Piątek, 14 grudnia 2018 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 101

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie w Lubinie Betlejemskie Światło P...
Już po raz 28. zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju. To znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Boże... »KGHM Polska Miedź otrzymała nagrodę dla najlepszego polskiego eksportera do Francji za rok 2017 KGHM Polska Miedź otrz...
Odbywający się od 14 lat konkurs Prix du Meilleur Exportateur Polonais en France ma na celu wyróżnienie liderów polskiego eksportu ... »Helios Lubin - Kino Konesera Helios Lubin - Kino Ko...
Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetla... »Pogromca Polaków Imavov rywalem Rębeckiego w walce wieczoru FEN 23 Pogromca Polaków Imavo...
Mateusz  Rębecki (7-1, 2 KO, 4 SUB) zmierzy się z Daguirem Imavovem (12-2-1, 3 KO, 1 SUB) podczas gali Fight Exclusive Night 23, któr... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.plsilesianseo.pll


Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...31.08.1982 roku w Lubinie podczas demonstracji przeciwko stanowi wojennemu od kul ZOMO zginęły 3 osoby a kilkadziesiąt zostało rannych?

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Zapłonęła łemkowska watra
Data dodania: 06 sierpnia 2018 — Kategoria: Wiadomości

Zapłonęła łemkowska watra

Złożeniem wieńców pod pomnikiem „Pamięci Rusinów/Łemków Ofiar Akcji Wisła 1947 roku” zainaugurowano tegoroczną Łemkowską Watrę na Obczyźnie  w Michałowie.  Później, zgodnie z tradycją najstarszy mieszkaniec rozpalił ognisko, czyli tytułową watrę.  Przez dwa dni Łemkowie z różnych rejonów Polski mieli okazję wspominać, zawierać nowe przyjaźnie i bawić się na sportowo, i przy różnorodnej muzyce.

Coroczna watra zapłonęła w Michałowie po raz 38. W roku 1980 właśnie przy ognisku młodzi Łemkowie zorganizowali pierwsze spotkanie, które z roku na rok przyciągało do Michałowa coraz więcej ludzi. Watra przywołuje wspomnienia o tych co odeszli, ale ogień to także symbol ciepła i miłości.

– Dawniej ludzie schodzili się wieczorami właśnie przy ognisku, bo przecież nie było światła, rozmawiali, śpiewali, jedli – mówi Pelagia Szlachtycz.  Jej mąż, jako najstarszy mieszkaniec Michałowa miał zaszczyt rozpalać watrę.

– Mam 85 lat i od trzech jestem najstarszy – mówi Jarosław Szlachtycz. – To dla mnie duży zaszczyt, ale także zobowiązanie, żeby dbać o przekazywanie najmłodszym naszych zwyczajów i tradycji.

Watra zaczyna się zawsze złożeniem kwiatów  w hołdzie poległym i wysiedlonym przodkom. W imieniu Gminy Lubin składał je wójt Tadeusz Kielan i Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy. O  tradycje od lat dba Andrzej Kopcza, wieloletni prezes Stowarzyszenia Łemków, który podczas Watry publicznie ogłosił, że nie będzie już w przyszłym roku ubiegał się o tę funkcję, ale zawsze będzie przyjeżdżał na spotkania do Michałowa.  Stowarzyszenie symbolicznie nagrodziło honorowym członkostwem Tadeusza Maćkałę, który od lat wspiera jego działania.

 

Łemkowie podkreślają, że to bardzo ważne, żeby się spotykać, ale także znać historię, bowiem jest ona ważna w interpretacji teraźniejszości i zobowiązuje do pracy nad przyszłością. Spotkaniu towarzyszył więc wykład Heleny Duć-Fajfer, kierownika katedry filologii słowiańskiej wraz z językiem łemkowskim w Krakowie. Opowiadała ona o przydającej w tym roku 100 rocznicy Republiki Łemkowskiej.

– Musimy przekazywać historię, żeby nie traktowano nas jako grupy folklorystycznej, tylko grupę etniczną, która ma swój wyraźny kościec – mówiła Heleny Duć-Fajfer z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Watrze towarzyszyła specjalna wystawa edukacyjna, wiele straganów było pełnych historycznych książek, dawnych strojów. Były wielogodzinne rozmowy, tańce, koncerty i spotkania, które wielu i to na długo utkwią w pamięci.

(SR)

źródło: Gmina Lubin

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18427.html
Ten artykuł był czytany 268 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2018 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.053 sek.Lubin 1.0