13 tysięcy elektronicznych zwolnień trafia na komputery ZUS. Od 1 grudnia to będzie jedyna, honorowana ... »Oferty pracy KGHM Oferty pracy KGHM
MERCUS Logistyka sp. z o.o.Magazynier MERCUS Logistyka sp. z o.o.Magazynier KGHM Polska Miedź S.A. CentralaSpecjalista w Wydziale Ryzyka Rynkow... »Mając ponad dwa promile uszkodziła samochód sąsiada Mając ponad dwa promil...
Lubińscy dzielnicowi zatrzymali 40 - letnią mieszkankę Lubina, która według zgłoszenia świadków, wyjeżdżając ze swojej pose... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pllTwoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...lubińska drużnya piłki siatkowej mężczyzn - Inova Cuprum Lubin awansowała do II ligii?

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Co oznacza w praktyce służebność drogi koniecznej?
Data dodania: 21 października 2017 — Kategoria: Wiadomości

Co oznacza w praktyce służebność drogi koniecznej?

Każda nieruchomość powinna posiadać połączenie z drogą główną oraz mieć możliwość swobodnego dostępu do niej. Nierzadko zdarza się , że nieruchomość ma utrudniony dostęp do drogi publicznej bądź nie ma go wcale.

 

Najczęstszą metodą rozwiązania tego problemu jest ustanowienie tzw. służebności drogi koniecznej. Instytucja służebności drogi koniecznej to jedno z ograniczonych praw rzeczowych. Nie ma charakteru służebności osobistej, a więc uprawnia także pozostałe osoby do korzystania z tej drogi poza właścicielem. W myśl art. 145 Kodeksu cywilnego, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich– właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).Ustanowienie służebności gruntowej polega na wyznaczeniu przez właściciela nieruchomości obciążonej pasa nieruchomości, który będzie przeznaczony na dojazd dla nieruchomości władnącej.

W rezultacie oznacza porozumienie między właścicielami gruntów sąsiednich, co do korzystania przez jednego z nich z wyznaczonej części gruntu za wynagrodzeniem. Umowa ustanawiająca służebność drogi koniecznej powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, co daje podstawę do ujawnienia tego prawa w księdze wieczystej. W przypadku gdyby żaden z sąsiadów nie wyraził zgody na ustanowienie służebności, wówczas możliwe jest skierowanie sprawy na drogę sądową i domaganie się ustanowienia takiej służebności przez Sąd w postępowaniu nieprocesowym.

Wszczyna się je na wniosek w sądzie rejonowym właściwym ze względu na położenie nieruchomości. We wniosku należy wskazać wszystkich uczestników postępowania, czyli właścicieli nieruchomości władnącej , do której ma zostać doprowadzona droga oraz właścicieli nieruchomości służebnej, a także odpis księgi wieczystej.Służebność drogi koniecznej jest odpłatna, dlatego też wnioskodawca powinien zaproponować wynagrodzenie za ustanowienie służebności oraz przebieg drogi koniecznej i treść służebności. Sąd przeprowadza dowód z oględzin nieruchomości. Wyznaczając drogę bierze pod uwagę także opinię biegłego geodety, która w jak najmniejszym stopniu obciąży grunty właścicieli. Należy mieć na uwadze, że Sąd nie ustanowi drogi koniecznej jeśli właściciel nieruchomości sam przyczyni się do braku dostępu do drogi publicznej.

Adwokat Zbigniew Król
tel. 76 722 81 81
664 995 413
601 368 988

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17224.html
Ten artykuł był czytany 408 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.056 sek.Lubin 1.0