Piątek, 29 marca 2024 r.   Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 71

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Najpierw ukradł taksówkę a później szalał nią po mieście doprowadzając do kolizji Najpierw ukradł taksów...
30-letni mieszkaniec gminy Ścinawa, ukradł spod jednego z lubińskich serwisów samochodowych taksówkę, która była w naprawie,... »Wielkanocne śniadanie tuż za rogiem! Jak uniknąć przejedzenia przy świątecznym stole? Wielkanocne śniadanie ...
Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań rodzinnych i tradycyjnych potraw, które często stają się centrum uwagi podczas wspólnyc... »O jajach - nie tylko naukowo O jajach - nie tylko n...
Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa UPWr, o tym, dlaczego jaja powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, kt&oacu... »Statystycznie dłuższe życie Statystycznie dłuższe ...
Tablice trwania życia są, co roku publikowane przez GUS. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...6.04.1996 uroczystość wręczenia dowodu osobistego oraz poświadczenia obywatelstwa polskiego pani Halinie Brodowskiej z Kazachstanu, która została zaproszona do osiedlenia się na stałe na terenie miasta

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Co oznacza w praktyce służebność drogi koniecznej?
Data dodania: 21 października 2017 — Kategoria: Wiadomości

Co oznacza w praktyce służebność drogi koniecznej?

Każda nieruchomość powinna posiadać połączenie z drogą główną oraz mieć możliwość swobodnego dostępu do niej. Nierzadko zdarza się , że nieruchomość ma utrudniony dostęp do drogi publicznej bądź nie ma go wcale.

 

Najczęstszą metodą rozwiązania tego problemu jest ustanowienie tzw. służebności drogi koniecznej. Instytucja służebności drogi koniecznej to jedno z ograniczonych praw rzeczowych. Nie ma charakteru służebności osobistej, a więc uprawnia także pozostałe osoby do korzystania z tej drogi poza właścicielem. W myśl art. 145 Kodeksu cywilnego, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich– właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).Ustanowienie służebności gruntowej polega na wyznaczeniu przez właściciela nieruchomości obciążonej pasa nieruchomości, który będzie przeznaczony na dojazd dla nieruchomości władnącej.

W rezultacie oznacza porozumienie między właścicielami gruntów sąsiednich, co do korzystania przez jednego z nich z wyznaczonej części gruntu za wynagrodzeniem. Umowa ustanawiająca służebność drogi koniecznej powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, co daje podstawę do ujawnienia tego prawa w księdze wieczystej. W przypadku gdyby żaden z sąsiadów nie wyraził zgody na ustanowienie służebności, wówczas możliwe jest skierowanie sprawy na drogę sądową i domaganie się ustanowienia takiej służebności przez Sąd w postępowaniu nieprocesowym.

Wszczyna się je na wniosek w sądzie rejonowym właściwym ze względu na położenie nieruchomości. We wniosku należy wskazać wszystkich uczestników postępowania, czyli właścicieli nieruchomości władnącej , do której ma zostać doprowadzona droga oraz właścicieli nieruchomości służebnej, a także odpis księgi wieczystej.Służebność drogi koniecznej jest odpłatna, dlatego też wnioskodawca powinien zaproponować wynagrodzenie za ustanowienie służebności oraz przebieg drogi koniecznej i treść służebności. Sąd przeprowadza dowód z oględzin nieruchomości. Wyznaczając drogę bierze pod uwagę także opinię biegłego geodety, która w jak najmniejszym stopniu obciąży grunty właścicieli. Należy mieć na uwadze, że Sąd nie ustanowi drogi koniecznej jeśli właściciel nieruchomości sam przyczyni się do braku dostępu do drogi publicznej.

Adwokat Zbigniew Król
tel. 76 722 81 81
664 995 413
601 368 988

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17224.html
Ten artykul byl czytany 544 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.009 sek.Lubin 1.0