Piątek, 25 maja 2018 r.   Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 66

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Wiadomości z Lubina
Czwarty rok ZOO Lubin Czwarty rok ZOO Lubin
ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie otwarte zostało 1 czerwca 2014 r., a więc niedługo obchodzić będziemy CZWARTE urodziny! Z t... »Aż 90 proc. dolnośląskich przedsiębiorców regularnie płaci do ZUS Aż 90 proc. dolnośląsk...
Dolnośląscy przedsiębiorcy chwalą sobie indywidualne konta bankowe, na które od stycznia wpłacają pieniądze do ZUS. Pół roku funkcj... »Gminne „Mini-Muzeum” na finiszu Gminne „Mini-Muz...
Przypominamy, że nadal trwa akcja poszukiwania i zbierania eksponatów, które wzbogacą kolekcję przygotowywanej wystawy pn. „G... »Po Lubinie pełzają groźne żmije Po Lubinie pełzają gro...
- Uwaga, dzisiaj widziano żmiję przy wjeździe do salonu Switoń - Paczkowski. W tym roku mamy plagę tych zwierzątek. Ugryzienie szczegó... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1957 Pierwszy odwiert dotarł do złoża miedzi

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Do akcji ratunkowej w Zofiówce weszli nurkowie KGHM
Data dodania: 09 maja 2018 — Kategoria: Wiadomości

Do akcji ratunkowej w Zofiówce weszli nurkowie KGHM
W części chodnika, w której mogą znajdować się poszukiwani górnicy, ratownicy zlokalizowali głębokie rozlewisko, które uniemożliwiło im przejście w dalsze rejony.  Prowadzący akcję ratunkową w kopalni Zofiówka poprosili o pomoc ratowników górniczych z KGHM.
 
Dzisiaj, 9 maja, o godz. 8.30 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpoczęła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele spółki mówili o postępach w akcji ratowniczej, która prowadzona jest w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju nieprzerwanie od soboty.
 
- Zastęp nurkowy KGHM Polska Miedź włączy się do akcji ratowniczej, to najlepsi specjaliści - zapewniał prezes JSW. - Minimum jest takie, że dwie osoby mogą wejść do takiego zbiornika, pojedynczy nurek nie może tego zrobić.

Teraz załoga musi zmierzyć się z rozlewiskiem, aby dotrzeć do rejonu, gdzie prawdopodobnie są górnicy. Sztab akcji przygotował trzy alternatywne scenariusze działań.

Zorganizowano ekipę nurków -  Z KGHM Polska Miedź S.A. w nocy przyjechali specjaliści, którzy badają chodnik i rozlewisko. Są oni najbardziej wyspecjalizowanym w Polsce zespołem do akcji podziemnych. Niestety zniszczone wyrobisko i zalegający w nim sprzęt także zagrażają pracy nurków. Dlatego zastęp może liczyć maksymalnie 6 osób, a do rozlewiska wejdzie tylko dwóch nurków. Zanim jednak będą penetrować rozlewisko, będą musieli przetransportować pod ziemię ok. jednej tony sprzętu i dostarczyć go do chodnika. Tam stworzą bazę i z tej bazy dopiero przeniosą sprzęt w okolice zbiornika.

Drugie działanie związane jest z budowanym zestawem czterech pomp. Ich uruchomienie ma nastąpić najbliższej nocy. Szacuje się, że do wypompowania jest od 300 do 400 metrów sześciennych wody, potrzeba na to ok. 10 godzin. Na szczęście poziom wody od wczoraj się nie podniósł.

Trzecie działanie to przygotowanie odwiertu o średnicy 95 milimetrów i długości 100 metrów z najbliższego przekopu. Aktualnie wiertnia jest instalowana, ok. godziny 14.00 powinna być gotowa. Szacuje się, że wywiercenie otworu zajmie ok. 24 godzin.

Po sobotnim wstrząsie pod ziemią zostało siedmiu górników. Dwóch z nich udało się wydostać na wczesnym etapie akcji. Kolejne dwie osoby nie przeżyły katastrofy. Ich ciała ratownicy znaleźli w niedzielę. Trwa poszukiwanie trzech górników.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18069.html
Ten artykuł był czytany 652 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.030 sek.Lubin 1.0