Czwartek, 28 marca 2024 r.   Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 55

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Wielkanocne śniadanie tuż za rogiem! Jak uniknąć przejedzenia przy świątecznym stole? Wielkanocne śniadanie ...
Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań rodzinnych i tradycyjnych potraw, które często stają się centrum uwagi podczas wspólnyc... »O jajach - nie tylko naukowo O jajach - nie tylko n...
Prof. Mariusz Korczyński z Katedry Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa UPWr, o tym, dlaczego jaja powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, kt&oacu... »Statystycznie dłuższe życie Statystycznie dłuższe ...
Tablice trwania życia są, co roku publikowane przez GUS. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma... »Nie zatrzymał się do kontroli, uderzył w radiowóz a na koniec próbował uciec pieszo Nie zatrzymał się do k...
36-latek z powiatu wołowskiego chciał za wszelką cenę uniknąć kontroli drogowej w Ścinawie. Tamtejsi policjanci wydając mu wyraźne sygnały świetl... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...18-21 10.2001r. W Centrum Kultury "MUZA" odbył się XVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Średniowieczne Mury Obronne Lubina doczekają się remontu?
Data dodania: 23 sierpnia 2018 — Kategoria: Wiadomości

Średniowieczne Mury Obronne Lubina doczekają się remontu?

27 kwietnia br.Gmina Miejska Lubin – Urząd Miejski w Lubinie ogłosił zamówienie publiczne opracowanie dokumentacji projektowej remontu zabytkowych murów obronnych Starego Miasta w Lubinie oraz koncepcji zagospodarowania terenu dwóch przyległych obszarów wraz z uzyskaniem prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę.

Przedmiotem zamówienia jest usługa, polegająca na opracowaniu dokumentacji projektowej remontu zabytkowych murów obronnych Starego Miasta w Lubinie z przyległymi schodami, Basztą Głogowską, dzwonnicą kościelną, Basztą Bluszczową oraz koncepcji zagospodarowania terenu dwóch przyległych obszarów wraz z uzyskaniem prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę.

Projekt podzielony jest na etapy:

  • mury obronne przylegające do Wzgórza Zamkowego
  • mury obronne przylegające do Parku im. Piłsudskiego

–  mury obronne przylegające do Parku im. Kopernika

  • dzwonnica kościelna
  • Baszta Bluszczowa
  • część murów obronnych położonych na działce 49/1, obręb 5.
 

Cóż można zrobić, z tak bardzo związaną z najstarszą historią miasta, zabudową. Średniowieczne mury miasta Lubina, są wszak od wieków nierozerwalnie związane z jego historią i niejako w sposób naturalny wpisują się w jego dzieje.

Historia murów miejskich związana z najstarszymi dziejami Lubina:

Mury obronne wybudowane w latach 1348 1358, w miejscu pierwotnych obwałowań ziemnych, zachowały się w około 70% ich dawnego przebiegu (…). Funkcje obronne wzmacniało 15 zamkniętych i otwartych od strony miasta baszt łupinowych, które były rozmieszczone od siebie w odległości od 40 do 50 metrów(…) Najbardziej ufortyfikowana była Brama Głogowska z zachowaną do dziś wieżą ( basztą) bramą (…)

Pozostałe bramy posiadały także podwójne mury oraz przedbramia, ale z podwójnymi fosami. Pod koniec XVI wieku w południowej części murów wybito furtę dla pieszych, która prowadziła na plac przykościelny. Ona również został zabezpieczona niewielkim przedbramiem. Dodatkowe wzmocnienia obronne furty stanowiła znajdująca się obok kwadratowa baszta, którą w końcu XV wieku nadbudowano i przekształcono w wysoką kampanilę ( dzwonnicę), przewyższającą świątynię, a połączoną z nią podwieszonym, ceglanym gankiem łękowym.

Całość tego założenia fortyfikacyjnego została wykonana z kamienia polnego w części przyziemia, zaś partie wyższe z cegły gotyckiej, tzw. „palcówki”, w układzie jednowozówkowym. Pierwotnie zwieńczenia murów i baszt stanowiły pomosty bojowe z blankami. W XV i XVI wieku w związku z coraz powszechniejszym użyciem ręczne broni palnej i artylerii oraz zmianą działań oblężniczych, istniejący system zmodernizowano i rozbudowano. Z tego też względu górne kondygnacje baszt wyposażono w stanowiska artyleryjskie (strzelnice), które w dość dobrym stanie zachowały się w baszcie narożnej, w południowo – zachodnim narożniku murów.

