Wtorek, 16 pazdziernika 2018 r.   Imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 82

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Pięć procent podatku od wydobycia kopalin wróci do samorządów Zagłębia Miedziowego Pięć procent podatku o...
Dziś w samo południe odbyla się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, posła Krzysztofa Kubowa i prezesa zarządu KGHM Marcina Chlud... »Lubin. Wycięli skwer przy Reja.. pozostał zaniedbany plac Lubin. Wycięli skwer p...
Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców postanowiło przypomnieć jaka jest obecna sytuacja skweru przy Reja, gdzie urzędnicy miejscy postanow... »(Nie) pierwsza ofiara płotu w Parku Leśnym (Nie) pierwsza ofiara ...
To było w zeszłym tygodniu. (...) Ulica Kwiatowa. Tuż obok Park Leśny. Ogrodzony. Na ulicy pojawia się sarenka. Płoszą ją samochody. Miota się. B... »Krzysztof Kubów pierwszym Honorowym Absolwentem II LO w Lubinie Krzysztof Kubów pierws...
Podczas uroczystej akademii w II LO w Lubinie z Okazji Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęto nową tradycję przyznawania tytułu Honoro... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1.09.1948 Otwarcie liceum przy ul. M. Kopernika

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Absolutorium dla Wójta Gminy Rudna udzielone jednogłośnie
Data dodania: 22 maja 2018 — Kategoria: Wiadomości

Absolutorium dla Wójta Gminy Rudna udzielone jednogłośnie

W piątek, 18 maja, odbyła się 29. sesja rady gminy Rudna, podczas której podjęto szereg istotnych uchwał. Jedną z nich była decyzja w sprawie absolutorium wójta gminy Rudna.

Po zapoznaniu się i rozpatrzeniu sprawozdania z wykonania budżetu za 2017 r. sprawozdania finansowego, opinii Regionalnej Izby Rachunkowej, informacji o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego oraz opinii Komisji Rewizyjnej dotyczącej budżetu, radni zdecydowali udzielić absolutorium wójtowi gminy Rudna z tytułu wykonania budżetu za 2017 r. Tym samym potwierdzili, że wójt prawidłowo realizował budżet gminy czyli zgodnie z prawem wydawał publiczne pieniądze. Radni gminy Rudna nie mieli żadnych zastrzeżeń do wykonania ubiegłorocznego budżetu i dlatego jednogłośnie podjęli uchwałę o absolutorium dla wójta Władysława Bigusa. Podobnie jednogłośnie przyjęte zostało sprawozdanie finansowe.

Zgodnie z porządkiem obrad radni podjęli decyzje odnośnie pozostałych uchwał. Zajęli się zmianą uchwały w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla zakładów budżetowych czyli wysokością gminnych dopłat do wody i ścieków. Ze względu na wejście nowej ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków i tym samym nowych, wyższych stawek taryfowych, radni zwiększyli wysokość dopłat gminy do tych mediów. I tak od 11 czerwca br. gmina będzie dopłacać do wody 1,71 zł za 1 m³ (wcześniej dopłacała 1,50 zł), a do ścieków dopłaci 5,07 zł za 1m³ (wcześniej 4,23 zł). Tym samym gminna dotacja na ten cel wzrośnie o ok. 140 tys. zł. Dzięki temu mieszkańcy nie zapłacą więcej za wodę i ścieki, bo stawki opłat dla odbiorców indywidualnych pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Radni podjęli także uchwałę o przyznaniu dotacji na dofinansowanie prac przy zabytkach, zgodnie z którą w 2018 r. gmina przeznaczy na ten cel ponad 1,2 mln zł. Z tej kwoty zostanie dofinansowanych 20 wniosków, z 39 złożonych w terminie. Pozostałe nie mogą być dofinansowane z powodu nieuzupełnienia dokumentów w wymaganym terminie lub braku wpisu do gminnej ewidencji zabytków.

Uchwałą rady gminny przyjęte zostały także zmiany w budżecie gminy Rudna na 2018 r. Dochody gminy zostały zwiększone o prawie 880 tys. zł do kwoty ponad 54,9 mln zł. Z kolei wydatki gminy wzrosły o ponad 2,8 mln zł i po zmianie wynoszą ponad 78,9 mln zł. Deficyt budżetowy zostanie sfinansowany nadwyżką z lat ubiegłych i przychodami ze spłaty udzielonych pożyczek. Dochody gminy wzrosną m.in. z tytułu wpływów ze zwrotów dotacji udzielonej Powiatowi Lubińskiemu na remont drogi w Orsku (46 tys. zł), dotacji otrzymanej z WFOŚiGW na usuwanie azbestu (24 tys. zł) i na zakup samochodu dla OSP (80 tys. zł). Ponadto dochody wzrosną z tytułu zwrotu kosztów pobytu dzieci spoza terenu gminy Rudna w przedszkolach gminnych (40 tys. zł) oraz z opłaty za wycinkę drzew (500 tys. zł). Natomiast jeśli chodzi o wydatki, to gmina wyda więcej m.in. na odkrzaczanie poboczy (o 30 tys. zł), na budowę przystani w Chobieni (o 100 tys. zł), na staże dla mieszkańców gminy Rudna (o 80 tys. zł), remont budynku SP Chobienia (150 tys. zł), na program stomatologiczny (o 10 tys. zł), a budowę żłobka gminnego (o 2,5 mln zł), remont pompowni ścieków (o 350 tys. zł), budowę wiaty rekreacyjnej w Toszowicach (o 73 tys. zł), zakup wyposażenia budynku sportowego w Rudnej (10 tys. zł).

Podczas sesji został także przyjęty gminny program wspierania rodziny. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej do zadań gminy należy opracowywanie 3-letnich programów wspierania rodziny. Program ma zastosowanie w chwili gdy w rodzinie pojawiają się dysfunkcje i trudności. Jego cele będą realizowane m.in. poprzez pomoc finansową i rzeczową rodzinom zagrożonym ubóstwem, przez objęcie dożywianiem dzieci w szkołach, budowę i adaptację budynków na lokale socjalne i komunalne, świadczenie pomocy socjalnej, udzielanie specjalistycznego wsparcia psychologicznego i terapeutycznego, organizację działań podnoszących kompetencje wychowawcze rodziców i inne. Program obejmuje lata 2018 – 2020 i będzie finansowany z budżetu gminy Rudna, a także programów rządowych i funduszy unijnych.
/CKwR/

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18113.html
Ten artykuł był czytany 248 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.039 sek.Lubin 1.0