Wtorek, 16 pazdziernika 2018 r.   Imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 91

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Pięć procent podatku od wydobycia kopalin wróci do samorządów Zagłębia Miedziowego Pięć procent podatku o...
Dziś w samo południe odbyla się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, posła Krzysztofa Kubowa i prezesa zarządu KGHM Marcina Chlud... »Lubin. Wycięli skwer przy Reja.. pozostał zaniedbany plac Lubin. Wycięli skwer p...
Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców postanowiło przypomnieć jaka jest obecna sytuacja skweru przy Reja, gdzie urzędnicy miejscy postanow... »(Nie) pierwsza ofiara płotu w Parku Leśnym (Nie) pierwsza ofiara ...
To było w zeszłym tygodniu. (...) Ulica Kwiatowa. Tuż obok Park Leśny. Ogrodzony. Na ulicy pojawia się sarenka. Płoszą ją samochody. Miota się. B... »Krzysztof Kubów pierwszym Honorowym Absolwentem II LO w Lubinie Krzysztof Kubów pierws...
Podczas uroczystej akademii w II LO w Lubinie z Okazji Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęto nową tradycję przyznawania tytułu Honoro... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...09.1999 I Nocny Turniej Piłkarski rozegrano przy sztucznym świetle, na murawie wewnątrz toru do jazdy szybkiej. Turniej skupił 80 graczy.

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Elektroniczne zwolnienia lekarskie
Data dodania: 26 maja 2018 — Kategoria: Wiadomości

Elektroniczne zwolnienia lekarskie

Ponad 700 legnickich lekarzy zostało przeszkolonych w wystawianiu zwolnień przez Internet. Lada moment wyręczą ich w tym asystenci medyczni.

14 dni po podpisaniu przez Prezydenta RP upoważniony przez lekarza asystent w jego imieniu wystawi pacjentowi eZLA. Legnicki Oddział ZUS będzie szkolił asystentów zarówno w placówkach medycznych jak i na salach obsługi klientów.

Do tej pory pracownicy legnickiego ZUS przeprowadzili 125 szkoleń dla lekarzy, 37 z nich zostało przeprowadzonych w miejscu pracy lekarza – poinformował na konferencji prasowej Jerzy Ulewski Dyrektor Oddziału ZUS w Legnicy. W Legnicy szkoleniami objęci są także płatnicy składek, czyli placówki medyczne i firmy, do których już spływają zwolnienia przez Internet.

- Wszystkie szkolenia prowadzą konsultanci, którzy, na co dzień bezpośrednio obsługują klientów, więc jeśli lekarzy przyjdzie do naszej sali obsługi zostanie nie tylko przeszkolony, ale nasz pracownik pomoże mu ściągnąć bezpłatny certyfikat, którym będzie podpisywał zwolnienia lekarskie – wyjaśnia Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Już wkrótce lekarzy wyręcza w wystawianiu eZLA asystenci medyczni – dodaje rzeczniczka

Na Dolnym Śląsku

We Wrocławiu zwolnienia w sieci stanowią ponad 40,25 proc. ogółu wystawionych, w Wałbrzychu ponad 37,51 proc. a Legnicy prawie 17,74 proc. wystawionych przez lekarzy zwolnień trafia do ZUS drogą elektroniczną.

DANE OGÓLNOPOLSKIE: E-ZLA W LICZBACH (WEDŁUG STANU NA 10 maja 2018 R.)
• 145,7 tys. - liczba lekarzy i lekarzy felczerów uprawnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich
• 82,1 tys. - liczba lekarzy i lekarzy felczerów posiadających na portalu PUE ZUS profil informacyjny lekarza
• 27,8 tys. – liczba lekarzy wystawiających e-ZLA na PUE ZUS (co stanowi 19,08 % lekarzy upoważnionych do wystawiania zwolnień)
• 3,21 mln - liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych w formie elektronicznej e-ZLA (od stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2018 r.)
• 201,4 tys. - liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych w formie elektronicznej w aplikacjach gabinetowych (od września 2016 r. do 30 kwietnia 2018 r.)
• 54,14mln - liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych w formie papierowej (od stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2018 r.).
• W kwietniu 2018 r. 24,71% zwolnień zostało wystawionych elektronicznie
Bezpłatne certyfikaty ZUS uprawnaijace lekarza do podpisania zwolnienia w sieci:
• 36,5 tys. - liczba pobranych certyfikatów ZUS
• 636 tys. - liczba e-ZLA podpisanych certyfikatem w tym:
 519,8 tys. e-ZLA wystawionych przez portal PUE ZUS
 116,2 tys. e-ZLA wystawionych za pośrednictwem aplikacji gabinetowych

PŁATNICY SKŁADEK (PRACODAWCY) DO KTÓRYCH MOŻNA WYSYŁAĆ ZWOLNIENIA DROGĄ ELEKTRONICZNĄ
• 1, 88 mln - liczba płatników którzy posiadają profil informacyjny na PUE ZUS
• około 73 % płatników, którzy mieli obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS wywiązało się z tego obowiązku,
• około 38 % płatników, którzy nie mieli obowiązku posiadania profilu na PUE ma taki profil.

