Wtorek, 19 marca 2024 r.   Imieniny: Józefa, Bogdana, Laili
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 42

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Pierwsi motocykliści rozpoczęli już sezon – uważajmy na drogach! Pierwsi motocykliści r...
Wiosenna aura sprawiła, że na drogach widać coraz więcej motocyklistów. Warto pamiętać dla własnego bezpieczeństwa, że zanim wyjedzie się ... »Chirurgia laparoskopowa w weterynarii - UPWr pionierem Chirurgia laparoskopow...
Studenci Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr mają do dyspozycji aparaturę, dzięki której mogą uczyć się chirurgii laparoskopowej - stoso... »Rozpoczęły się nasadzenia lasów w Hucie Miedzi Głogów Rozpoczęły się nasadze...
140 tys. sadzonek drzew i krzewów leśnych – Huta Miedzi Głogów po raz kolejny rozpoczęła nasadzenia lasów na swoich te... »POLICJANCI PRZESTRZEGAJĄ SENIORÓW PRZED OSZUSTAMI. POLICJANCI PRZESTRZEGA...
Oszuści wymyślają wciąż to nowe metody, by się wzbogacić. Niestety często tak się dzieje kosztem niewinnych, starszych osób. Nie bądźmy ob... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...02.06.2000 Prezydentem Miasta Lubina zostaje Roman Sadowski a wiceprezydentami: Zofia Heksel, Daniel Cyganowski i Wojciech Trzeciak.

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Ziemia Lubińska – Pieszków
Data dodania: 10 grudnia 2017 — Kategoria: Wiadomości

Ziemia Lubińska – Pieszków

Początki obecnej miejscowości, której pierwotna nazwa brzmiała Presino sięgają drugiej połowy XIII w.

W 1287 roku wzmiankowana była jako Peschen, później Petschendorf – wieś Peczka. Wieś była położona przy głównej wówczas drodze z Lubina do Legnicy, która dzieliła ją na część Dolną i Górną, w których były odrębne dobra rycerskie.

We wsi zachowały się dwa obiekty o charakterze zabytkowo-kulturowym: kościół filialny p.w. Matki Bożej Częstochowskiej oraz skromny pałacyk.

Z dworu majątku w Pieszkowie Dolnym nie pozostało nic i trudno zlokalizować dokładne miejsce, w którym się znajdował. Wiadomo, iż jego ostatnim właścicielem był niejaki Lichey.

KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM  MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

Pierwsza oficjalna wzmianka o istniejącym w osadzie kościele pochodzi z 1335 roku. Podobnie jak w przypadku zdecydowanej większości śląskich świątyń, został przejęty przez protestantów około 1524 roku. W XVIII wieku został poddany gruntownej przebudowie, w wyniku, której uzyskał obecny barokowy wygląd. Ze starego założenia pozostała jedynie XV- wieczna wieża. Później był restaurowany w XIX wieku.

Obecnie jest to zorientowana budowla barokowa, wzniesiona na założeniach wcześniejszej, gotyckiej świątyni. Jest to salowy, murowany z cegły i polnego kamienia obiekt o rzucie prostokątnym, bez wydzielonego prezbiterium. Świątynia nakryta jest sklepieniem kolebkowym z lunetami, dobudowana do masywnej, kwadratowej, kamiennej wieży, która znajduje się od strony zachodniej.

Dwuspadowe dachy kościoła pokryte są dachówką ceramiczną. Otwory okienne części nawowej oraz główne wejście do świątyni są o wykroju pełnym. Od strony północnej do nawy dobudowana jest prostokątna zakrystia nakryta ceramicznym dachem pulpitowym. Obiekt jest otynkowany.

Dość skromnie wyposażonym wnętrzu kościoła zachowały się dwie gotyckie rzeźby z ok. 500 roku, oraz barokowy ołtarz główny z drugiej połowy XVIII wieku.

PAŁAC

W sąsiedztwie położonego w centrum wsi kościoła znajdował się majątek tzw. Pieszków Średni, w którym do dziś zachował się skromny pałacyk. W latach 1793 – 1834 mieszkał w nim ówczesny właściciel tego majątku hrabia Friedrich Sigismund Ludwig von Pfeil., o czym świadczy zachowany kartusz herbowy wmurowany w południową ścianę budynku.

Później właścicielami majątku byli m.in. wrocławski bankier Josef Friedländer, Günther Michaelis – Hauswaldt oraz dzierżawca Winckelmann. Obecnie w budynku tym zamieszkuje kilka rodzin, jego stan wymaga prac zabezpieczających i remontowych.

Ziemia Lubińska

Henryk Rusewicz

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17433.html
Ten artykul byl czytany 404 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.010 sek.Lubin 1.0