Sobota, 20 stycznia 2018 r.   Imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 38

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Wyborco – sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców! Wyborco – sprawd...
Wyborco przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy? Zmieniałeś adres zamieszkania alb... »Niedopałkiem papierosa zniszczył dziecięcy wózek i rower Niedopałkiem papierosa...
Szybka reakcja policjantów oraz straży pożarnej być może zapobiegła tragedii do jakiej mogło dojść na jednym z bloków na te... »Zapisy na turnieje i rozgrywki sportowe Zapisy na turnieje i r...
Przed nami kilka emocjonujących turniejów i rozgrywek sportowych. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Lubin, do aktywnego uczest... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Oferty są aktualne w piątek, 19 stycznia 2018 roku ... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...21.01.1968 Powstanie Aeroklubu Zagłębia Miedziowego

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Mieszkańcy zapłacą mniej
Data dodania: 18 grudnia 2017 — Kategoria: Wiadomości

Mieszkańcy zapłacą mniej

W listopadzie radni podjęli uchwały w wielu istotnych dla mieszkańców gminy Rudna kwestiach m.in. dotyczących wysokości opłat i podatków na przyszły rok. Wynika z nich jedno – w nadchodzącym roku zapłacimy mniej. Obniżone zostały opłaty za wodę i ścieki, wprowadzone zostaną nowe zwolnienia w podatku od nieruchomości, zostaną utrzymane niskie opłaty za śmieci.

Od stycznia 2018 r. opłata z 1 m³ wody pobranej z gminnych urządzeń wyniesie 4,01 zł netto czyli o 24 grosze mniej za metr niż płaciliśmy w tym roku. Podobnie jest z opłatą za ścieki – za 1 m³ ścieków wprowadzonych do gminnych urządzeń kanalizacyjnych zapłacimy 8,07 zł netto, a więc o 26 groszy mniej niż w bieżącym roku. Oczywiście do tych kwot gmina dopłaci – do każdego m ³ wody dostarczonej do gospodarstw domowych kwotę 1,50 brutto, a do m ³ ścieków odebranych z gospodarstw domowych kwotę 4,23 zł brutto.

Radni zdecydowali również, że od nowego roku nie będą ponosić opłat właściciele pozostałych budynków innych niż mieszkalne m.in. komórek i garaży, pomieszczeń gospodarczych. Ponadto jak wcześniej zwolnione od podatku będą budynki mieszkalne oraz ich części mieszkalne z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Warto pamiętać także, że mieszkańcy gminy Rudna płacą najmniej z całego powiatu za śmieci. I to w przyszłym roku się nie zmieni – nadal zapłacimy tylko 8 zł od osoby jeśli segregujemy odpady. Jeśli nie chcemy segregować kwota opłaty wyniesie 20 zł. Dlaczego? Bo gmina Rudna stawia na ekologię i segregację, dlatego realizuje wiele działań mających na celu podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie segregowania odpadów i wykorzystuje również dostępne narzędzia mające zachęcić do sortowania śmieci m.in. duża różnica w wysokości opłat za segregowanie i nie segregowanie odpadów.

Dobrą wiadomością dla rolników jest też decyzja Rady Gminy obniżająca cenę skupu żyta, stanowiącą podstawę obliczenia podatku rolnego w 2018 r. Cena została obniżona z kwoty 52,49 zł za 1 dt (określonej w Komunikacie Prezesa GUS z października 2017 r.) do 30 zł za 1 dt. Ponadto zwolnione z podatku rolnego są grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, które wchodziły w skład gospodarstwa rolnego przekazanego w zamian za emeryturę lub rentę, pod warunkiem, że nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Szacuje się, że zwolnienia wprowadzone przez gminę pozwolą zaoszczędzić mieszkańcom ponad 420 tys. zł – 160 tys. zł na podatku od nieruchomości za budynki mieszkalne oraz 260 tys. zł za pozostałe budynki. Obniżenie ceny skupu żyta pozwoli rolnikom w gminie zaoszczędzić w przyszłym roku na podatku rolnym kwotę 314 tys. zł.

Dzięki decyzjom samorządowców obniżającym podatki i opłaty czy wprowadzającym nowe zwolnienia w kieszeni podatników – mieszkańców gminy zostanie więcej pieniędzy, co przy wrastających cenach produktów spożywczych niewątpliwie poprawi domowe budżety.

źródło: Gmina Rudna

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17464.html
Ten artykuł był czytany 195 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.038 sek.Lubin 1.0