Środa, 21 luty 2018 r.   Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 71

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Dzień otwarty dla kandydatów do pracy w szeregach POLICJI Dzień otwarty dla kand...
21 lutego 2018 roku w godzinach 8.00-15.00, w Komendzie Powiatowej Policji w Lubinie przy ul. Traugutta 3, będzie dyżurował pracownik Zespołu Kad... »8. Wiosenny Obóz Przelotowy LUBIN 2018 8. Wiosenny Obóz Przel...
Ruszyły zapisy do udziału w 8. Wiosennym Obozie Przelotowym LUBIN 2018 Aeroklubu Zagłębia Miedziowego. Celem 8. WOP Lubin 2018 jest: doskonaleni... »Absolutorium dla zarządu OSP w Raszówce Absolutorium dla zarzą...
W 13 akcjach ratowniczych – ośmiu pożarach oraz 13 likwidacjach miejscowych zagrożeń uczestniczyli w 2017 roku strażacy z Raszówki. ... »KGHM: „dobre porozumienie” dotyczące wzrostu wynagrodzeń na 2018 rok KGHM: „dobre por...
Po negocjacjach płacowych uzgodniono, że „tabela z kategoriami osobistego zaszeregowania ulegnie zmianie i płaca zasadnicza każdego pracown... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...5.09.2002r. Odbyło się Międzynarodowe Polsko – Niemieckie Sympozjum „Lubin dawniej i dziś – wspólne dziedzictwo kulturowe”

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Co oznacza w praktyce służebność drogi koniecznej?
Data dodania: 21 października 2017 — Kategoria: Wiadomości

Co oznacza w praktyce służebność drogi koniecznej?

Każda nieruchomość powinna posiadać połączenie z drogą główną oraz mieć możliwość swobodnego dostępu do niej. Nierzadko zdarza się , że nieruchomość ma utrudniony dostęp do drogi publicznej bądź nie ma go wcale.

 

Najczęstszą metodą rozwiązania tego problemu jest ustanowienie tzw. służebności drogi koniecznej. Instytucja służebności drogi koniecznej to jedno z ograniczonych praw rzeczowych. Nie ma charakteru służebności osobistej, a więc uprawnia także pozostałe osoby do korzystania z tej drogi poza właścicielem. W myśl art. 145 Kodeksu cywilnego, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich– właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).Ustanowienie służebności gruntowej polega na wyznaczeniu przez właściciela nieruchomości obciążonej pasa nieruchomości, który będzie przeznaczony na dojazd dla nieruchomości władnącej.

W rezultacie oznacza porozumienie między właścicielami gruntów sąsiednich, co do korzystania przez jednego z nich z wyznaczonej części gruntu za wynagrodzeniem. Umowa ustanawiająca służebność drogi koniecznej powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, co daje podstawę do ujawnienia tego prawa w księdze wieczystej. W przypadku gdyby żaden z sąsiadów nie wyraził zgody na ustanowienie służebności, wówczas możliwe jest skierowanie sprawy na drogę sądową i domaganie się ustanowienia takiej służebności przez Sąd w postępowaniu nieprocesowym.

Wszczyna się je na wniosek w sądzie rejonowym właściwym ze względu na położenie nieruchomości. We wniosku należy wskazać wszystkich uczestników postępowania, czyli właścicieli nieruchomości władnącej , do której ma zostać doprowadzona droga oraz właścicieli nieruchomości służebnej, a także odpis księgi wieczystej.Służebność drogi koniecznej jest odpłatna, dlatego też wnioskodawca powinien zaproponować wynagrodzenie za ustanowienie służebności oraz przebieg drogi koniecznej i treść służebności. Sąd przeprowadza dowód z oględzin nieruchomości. Wyznaczając drogę bierze pod uwagę także opinię biegłego geodety, która w jak najmniejszym stopniu obciąży grunty właścicieli. Należy mieć na uwadze, że Sąd nie ustanowi drogi koniecznej jeśli właściciel nieruchomości sam przyczyni się do braku dostępu do drogi publicznej.

Adwokat Zbigniew Król
tel. 76 722 81 81
664 995 413
601 368 988

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17224.html
Ten artykuł był czytany 345 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.043 sek.Lubin 1.0