Po wnikliwej analizie całej substancji nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż jest to założenie niemające wiele porównywalnej „konkurencji” w swojej „kategorii”. Upływ wielu wieków i różnorakie działania ówczesnych gospodarzy śląskich miast spowodowały, iż niewiele miejscowości posiada tak znamienity krąg obwarowań. Jest to oczywiście obiekt wpisany na listę zabytków pod nr rej.: 1114 z 4.07.1964.

Znanym powszechnie podobnym założeniem obronnym dzierżącym palmę pierwszeństwa jest niewątpliwie leżący na Opolszczyźnie Paczków ze swoimi 19 zachowanymi basztami. Ale wydaje się, że zaraz za Paczkowem stać winien właśnie Lubin z zachowanymi (w różnym stanie) siedmioma basztami. Zaniedbanie w promocji piastowskiego grodu poprzez tak wspaniale zachowany majstersztyk średniowiecznego budownictwa wojennego jest można rzec, lekko niezrozumiałe.

Wiele polskich publikacji zauważa już od początków dwudziestego wieku lubińskie mury obronne, jako zabytek, wart wzmianki. „ Jadąc z Legnicy w kierunku Głogowa, mniej więcej w połowie drogi, u krańca Borów Dolnośląskich docieramy do starego grodu kasztelańskiego Piastów z pierwszej połowy XIII wieku, Lubina(…). Dawny gród, położony na skraju miasta na wzniesieniu, połączony był z miastem specjalnymi murami. Miasto zachowało niektóre partie dawnych murów miejskich z sześcioma basztami i obronnym kościołem”.

Trudno niestety w natłoku bogactw surowców naturalnych Lubina przywiązać wagę do lokalnej kultury i budowania tożsamości regionalnej.

Dzisiaj władze, lokalni notable, tutejsze samorządy, politycy zajęci są od roku 1956 mówiąc obrazowo nadal miedzią, a od kilku lat również, o czym już wspominałem, drugim bogactwem tego regionu, mianowicie węglem brunatnym w ogromnych ilościach spoczywających pod lubińską ziemią.

Istnieją jednak podstawy, aby optymistycznie spojrzeć w przyszłość i mieć uzasadnione nadzieje na, po pierwsze ożywienie kulturalne regionu, a po drugie, związane z pierwszym, sięgnięcie po istniejącą infrastrukturę, choćby wskazywane w niniejszym blogu regionalne zabytki, mogące być pomocne w tym celu. mury1

Przyszedł czas na sięganie po różnego rodzaju narzędzia ułatwiające i zachęcające ludzi, grupy, organizacje do włączania się w dialog, debatę publiczną. Ważne, aby robić użyte zarówno z technik tradycyjnych: dobrej, często aktualizowanej strony internetowej, biuletynu informacyjnego, zadbanej i czytelnej tablicy ogłoszeń, okolicznościowych listów do mieszkańców czy różnego rodzaju imprez gminnych jak i nowoczesnych form komunikacji, wspierających partycypację. Coraz powszechniejsze powinny stawać się blogi mieszkańców, podcasty, informacyjne serwisy sms-owe, internetowe biura informacyjne, wirtualne panele służące zbieraniu opinii mieszkańców, bezpłatne linie telefoniczne, wideokonferencje(…), a przede wszystkim systematyczne konsultacje społeczne włączające w przestrzeń dyskursu rozmaite podmioty.

Marcin Owczarek Przypisy: [1] Rusewicz H., Zabytki architektury Lubina, Wyd. Stowarzyszenie Twórców Kultury w Lubinie, Lubin 2010, str. 16-17 [2] D. Hanulanka, A. Krzywobłocki, Dolny Śląsk część niżowa, Wyd. Spółdzielnia Wydawnicza „Sport i Turystyka”, Warszawa 1953, str. 58 [3] Duda A.- pod red.. Public Relations miast i regionów. Wyd. Difin. Warszawa 2010, str. 27 [4]Rusewicz H., Zabytki architektury Lubina, Wyd. Stowarzyszenie Twórców Kultury w Lubinie, Lubin 2010, str. 16-17 [5]Zdjęcia Marcin Owczarek, Lubin- Marzec 2011 [Ut Supra] [7]http://wroclaw.hydral.com.pl z dnia 07.03.2011 [8]D. Hanulanka, A. Krzywobłocki, Dolny Śląsk część niżowa, Wyd. Spółdzielnia Wydawnicza „Sport i Turystyka”, Warszawa 1953, str. 58 [9]Public Relations miast i regionów, op.cit., str. 27  

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 




Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18495.html
Ten artykul byl czytany 368 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.012 sek.Lubin 1.0