Poniedzialek, 17 czerwca 2019 r.   Imieniny: Laury, Alberta, Marcjana
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 16

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Finał corocznych symultan szachowych Finał corocznych symul...
Rozgrywkami w Siedlcach i Szklarach Górnych zakończył się cykl szachowych zmagań wójta Tadeusza Kielana z uczniami gminnych szk&oac... »50 lat CK 50 lat CK "Muza"
Centrum Kultury " Muza" zaprasza mieszkańców Lubina i okolic do lubińskiego Rynku, gdzie świętować będziemy „50 lat kultury w Lubini... »„ Żyj zdrowo i na sportowo” „ Żyj zdrowo i n...
KGHM zaprasza do udziału w Festiwalu Różnej Aktywności Fizycznej organizowanym wspólnie z Jerzym Górskim, triathlonistą ... »Dodatkowe miliardy na kontach klientów w ZUS Dodatkowe miliardy na ...
Ponad 200 mld zł przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek.  Są ... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1975 Otwarcie Szkoły Muzycznej I stopnia

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Kto tu wodę leje i dlaczego woda jest taka droga?
Data dodania: 19 września 2018 — Kategoria: Wiadomości

Kto tu wodę leje i dlaczego woda jest taka droga?

Przy okazji wyborów samorządowych zaistniał spór o ceny wody i ścieków w Lubinie. Kandydujący na prezydenta miasta Lubina Krzysztof Kubów, zarzucił rządzącym w mieście, że ceny wody są wygórowane i odpowiadają za to sam prezydent Lubina i Rada Miejska.

 

W odpowiedzi na to, KWW Robert Raczyński Lubin 2006, którego przedstawicielem jest Tymoteusz Myrda, pełnomocnik komitetu, który notabene zasiada w miejskiej spółce wodociągowej, pozwał Kubowa w trybie wyborczym, zarzucając mówienie nieprawdy.

Sąd orzekł w prawomocnym wyroku, że Krzysztof Kubów musi przeprosić prezydenta i radnych, oraz umieścić sprostowanie w lokalnych mediach.

(..)nieprawdą jest, jakoby Rada Miejska w Lubinie oraz Prezydent Lubina Robert Raczyński byli wyłącznie odpowiedzialni za ustalanie wysokości ceny wody w Lubinie.(..)

W internecie mieszkańcy zaczęli zadawać pytania - Za co w końcu odpowiada Rada Miejska i prezydent Raczyński, to w końcu kto ustala i dlaczego jest tak drogo? Kto jest jeszcze odpowiedzialny?

Nas także to zaintrygowało i postanowiliśmy to ustalić, pogrzebać trochę w historii, prześledzić działalność spółki komunalnej MPWiK.

2008 r.

W 2008 r. kontrola NIK wykazała nieprawidłowości w MPWiK i skierowała sprawę do prokuratury. Na bazie doniesienia NIK co do nieprawidłowości w MPWiK, prokurator skierował do sądu akt oskarżenia dotyczący trzech osób. Prezesom zarzucono niedopełnienie obowiązków, które spowodowały szkody dużych rozmiarów, które przekraczają ponad pół miliona złotych! W dużym skrócie można powiedzieć, że w ocenie prokuratury spółkę informatyzowano przepłacając za rozwiązania informatyczne jak i sprzęt komputerowy. MPWiK w Lubinie, jest komunalną spółką podlegająca prezydentowi Raczyńskiemu. Poza naruszeniem ustawy o zamówieniach publicznych prezesom zarzucono, że starając się o kredyt bankowy w dokumentach MPWiK dla banku poświadczyli nieprawdę, że spółka nie poręczała innym podmiotom. Tymczasem wodociągi poręczały Lubińskiej Spółce Inwestycyjnej 5 mln zł!

2014 r.

Lubińskie wodociągi ogłosiły na początku października 2014 r.przetarg na budowę hali tenisowej na terenach Regionalnego Centrum Sportowego. Koszt budowy hali to 7.046.280.03 Zł brutto. Na ten cel wodociągi zaciągnęły kredyt długoterminowy w kwocie 6.000.000 mln zł. Kredyt będzie spłacany przez 20 lat ze środków spółki MPWiK. Kredytu nie poręczało miasto. Pozostała kwotę wyłoży spółka.

Przypomnijmy, że miejska spółka wodociągowa ma za zadanie dostarczanie wody pitnej do mieszkańców i odprowadzanie ścieków. Nie prowadzi innej działalności, wiec utrzymuje się z tego, co mieszkańcy uregulują, płacąc rachunki za wodę i ścieki.

Działalność sponsorska MPWiK

Spółka sponsoruje rożne imprezy. Sponsoruje także media należące, do innej spółki miejskiej TVL (Regionfan, lubin, pl, TVRegionalna.pl, Wiadomości Lubińskie) wykupując tam reklamy. Przypomnijmy, spółka MPWiK nie ma konkurecji na terenie Lubina. Wypada zapytać o zasadność tej reklamy.

Kosmiczne wynagrodzenia w spółce MPWiK

Trzy osoby zarządzające spółka zarabiają rocznie około miliona złotych rocznie.

Ryszard Zubko – prezes zarządu MPWiK. W 2017 r. osiągnął dochód 411 906 zł

Patryk Wild – wiceprezes zarządu MPWiK w Lubinie. W 2017 roku osiągnął dochód 249 673 zł

Tymoteusz Myrda – prokurent w MPWiK. W 2017 r. osiągnął dochód 329 328 zł. Wspomniany wyżej pełnomocnik KWW Robert Raczyński Lubin 2006.

Reasumując, to wszystko powyższe ma wpływ na dzisiejsze ceny wody i odprowadzenie ścieków w Lubinie.

Kto, za co odpowiada w MPWiK

Zgromadzenie wspólników - jest najwyższą władzą w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, to organ uchwałodawczy, którego decyzje są nadrzędne w stosunku do pozostałych organów spółki. W spółkach miejskich Zgromadzeniem Wspólników jest jednoosobowo prezydent Robert Raczyński, jako przedstawiciel Gminy Miejskiej Lubin.

Rada nadzorcza, jako organ kontroli i nadzoru czuwa nad realizacją celów Spółki, określonych w Akcie założycielskim oraz uchwałach wspólników; dokonuje bieżącej kontroli wyników ekonomiczno-finansowych i nadzoruje Spółkę we wszystkich dziedzinach jej funkcjonowania. 

Zarząd jest organem wykonawczym wobec uchwał Zgromadzenia wspólników, jest uprawniony do prowadzenia spraw Spółki i jej reprezentowania. 

źródła:

Wystąpienie pokontrolne NIK

ZP_01_wybor

ZP_04_ogloszenie

ZP_04_SIWZ

ZP_04_wybor

ZP_05_SIWZ

patryk_wild

ryszard_zubko

Tymoteusz Myrda

 

 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18603.html
Ten artykuł był czytany 218 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0