Sobota, 16 grudnia 2017 r.   Imieniny: Albiny, Zdzisławy, Adelajdy
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 118

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Długopis z logo – czy jest to idealny gadżet reklamowy? Długopis z logo –...
Wydawać by się mogło, że długopisy to już opatrzony i oklepany gadżet reklamowy, którego wszyscy mogą mieć dość. Jednak prawda wygląda zup... »Będzie nowoczesne lecznictwo onkologiczne w Zagłębiu Miedziowym i Zgorzelcu Będzie nowoczesne lecz...
Miedziowo-Turoszowskie Zagłębie Onkologiczne oraz Regionalne Centrum Opieki Koordynowanej to dwa ważne projekty, które wkrótce wejd... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Oferty są aktualne w piątek, 15 grudnia 2017 roku. SPEDYTOR... »Zaginął Piotr Jędrzejowski Zaginął Piotr Jędrzejo...
Wydział Kryminalny prowadzi czynności poszukiwawcze w związku z zaginięciem 55-letniego Piotra Jędrzejowskiego, który 05 grudnia 2... »

» archiwum wiadomości


Reklama
Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1985 Przekazanie nowego stadionu piłkarskiego - GOS

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Karpie już odłowione
Data dodania: 22 listopada 2017 — Kategoria: Wiadomości

Karpie już odłowione

W wielu domach trudno sobie wyobrazić wieczerzę wigilijną bez tradycyjnego karpia, choć coraz częściej sąsiadują z nim na stole sumy, amury, szczupaki czy liny. Wszystkie te gatunki zostały już odłowione  i  producenci ryb finalizują  umowy sprzedażowe, które kończą tzw. rybne żniwa.

Zanim karp trafi na świąteczny stół, hoduje się go trzy lata. W pierwszym roku narybek waży ok. 30 gram, rok później mamy już rybę  w kolejnej fazie rozwoju – jest to kroczek o wadze 250 gram, a w trzecim roku to już karp konsumpcyjny  o wadze 1,2 – 2,5 kg.  Zarządzający gospodarstwami rybackimi przekonują jednak, że nie jest to łatwy biznes. Wystarczy podać, że  z miliona sztuk narybku,  trzy lata później do  sprzedaży trafia ok. 100 tys. sztuk  ryby.

– Przez lata nie zmieniają się także metody naszej pracy.  Żadna maszyna nie jest w stanie zastąpić ludzi, którzy muszą rybę odłowić i co roku przenieść do kolejnego zbiornika. Nasze żniwa rybne rozpoczynają się od połowy października i trwają do końca listopada – wyjaśnia Paweł Szudrowicz, prezes PPHU Gospodarstwo Rybackie Raszowa Mała. To jeden z największych producentów ryb w województwie dolnośląskim z siedzibą w Gminie Lubin.

Odłowione ryby  magazynowane są  w specjalnych zbiornikach  o głębokości ok. 2 metrów z intensywnym przepływem świeżej wody. Magazyny te są zlokalizowane w miejscowości Buczynka. W czasie przebywania w przepływowej wodzie ryby oczyszczają się i nabierają wspaniałego smaku.

Wzrost ryb następuje tylko w okresach wiosenno – letnich podczas  intensywnego żerowania.  Karmione są paszami naturalnymi, czyli pszenicą,  jęczmieniem, pszenżytem i kukurydzą, pochodzącymi od rolników z terenu naszej gminy.  Wraz ze spadkiem temperatur metabolizm ryb zwalnia i w tym okresie  przystępuje się do odłowów, magazynowania i sprzedaży karpia, który trafia na nasze świąteczne stoły.

(SR)

źródło: Gmina Lubin

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17357.html
Ten artykuł był czytany 192 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2017 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.046 sek.Lubin 1.0