Od 1 grudnia 2017 r. Zakład na portalu PUE ZUS udostępnił lekarzom możliwość podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich bezpłatnym certyfikatem wydawanym przez ZUS. Wdrożenie nowej metody autoryzacji elektronicznych zwolnień lekarskich zostało poprzedzone konsultacjami m.in. ze środowiskiem lekarskim oraz przeprowadzonymi wspólnie z lekarzami testami nowego rozwiązania. Rozwiązanie jest oceniane, jako bardzo proste i zdecydowanie usprawniające proces wystawiania e-ZLA.

ILE ZWOLNIEŃ WYSTAWIAJĄ, CO MIESIĄC LEKARZE?

- 97 proc. lekarzy wystawia średnio miesięcznie nie więcej niż 100 zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy.
- 43 proc. lekarzy wystawiających zwolnienia lekarskie, wystawia nie więcej niż 5 miesięcznie
- 2 proc. lekarzy wystawia średnio między 100 a 150 zwolnień miesięcznie,
- 1 proc. powyżej 150 zwolnień.

Elektronicznego zwolnienia lekarz nie musi dostarczać do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie musi także pobierać w placówkach ZUS bloczków zwolnień papierowych. Wystawianie elektronicznego zwolnienia jest również możliwe przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej lekarza u pacjenta.

W razie problemu z dostępem do Internetu lekarz wystawi pacjentowi zwolnienie na formularzu wydrukowanym z systemu, opatrzonym podpisem i swoją pieczątką. Takie papierowe zwolnienie pacjent jednak musi dostarczyć pracodawcy albo do ZUS. Natomiast na lekarzu ciąży obowiązek wprowadzenia tego zwolnienia do systemu w ciągu trzech dni.

Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje, bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. Poza tym system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowiada również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy). Możliwy jest podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.

System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Obecnie sporo miejsc pozostaje niewykorzystanych, bo lekarze nie korzystają z możliwości wysłania pacjenta na rehabilitację płaconą przez ZUS. W przypadku pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu na rehabilitację, system otworzy formularz odpowiedniego wniosku i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

Te wszystkie ułatwienia nie oznaczają, że ostatecznie pożegnaliśmy się ze zwolnieniami papierowymi. Te, bowiem lekarze mogą wystawiać jeszcze do końca listopada. Dlatego dzisiaj pacjent może otrzymać od lekarza zarówno zwolnienie wystawione według dotychczasowych zasad - na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Zwolnienia papierowe znikną 1 grudnia 2018 r. Od tego momentu będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Dzisiaj, gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent – pracownik nie musi – tak jak to jest w przypadku papierowych zwolnień – dostarczać druku swojemu pracodawcy gdyż e-ZLA jest elektroniczne przesyłane do zakładu pracy i równocześnie do systemu ZUS. Z tego powodu pracownik nie musi też pilnować terminu siedmiu dni, jaki jest przewidziany na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia. Nie grożą mu, więc konsekwencje w postaci obniżenia o 25 proc. zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

System elektronicznych zwolnień jest dużym ułatwieniem dla pracodawców. Warunek jest jeden – muszą mieć założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Taki profil obowiązkowo muszą mieć pracodawcy – płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób. Inni mogą to zrobić dobrowolnie a naprawdę warto. Na PUE jest specjalne miejsce, w którym widoczne są elektroniczne zwolnienia wysłane do zakładu pracy. I co też ważne pracodawca, także drogą elektroniczną, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia. Jeśli pracodawca nie posiada profilu na PUE, wtedy pracownik, któremu lekarz wystawił e-ZLA musi dostarczyć pracodawcy jego papierowy wydruk. Wydruki są również wydawane przez lekarzy zawsze wtedy, gdy pacjent o nie poprosi, bo np. będzie chciał mieć potwierdzenie wystawienia zwolnienia.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18134.html
Ten artykuł był czytany 409 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.038 sek.Lubin 1.0