Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 82

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...09.1999 Zakończono I etap remontu Szkoły Podstawowej nr 1 oraz przekazano ją do użytkowania

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Zwyczaje Wielkanocne w Europie
Data dodania: 25 marca 2018 — Kategoria: Wiadomości

Zwyczaje Wielkanocne w Europie

Święta Wielkanocne są najważniejszymi świętami w całym roku liturgicznym, niemniej jednak – jak świat długi i szeroki – praktycznie w każdym zakątku globu obchodzone są inaczej. Przypatrzmy się zwyczajom i tradycjom wielkanocnym praktykowanym w wybranych krajach europejskich.

Hiszpania

W Hiszpanii tak jak i w Polsce, Wielkanoc jest najważniejszym świętem w roku. Jest ono celebrowane z właściwym Hiszpanom przepychem. Ludzie często wychodzą świętować na ulicę, przebierając się w różne stroje. Pierwszym wolnym od pracy i szkoły dniem jest Wielki Piątek, w który obowiązuje ścisły post. Z kolei w Niedzielę Wielkanocną tradycyjnie odprawiane są widowiska pasyjne, a tłumy mieszkańców miast i wsi wychodzą na ulicę podziwiać przedstawienia.

Na stołach Hiszpanów królują przede wszystkim słodkości, wśród których na pierwszych miejscach plasują się czekoladowe figurki monas de Pascua oraz ciastka flores de Samana Santa.

Anglia

W Anglii Wielkanoc odbywa sie na słodko. Panuje bowiem przekonanie, że smakołyki mają magiczna moc i przynoszą szczęście. Najpopularniejsze są Hot Cross Buns – bułka przyprawiona cynamonem, gałką muszkatołową i rodzynkami, ozdobiona lukrowym krzyżem. Hot Cross Buns znane są od czasów pogańskich. Stanowiły niegdyś dar dla bogini wiosny. Kościół długo walczył z „przysmakiem” Anglików. Jednak z czasem zadecydowano o jego chrystianizacji.

Niemcy

Osterhase od XVI wieku przynosi w Wielkanoc jajka do niemieckich domów. Stał się również symbolem płodności. Kojarzono z nim nadzieje na nowe życie.
To Wielkanocny zajączek chowa pisanki w ogrodzie, które w Poniedziałek Wielkanocny dzieci próbują znaleźć, które szybciej i więcej.

Włochy

Włochy opanowały czekoladowe jajka wielkanocne. Do łask powracają także tradycyjne potrawy tj. casatiello i pastiery. Pastiero to trudne w przygotowaniu ciasto z ricotty, kandyzowanych owoców i kwiatów drzewka pomarańczowego. Nazwa Casatiello, pochodzi od słowa „caso” czyli „ser” – jednego ze składników. Casatiello to słony placek z mąki, drożdży, smalcu, zapieczonych z jajami w skorupkach, salami i serem pecorino.

Polska

W Polsce nietypowym zwyczajem jest Lany Poniedziałek. Śmigus Dyngus, dzień kiedy bezkarnie litry wody dzieci i młodzież wylewają na siebie. Oblewanie się wodą miało symboliczne znaczenie – oczyszczenia. Panny oblane tego dnia wodą wróżyły sobie szybkie zamążpójście. Śmigus Dyngus, przypomina również o chrzcie Mieszka I. Poniedziałek Wielkanocny roku 966, przyniósł Polsce chrześcijaństwo.

Szwecja

W Szwecji do ciekawszych zwyczajów należy smaganie brzozowymi gałązkami domowników, co ma upamiętniać biczowanie Chrystusa oraz przebieranie się młodych dziewcząt za wiedźmy i chodzenie od domu do domu celem zdobycia datków pieniężnych.

Niedziela Wielkanocna spędzana jest w gronie rodzinnym. Spożywa się wówczas świąteczny obiad złożony z wszelakiego mięsiwa i ryb, a do najmłodszych domowników przychodzi zajączek z podarkami.

Grecja

Grecja jest państwem niezwykle religijnym, w którym każde święto jest obchodzone z należytym szacunkiem. Okres wielkanocny zaczyna się już w sobotę, poprzedzającą Niedziele Palmową, kiedy to po domach chodzą kolędnicy. Mieszkańcy w podzięce za śpiew nagradzają ich jajkami, słodyczami a także niewielkimi sumami pieniężnymi.

Niedziela Palmowa przebiega podobnie jak w Polsce – wierni uczestniczą w odprawianych mszach, niemniej jednak nie przynoszą do cerkwi palm, lecz otrzymują „zielone krzyże”, które zabierają na kolejny rok do domu.

Dania

W Danii z kolei zamiast zajączka wielkanocnego można spotkać żółciutkie kurczaczki, tego samego koloru kwiaty, jak również drewniane jajka.

Dania jest krajem, w którym nie ma zwyczaju ozdabiania jajek – spożywa się ich bardzo mało. Z kolei popularne jest wręczanie drobnych prezentów. W dniu Wielkiej Nocy odbywa się uroczyste śniadanie, na którym podawana jest jagnięcina oraz inne mięsiwa i ryby. Nie ma tu zwyczaju wypiekania żadnych wyjątkowych, świątecznych ciast.

Francja

Święta Wielkanocne we Francji to czas radości i leniuchowania. Podobnie jak i w Niemczech tradycją jest chowanie przed dziećmi czekoladowych jajek, które ku ich uciesze mogą zostać spałaszowane natychmiast po znalezieniu.

Świąteczny obiad stanowi przede wszystkim wielka pieczeń z baraniny, jajka na twardo podawane na setki różnych sposobów, a także wyśmienite sałatki i pachnące ciasta drożdżowe.

Na uwagę zasługuje niecodzienna tradycja, która głosi, że młode dziewczęta stanu wolnego w Niedziele Wielkanocną powinny przed wschodem słońca przynieść do domu wodę ze strumienia, która zapewni im zdrowie i urodę – woda ta jest pita, jak również służy do obmywania całego ciała.

Finlandia

Wielkanoc w Finlandii to przede wszystkim bogactwo różnorodnych potraw. Na stołach królują dania sporządzone z jajek, drobiu i jagnięciny. Na deser Finlandczycy spożywają serową Paschę oraz mämmi, czyli swego rodzaju słodką owsiankę, wkładaną do kamiennego pieca i zapiekaną w korze brzozowej.

Wierzenia i tradycje mieszkańców Finlandii są niczym niezwykła, magiczna opowieść. W Wielki Czwartek praktykowane było „wypuszczanie ducha Kiira”, który swoje niecne rządy sprawował w domostwach. Do zwyczaju starych kobiet należało m. in.: przeciąganie wokół swoich zagród sani z przyczepionymi do nich m.in. grabiami, kosami a nawet podniszczonymi kaloszami, wypowiadając przy tym zaklęcia. Z kolei w Wielki Piątek, według wierzeń, czające się zło osiągało największą moc, a czarownice na miotłach grasowały od zmierzchu, aż do sobotniego ranka.

źródło: wielkanoc.co

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,17892.html
Ten artykul byl czytany 485 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.008 sek.Lubin 1.0