Poniedzialek, 21 stycznia 2019 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 104

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Okradał drogerię pod nieobecność ochrony Okradał drogerię pod n...
Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach ustalili i zatrzymali mężczyznę, który od pewnego czasu regularnie okradał jedną z d... »Gala Disco vol. 5 Gala Disco vol. 5
Lubisz dobrą zabawę? Szukasz nieziemskiej atmosfery? Chcesz poczuć niesamowite emocje i naładować pozytywną energią?  Jeśli Twoje odpowiedzi... »Udając ciężko chorą wyłudziła kilkadziesiąt tysięcy z firmy ubezpieczeniowej Udając ciężko chorą wy...
Do 8 lat pozbawienia wolności grozi 44- letniej mieszkance Lubina, która wyłudziła z firmy ubezpieczeniowej kwotę 15 tysięcy złoty... »Filmowy Poranek - Strażak Sam 27.01.19 Filmowy Poranek - Stra...
Zapraszamy na kolejną porcję filmowych niespodzianek w nowej odsłonie - Filmowe Poranki: Strażak Sam cz. 9. W niedzielę 27 st... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.plsilesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Według danych z roku 2008 średni dochód na mieszkańca powiatu lubińskiego wynosił 5432,4 zł brutto. Jest to najwyższy wynik w Polsce

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Absolutorium dla Wójta Gminy Rudna udzielone jednogłośnie
Data dodania: 22 maja 2018 — Kategoria: Wiadomości

Absolutorium dla Wójta Gminy Rudna udzielone jednogłośnie

W piątek, 18 maja, odbyła się 29. sesja rady gminy Rudna, podczas której podjęto szereg istotnych uchwał. Jedną z nich była decyzja w sprawie absolutorium wójta gminy Rudna.

Po zapoznaniu się i rozpatrzeniu sprawozdania z wykonania budżetu za 2017 r. sprawozdania finansowego, opinii Regionalnej Izby Rachunkowej, informacji o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego oraz opinii Komisji Rewizyjnej dotyczącej budżetu, radni zdecydowali udzielić absolutorium wójtowi gminy Rudna z tytułu wykonania budżetu za 2017 r. Tym samym potwierdzili, że wójt prawidłowo realizował budżet gminy czyli zgodnie z prawem wydawał publiczne pieniądze. Radni gminy Rudna nie mieli żadnych zastrzeżeń do wykonania ubiegłorocznego budżetu i dlatego jednogłośnie podjęli uchwałę o absolutorium dla wójta Władysława Bigusa. Podobnie jednogłośnie przyjęte zostało sprawozdanie finansowe.

Zgodnie z porządkiem obrad radni podjęli decyzje odnośnie pozostałych uchwał. Zajęli się zmianą uchwały w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla zakładów budżetowych czyli wysokością gminnych dopłat do wody i ścieków. Ze względu na wejście nowej ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków i tym samym nowych, wyższych stawek taryfowych, radni zwiększyli wysokość dopłat gminy do tych mediów. I tak od 11 czerwca br. gmina będzie dopłacać do wody 1,71 zł za 1 m³ (wcześniej dopłacała 1,50 zł), a do ścieków dopłaci 5,07 zł za 1m³ (wcześniej 4,23 zł). Tym samym gminna dotacja na ten cel wzrośnie o ok. 140 tys. zł. Dzięki temu mieszkańcy nie zapłacą więcej za wodę i ścieki, bo stawki opłat dla odbiorców indywidualnych pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Radni podjęli także uchwałę o przyznaniu dotacji na dofinansowanie prac przy zabytkach, zgodnie z którą w 2018 r. gmina przeznaczy na ten cel ponad 1,2 mln zł. Z tej kwoty zostanie dofinansowanych 20 wniosków, z 39 złożonych w terminie. Pozostałe nie mogą być dofinansowane z powodu nieuzupełnienia dokumentów w wymaganym terminie lub braku wpisu do gminnej ewidencji zabytków.

Uchwałą rady gminny przyjęte zostały także zmiany w budżecie gminy Rudna na 2018 r. Dochody gminy zostały zwiększone o prawie 880 tys. zł do kwoty ponad 54,9 mln zł. Z kolei wydatki gminy wzrosły o ponad 2,8 mln zł i po zmianie wynoszą ponad 78,9 mln zł. Deficyt budżetowy zostanie sfinansowany nadwyżką z lat ubiegłych i przychodami ze spłaty udzielonych pożyczek. Dochody gminy wzrosną m.in. z tytułu wpływów ze zwrotów dotacji udzielonej Powiatowi Lubińskiemu na remont drogi w Orsku (46 tys. zł), dotacji otrzymanej z WFOŚiGW na usuwanie azbestu (24 tys. zł) i na zakup samochodu dla OSP (80 tys. zł). Ponadto dochody wzrosną z tytułu zwrotu kosztów pobytu dzieci spoza terenu gminy Rudna w przedszkolach gminnych (40 tys. zł) oraz z opłaty za wycinkę drzew (500 tys. zł). Natomiast jeśli chodzi o wydatki, to gmina wyda więcej m.in. na odkrzaczanie poboczy (o 30 tys. zł), na budowę przystani w Chobieni (o 100 tys. zł), na staże dla mieszkańców gminy Rudna (o 80 tys. zł), remont budynku SP Chobienia (150 tys. zł), na program stomatologiczny (o 10 tys. zł), a budowę żłobka gminnego (o 2,5 mln zł), remont pompowni ścieków (o 350 tys. zł), budowę wiaty rekreacyjnej w Toszowicach (o 73 tys. zł), zakup wyposażenia budynku sportowego w Rudnej (10 tys. zł).

Podczas sesji został także przyjęty gminny program wspierania rodziny. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej do zadań gminy należy opracowywanie 3-letnich programów wspierania rodziny. Program ma zastosowanie w chwili gdy w rodzinie pojawiają się dysfunkcje i trudności. Jego cele będą realizowane m.in. poprzez pomoc finansową i rzeczową rodzinom zagrożonym ubóstwem, przez objęcie dożywianiem dzieci w szkołach, budowę i adaptację budynków na lokale socjalne i komunalne, świadczenie pomocy socjalnej, udzielanie specjalistycznego wsparcia psychologicznego i terapeutycznego, organizację działań podnoszących kompetencje wychowawcze rodziców i inne. Program obejmuje lata 2018 – 2020 i będzie finansowany z budżetu gminy Rudna, a także programów rządowych i funduszy unijnych.
/CKwR/

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18113.html
Ten artykuł był czytany 278 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.041 sek.Lubin 1.0