Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 53

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>


Fotowoltaika Lubin

Wiadomości z Lubina
Polska Miss Woj. Dolnośląskiego wyłoniona! Polska Miss Woj. Dolno...
kwietnia gościnnie w Haston City Hotel we Wrocławiu odbyła się Gala Finałowa Miss Nastolatek i Miss Województwa Dolnośląskiego 2024! ... »Włoska inspiracja na wiosenny obiad Włoska inspiracja na w...
Spaghetti, czyli słynny długi makaron trafił do Włoch z krajów arabskich, gdzie najszybciej opanowano technikę jego suszenia pozwalaj... »Efektywna produkcja i inwestycje – KGHM opublikował raport z wynikami za 2023 rok Efektywna produkcja i ...
Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, niestabilnych cen na rynku surowców oraz wysokiej presji kosztów, w KGHM w 2023 roku ... »Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchamia nowe projekty skierowane do uczniów dolnośląskich szkół podstawowych oraz przyszłych maturzystów. Samorząd Województwa D...
Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wyklucze... »

» archiwum wiadomości


Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...z Lubinem związane są takie znane osoby jak m.in.: Andrzej Chyra, Renata Dancewicz, Edyta Olszówka czy Kasia Wilk?

Magazyn elubin.pl



Tanie części zamienne w Ucando



polec prawnika.pl

silesianseo.pll






Wiadomosci z Lubina i okolic
Zagłębie nie tylko Miedziowe. Srebrny jubileusz polskiego złota i srebra z KGHM
Data dodania: 24 września 2018 — Kategoria: Wiadomości

Zagłębie nie tylko Miedziowe. Srebrny jubileusz polskiego złota i srebra z KGHM

Wydział Metali Szlachetnych, należący do Huty Miedzi Głogów obchodzi we wrześniu 25-lecie swego istnienia. To prawdziwy skarbiec KGHM. Najwięcej emocji wzbudza oczywiście oddział złota, ale to produkcja srebra stawia KGHM wśród niekwestionowanych liderów branży.

- Niewiele osób wie, że na Dolnym Śląsku produkujemy rocznie kilka ton złota, a od wielu lat jesteśmy w światowej czołówce producentów srebra. Wydział Metali Szlachetnych to świetni fachowcy z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem, dlatego KGHM ma ambicje utrzymać pozycję w światowej czołówce producentów metali szlachetnych - powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Zagłębie Metali Szlachetnych

Za produkcję złota i srebra w KGHM odpowiada działający od ćwierć wieku Wydział Metali Szlachetnych zatrudniający aktualnie 80 pracowników. W wydziale odzyskiwane są obecne w rudzie miedzi srebro, złoto, koncentrat platynowo-palladowy i selen techniczny.

Dwa pierwsze metale szlachetne są powszechnie znane. Koncentrat platynowo-palladowy to pozostałość po procesie odzyskiwania złota. Platyna i pallad wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej, chemicznej i elektronicznej. Selen techniczny to z kolei metal stosowany w fotokomórkach i kserokopiarkach. Używa się go również w przemyśle szklarskim, paszowym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Jest pozyskiwany jako produkt uboczny rafinacji rud miedzi i siarki.

99,99 proc. czystości

Bez wątpienia najbardziej na wyobraźnię działa oddział złota. Prowadzi się na nim kilka etapów produkcji, których efektem końcowym jest gotowy wyrób. Wszystkie te etapy są prowadzone metodami hydrometalurgicznymi, poza ostatnim – przetopem. To już jest pirometalurgia.

W procesie uzyskuje się metal o niezwykle wysokim poziomie czystości, który następnie jest sprzedawany w postaci różnej wielkości sztabek – od 0,5 kg do 12,5 kg.

Jak dokładnie wygląda proces pozyskiwania złota i srebra?

- Znajdują się one w tak zwanym „czarnym błocie”, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Celem hutników jest uzyskanie „czterech dziewiątek”, czyli srebra oraz złota zawierających 99,99% kruszcu – tłumaczy Tomasz Walkowiak, kierownik Wydziału Metali Szlachetnych.

Lider srebrnego rynku

Srebro zarejestrowane pod marką KGHM HG odznacza się również bardzo wysoką czystością. Posiada certyfikaty Good Delivery, wystawione przez London Bullion Market Association, a także certyfikat rejestracji na Giełdzie Handlowej NYMEX w Nowym Jorku. Produkcję tego cennego metalu rejestruje się na stabilnym poziomie – ok. 1200 ton rocznie. Według notowań Word Silver Survey produkcja srebra KGHM Polska Miedź S.A. pozwoliła zająć trzykrotnie pierwsze miejsce w rankingu największych producentów na świecie (w latach 2011, 2012, 2014). W 2017 roku wyprodukowano 1218 ton srebra, co dało drugie miejsce.

Srebro w formie wlewków (tzw. gąsek) trafia głównie do banków. W 2017 r. ok. 97% sprzedaży srebra przeznaczono na eksport.

W przypadku złota najmniejsze sztabki nabywane są przez producentów biżuterii, a większe, o masie 12,5 kg, stanowią zabezpieczenie kapitału dla banków. Złota w HM Głogów produkuje się coraz więcej – rekordowe lata to 2016 r. – 3540,150 kg, a później 2017 r. – 3649,049 kg.

Slowa kluczowe: lubin
Wyslij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18618.html
Ten artykul byl czytany 332 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imie: *
Twoj komentarz: *
komentarz nie moze byc dluzszy niї 350 znakуw
Znaczniki HTML: Wyі.
BBCode: Wlaczone

Dostepne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreslenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez uїytkownikуw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzaj±cych.


Copyright © 2006-2024 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.007 sek.Lubin 1.0