
Wystawa Drogą S3 w przeszłość to odkrycia archeologiczne z lat 2015-2017 związanych z budową drogi ekspresowej S3 na odcinku między Bolkowem, Jaw... »

Na zaproszenie naszej partnerskiej gminy i stowarzyszenia POLSATH, zespół LEŚNE ECHO z Raszówki gościł we Francji. Prezentujący pol... »

Gminna Biblioteka w Niemstowie, sołtys, radny oraz rada sołecka wsi Niemstów zapraszają wszystkich chętnych na międzypokoleniowy koncert p... »

Produkcja miedzi płatnej w grupie kapitałowej KGHM Polska Miedź wyniosła 58,7 tys. ton w styczniu 2019 r. i była o 21% wyższa niż przed rokiem, p... »





,,Współczesne niewolnictwo’’- Policja szkoli maturzystów jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi.
Data dodania: 14 kwietnia 2018 — Kategoria: Wiadomości

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie rozpoczęli działania profilaktyczne dotyczące przeciwdziałaniu handlu ludźmi. Młodzież kończąca w tym roku szkołę, ma możliwość dowiedzieć się co zrobić, by nie paść ofiarą np. handlarzy organami, „żywym towarem” czy wyzysku w pracy. Co zrobić przed wyjazdem za granicę, a także gdzie szukać pomocy.
Przed tegorocznymi absolwentami szkół średnich najdłuższe wakacje w życiu. Część z nich wiąże swoje plany zawodowe z wyjazdem za granicę, chcąc więc uświadomić młode osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w „dorosłym życiu”, policjantka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Lubinie w kwietniu rozpoczęła cykl prelekcji dla młodych ludzi, w trakcie których informuje jakie zagrożenia mogą na nich czyhać podczas pobytu za granicą oraz jak rozpoznać ofertę pracy, która może wzbudzić obawę, że nie jest uczciwa.
Celem spotkań jest przede wszystkim omówienie charakterystyki przestępstwa handlu ludźmi jako współczesnej formy niewolnictwa, godzącego w podstawowe wartości człowieka, tj. wolności i godność ludzka. Obecnie współczesne niewolnictwo może przybierać formę między innymi wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej czy handlu organami.
Prowadząca spotkanie wskazuje w jaki sposób można ustrzec się przed pseudo pracodawcami, omawia sposoby jakimi posługują się sprawcy, aby zwerbować ofiarę i zmusić ją do prostytucji, niewolniczej pracy bądź żebractwa. Informuje również jakie podjąć środki ostrożności przed wyjazdem, gdzie szukać pomocy, gdy padną ofiarą przestępstwa poza granicami naszego kraju.
Oceniając po reakcjach słuchaczy można stwierdzić, że dla części z nich to zupełnie nowe doświadczenie. Większość nie zdaje sobie sprawy z realności zagrożenia jakim jest współczesne niewolnictwo i handel ludźmi. Mamy nadzieję, że uzyskana wiedza nigdy nie okaże się przydatna w praktyce.
źródło: Policja Lubin
Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.



