Piątek, 19 pazdziernika 2018 r.   Imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 81

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Oferty są aktualne w piątek, 19 października 2018 r. ROZLI... »Ptaki Powiatu Lubińskiego – nowa wystawa w plenerze Ptaki Powiatu Lubiński...
Na alei głównej Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie, w sąsiedztwie budynku edukacyjnego, obejrzeć można wystawę fotografii pt.: "Ptak... »Policjantka i harcerze z wizytą u przedszkolaków Policjantka i harcerze...
Policjantka z lubińskiej komendy wspólnie z harcerzami spotkała się z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 12. Funkcjonariuszka uczyła i uś... »Powstali „dzięki” władzom miasta, teraz startują w wyborach ze swoim programem wyborczym Powstali „dzięki...
Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców od początku swojego istnienia było spontanicznym oddolnym ruchem zwykłych mieszkańców Lubina,... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...15.09.1999 VII edycja Miejskiego Konkursu Plastycznego pn. "Logo na wesoło dla miasta Lubina"

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Karpie już odłowione
Data dodania: 22 listopada 2017 — Kategoria: Wiadomości

Karpie już odłowione

W wielu domach trudno sobie wyobrazić wieczerzę wigilijną bez tradycyjnego karpia, choć coraz częściej sąsiadują z nim na stole sumy, amury, szczupaki czy liny. Wszystkie te gatunki zostały już odłowione  i  producenci ryb finalizują  umowy sprzedażowe, które kończą tzw. rybne żniwa.

Zanim karp trafi na świąteczny stół, hoduje się go trzy lata. W pierwszym roku narybek waży ok. 30 gram, rok później mamy już rybę  w kolejnej fazie rozwoju – jest to kroczek o wadze 250 gram, a w trzecim roku to już karp konsumpcyjny  o wadze 1,2 – 2,5 kg.  Zarządzający gospodarstwami rybackimi przekonują jednak, że nie jest to łatwy biznes. Wystarczy podać, że  z miliona sztuk narybku,  trzy lata później do  sprzedaży trafia ok. 100 tys. sztuk  ryby.

– Przez lata nie zmieniają się także metody naszej pracy.  Żadna maszyna nie jest w stanie zastąpić ludzi, którzy muszą rybę odłowić i co roku przenieść do kolejnego zbiornika. Nasze żniwa rybne rozpoczynają się od połowy października i trwają do końca listopada – wyjaśnia Paweł Szudrowicz, prezes PPHU Gospodarstwo Rybackie Raszowa Mała. To jeden z największych producentów ryb w województwie dolnośląskim z siedzibą w Gminie Lubin.

Odłowione ryby  magazynowane są  w specjalnych zbiornikach  o głębokości ok. 2 metrów z intensywnym przepływem świeżej wody. Magazyny te są zlokalizowane w miejscowości Buczynka. W czasie przebywania w przepływowej wodzie ryby oczyszczają się i nabierają wspaniałego smaku.

Wzrost ryb następuje tylko w okresach wiosenno – letnich podczas  intensywnego żerowania.  Karmione są paszami naturalnymi, czyli pszenicą,  jęczmieniem, pszenżytem i kukurydzą, pochodzącymi od rolników z terenu naszej gminy.  Wraz ze spadkiem temperatur metabolizm ryb zwalnia i w tym okresie  przystępuje się do odłowów, magazynowania i sprzedaży karpia, który trafia na nasze świąteczne stoły.

(SR)

źródło: Gmina Lubin

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17357.html
Ten artykuł był czytany 271 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.060 sek.Lubin 1.0