Środa, 16 stycznia 2019 r.   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 88

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
ZUS – wrzuć akta do sieci ZUS – wrzuć akta...
Wraz z początkiem roku ruszył projekt e-Akta, który pozwala na skrócenie czasu przechowywania akt pracowniczych. Łatwa obsługa i ob... »Sesja Rady Powiatu Lubińskiego. Porządek obrad Sesja Rady Powiatu Lub...
W dniu 17 stycznia 2019 roku o godz. 11.00 w siedzibie starostwa powiatowego w Lubinie odbedzie się kolejna Sesja Rady Powiatu Lubińskiego. Jedny... »Sesja Rady Powiatu Lubińskiego. Porządek obrad Sesja Rady Powiatu Lub...
W dniu 17 stycznia 2019 roku o godz. 11.00 w siedzibie starostwa powiatowego w Lubinie odbedzie się kolejna Sesja Rady Powiatu Lubińskiego. Jedny... »Zamienił jej życie w koszmar... Zamienił jej życie w k...
Lubińscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoją żoną. Dramat kobiety rozgrywał się w... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.plsilesianseo.pll


Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1.10.2002r. Powstała pierwsza szkoła wyższa – Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Piec zawiesinowy w HM Głogów – fantastyczna inwestycja, czy bubel?
Data dodania: 17 stycznia 2018 — Kategoria: Wiadomości

Piec zawiesinowy w HM Głogów – fantastyczna inwestycja, czy bubel?

Dziennik przypomina, że kierownictwo lubińskiej spółki twierdzi, że przyczyną wypadku były błędy konstrukcyjne technologicznego cacka (wartego 2,5 mld zł), uruchomionego z pompą zaledwie przed rokiem.

Jednak zdaniem rozmówców „DGP”, awarii można było uniknąć, gdyby nie parcie na jak największą produkcję przy wysokich cenach miedzi.

– Wiadomo już, że wyniki KGHM za IV kw. 2017 r. mogą nie być najlepsze: spółka potwierdziła nam, że jej produkcja za cały miniony rok będzie o ponad 22 tys. ton mniejsza od zakładanej (oficjalne wyniki poznamy do końca marca). Częściowo to efekt awarii w Hucie Miedzi Głogów I z 3 października 2017 r., która doprowadziła zakład do ponad trzytygodniowego postoju – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak doszło do awarii?

Dziennik wyjaśnia, że na kotle narastał tzw. spiek, powstający z pyłów wydostających się z pieca zawiesinowego. W efekcie nawis o masie ok. 100 ton spadł, niszcząc kocioł. Chwilę wcześniej w tym miejscu przebywali ludzie. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

– Zdaniem wieloletnich pracowników zakładu wypadek to skutek zaniedbań. Wystarczyło w odpowiednim momencie zatrzymać piec i oczyścić kocioł. Wtedy przerwa w produkcji byłaby trzy, czterokrotnie krótsza.

Innego zdania jest KGHM. W rozmowie z „DGP” rzeczniczka spółki uznała, iż jedną z przyczyn była niewłaściwa konstrukcja przegrody kotła, która sprzyjała stopniowemu narastaniu spieku. Według rozmówców „DGP” spiek nie spadł z przegrody, lecz z innej części kotła.

– Obecnie prowadzone są trzy audyty dotyczące zawodności instalacji hutniczej, w tym dwa zewnętrzne. Mają one wskazać, jakie błędy popełniono w realizacji PMP. Po zapoznaniu się z ostatecznymi wynikami zostaną podjęte stosowne decyzje. Dwie dotyczą ustalenia przyczyn awarii kotła – mówi nam rzeczniczka KGHM Justyna Mosoń.

KGHM zapłaci miliony

Dziennik podaje, że naprawa kosztowała kilka milionów, ale KGHM zapłaci za awarię znacznie więcej.

– Dobowa wielkość produkcji to 650 ton miedzi. KGHM twierdzi, że awaria została usunięta w ciągu miesiąca. Brak produkcji przez 26 dni dawałby więc o 16,9 tys. ton miedzi mniej. Jesienią cena tony wynosiła ok. 7100 dolarów, a cena dolara – 3,60 zł. Mówimy więc o potencjalnej utracie ok. 430 mln zł przychodów lubińskiego giganta – wylicza Andrzej Szydła, były dyrektor huty Głogów w rozmowie z „DGP”.

Dziennik podaje, że naprawa kosztowała kilka milionów, ale KGHM zapłaci za awarię znacznie więcej.

businessinsider.com.pl

Przypomnijmy:

W październiku oberwał się 100-tonowy spiek, powstający z pyłów wydostających się z pieca, zniszczył kocioł i zatrzymał pracę huty na prawie miesiąc.

– Błędy popełnione w realizacji programu modernizacji pirometalurgii (PMP), czyli hutnictwa w KGHM, są większe niż w przypadku zakupu chilijskiej kopalni Sierra Gorda. W 2010 r. podjęto decyzję o budowie pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów do przerobu koncentratów własnych, nie uwzględniając ich parametrów – oświadczył prezes.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17581.html
Ten artykuł był czytany 259 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.047 sek.Lubin 1.0