Poniedzialek, 25 marca 2019 r.   Imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 39

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Ruszyły zapisy na VI Bieg Papieski Ruszyły zapisy na VI B...
Z dniem 25 marca 2019r. o godzinie 8:00 ruszyły zapisy do VI Biegu Papieskiego w Lubinie, który tym razem odbędzie się 11 maja 2... »Sztuka wyniesiona na ulicę Sztuka wyniesiona na u...
Warsztaty tworzenia graffiti nie były łatwe do zorganizowania – mówi zgodnie cały zespół Legal Art z I LO im. Mikołaja Kopern... »Nie będzie rozbioru Gminy Lubin? Nie będzie rozbioru Gm...
- Przywiozłem z Warszawy bardzo dobre wieści dla mieszkańców gminy Lubin, którzy obawiają się odłączenia siedmiu miejscowości i prz... »Liga Mistrzów UEFA na wielkim ekranie Liga Mistrzów UEFA na ...
Zapraszamy na transmisje najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych na świecie. UEFA Champions League po raz kolejny zagości na ekranach kina H... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...z Lubinem związane są takie znane osoby jak m.in.: Andrzej Chyra, Renata Dancewicz, Edyta Olszówka czy Kasia Wilk?

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Ich celem Santiago de Compostela
Data dodania: 19 lutego 2018 — Kategoria: Wiadomości

Ich celem Santiago de Compostela

W ten weekend pielgrzymi z Warszawy wędrowali przez Ścinawę, Lubin i Chocianów. Cała kilkunastoosobowa grupa to członkowie Konfraterni św. Józefa przy katedrze polowej Wojska Polskiego.

Przed dwoma laty obrali sobie za cel wędrówkę do grobu św. Jakuba Starszego. Polski odcinek idą w trzydniowych, weekendowych etapach.

W ten sposób na początku listopada ub.r. dotarli do Ścinawy, pierwszego miasta naszej diecezji, jakie mają po drodze. Po zimowej przerwie powrócili na pątniczy szlak jakubowy.

W sobotę, 17 lutego, znowu przyjechali do Ścinawy, aby wyruszyć w drogę do Chocianowa, po drodze mijając Lubin, zatrzymując się w Czerńcu i Gorzycy, gdzie przygotowano dla nich poczęstunek. Jednym z pielgrzymów jest Jerzy Kazimierczak.

– W nogach mamy już 558 km, licząc od Warszawy. Teraz aby do Żytawy. Potem aż do Santiago de Compostela będzie już z górki – śmieje się pielgrzym. Wszyscy idą niosąc do Santiago swoją intencję. Anna Przygoda prosi o dobre życie dla swoich dzieci.

– Każdy idzie we własnej intencji, bo nasza pielgrzymka – mimo, że idziemy grupą – ma charakter indywidualny – mówi. Wszyscy zapewniają, że taka modlitwa w drodze ma swoją siłę.

– Są ludzie, którzy potrafią się modlić tylko wtedy, jak są aktywni, łatwiej im się wtedy modli. Mnie osobiście lepiej się odmawia Różaniec w ruchu, trudniej jest mi się skupić kiedy siedzę – mówi pani Anna. Razem z nią pielgrzymuje Zofia Gołacka, weteranka przejść jakubowych.

– To moja siódma piesza pielgrzymka do do Santiago de Compostela..Dlaczego to robię? Zakochałam się w świętym. A jak się kogoś kocha, to jest się mu wiernym – mówi z uśmiechem.

Pielgrzymi z Warszawy chwalą oznakowanie dróg jakubowych na terenie naszej diecezji i zazdroszczą nam dłuższej tradycji jakubowego pielgrzymowania.

– Droga ze Ścinawy jest świetnie oznakowana. To zasługa tych ludzi, którzy tu na miejscu opiekują się jej poszczególnymi odcinkami. Chciałbym im za to bardzo podziękować. Jestem także pod wrażeniem organizacji jakubowych na tym terenie.

My jesteśmy młodą konfraternią, tu możemy spotkać ludzi zaangażowanych w to przedsięwzięcie dużo dłużej. I pewnie dlatego jesteśmy tak dobrze przyjmowani i mamy gdzie nocować – mówi Jerzy Pawlikowski.

Grupa liczyła jedynie 13 osób. Reszta złożona przeziębieniem odpuściła sobie ten etap. – Ale nic straconego. Będą musieli to nadrobić – mówi Jerzy Kazimierczak. – Nie ma zwolnienia z pielgrzymowania – śmieje się.

W sobotę po południu grupa odwiedziła jeszcze sanktuarium św. Jakuba w Grodowcu (diecezja zielonogórsko-gorzowska). W Niedzielę pielgrzymi wyszli z Gorzycy i pokonali dystans do Chocianowa, skąd odjechali do domów.

Kolejny raz przyjadą do nas w połowie marca. Do przejścia będą mieli kilkudziesięciokilometrowy dystans z Chocianowa do Nowogrodźca. A potem już tylko kwietniowo-majowe przejście do Żytawy i pożegnanie z Polską i diecezją legnicką.

Dalej wędrowcy pójdą do Pragi, aby stamtąd skierować się przez Austrię, Szwajcarię i Przełęcz św. Bernarda do Włoch. Z Italii pójdą brzegiem Morza Śródziemnego, miną Pireneje i skierują się do Saragossy, gdzie odwiedzą bazylikę Matki Bożej z Pilar, patronki Konfraterni św. Józefa.

Stamtąd powędrują do Santiago de Compostela. Przy grobie św. Jakuba Starszego mają być w 2027 r. Ich drodze z Kalisza do Żytawy pobłogosławił bp Zbigniew Kiernikowski, obejmując to wydarzenie honorowym patronatem.

legnica.gosc.pl

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17740.html
Ten artykuł był czytany 358 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.028 sek.Lubin 1.0