Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 72

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Żółty pył na samochodach. Skąd się bierze… Żółty pył na samochoda...
Żółty pył na samochodach? Od kliku dni kierowcy widzą co rano żółtą maź lub pył, który pokrywa karoserię ich aut. Nie jest t... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Oferty są aktualne w piątek, 24 maja 2019 r.  KIEROWCA... »Helios Lubin - Maraton Matrix Helios Lubin - Maraton...
31 maja kina Helios zapraszają na wyjątkową ucztę filmową. Świętuj z Nocnymi Maratonami Filmowymi 20. rocznicę pojawienia się na srebrnym ekranie... »ZOO Lubin i Muzeum Historyczne w Lubinie - Baśniowy Dzień Dziecka ZOO Lubin i Muzeum His...
ZOO Lubin - Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie oraz Muzeum Historyczne w Lubinie zapraszają do udziału w Baśniowym Dniu Dziecka, organizowa... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1975 Oddanie sztucznego lodowiska i toru jazdy szybkiej - OSiR

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Wspólnie przeciw cukrzycy u dziec
Data dodania: 10 października 2018 — Kategoria: Wiadomości

Wspólnie przeciw cukrzycy u dziec

Gmina Lubin włączyła się do akcji „Słodka  Julka” organizowanej przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Legnicy, Miedziowe Centrum Zdrowia oraz Fundację Samodzielne.pl. Celem kampanii jest walka z cukrzycą u dzieci, chorobą pojawiającą się niepostrzeżenie, która zdiagnozowana zbyt późno powoduje nieodwracalne skutki dla całego organizmu.

Akcja prowadzona jest w szkołach podstawowych oraz klubach sportowych regionu legnickiego i lubińskiego. Jej gminna odsłona odbędzie jutro w Szkole Podstawowej w Krzeczynie Wielkim, a wezmą udział także uczniowie Gminnego Gimnazjum.

Przeprowadzone zostaną badania poziomu cukru oraz warsztaty poświęcone diecie przeciwdziałającej zachorowaniu na cukrzycę oraz promujące zdrowe odżywianie połączone z nauką przygotowania posiłków „Jedzenie = zdrowie”.

Pokazany zostanie także materiał edukacyjny dotyczący cukrzycy oraz reportaż zrealizowany w szkole podstawowej z udziałem uczniów, wychowawczyni, Julki i jej mamy, w którym pokazane zostanie środowisko rówieśników dziewczynki oraz jej historia życia z cukrzycą.

Julka to dziewczynka, która chodzi do małej wiejskiej szkoły, ma 7 lat, błękitne oczy, jest radosna i ufna. Julka ma wspaniałych przyjaciół – koleżanki i kolegów z klasy 1a , którzy każdego dnia dbają o to by cukrzyca, na którą choruje nie zrobiła jej krzywdy. Jak to robią? Wszystkiego nauczyła ich mama Julki, to ona opowiadała im o tej groźnej dla zdrowia i życia chorobie o tym, co Julka może jeść, co może pić i że musi się kłuć kilka razy dziennie, aby badać poziom cukru. Dziś każdy uczeń 1a potrafi pomóc Julce, kiedy się źle czuje bo Julka ma też cudowną wychowawczynię , która nie tylko uczy ,ale także rozumie wszystkie dzieci, dba o ich bezpieczeństwo i utrwala wśród uczniów przekonanie  ,że pomoc jest bardzo ważna , że może uratować życie…

Wszyscy uczniowie  wiedzą jak wyglądają niepokojące objawy i jak włączyć pompę insulinową, z którą Julka się nie rozstaje. Julka jest wspaniała koleżanką, bardzo dobrze się uczy.

 Julka jest taka sama jak Ty !

Czasami kilka chwil decyduje o zdrowiu i życiu ludzkim, wszyscy powinniśmy wiedzieć, że odpowiedzialność za drugiego człowieka to także nasza odpowiedzialność. Ten projekt pokaże nam, że jest to możliwe, nauczy, że razem możemy naprawiać świat.

Cukrzyca u dzieci pojawia się coraz częściej.

Na początku lat 90. w Polsce zapadalność na cukrzycę wynosiła około 4,5 na 100 tys. nieletnich poniżej 15. roku życia. Powolutku, ale ciągle podnosiła się i po kilkunastu latach wzrosła prawie trzykrotnie! Zjawisko to obserwowane jest także w innych krajach. Rośnie zachorowalność zarówno na cukrzycę typu 1 (insulinozależną), jak i typu 2.
Cukrzycy typu 1, jeśli tylko ujawni się klinicznie, nie sposób przeoczyć. Pojawiają się symptomy, które muszą zaniepokoić rodziców, opiekunów, lekarza rodzinnego – nadmierne pragnienie, senność, osłabienie, chudnięcie. Widać, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego.
Niestety trudno rozpoznać chorobę w jej najwcześniejszej, niejawnej fazie. Kiedy pojawią się już zauważalne objawy, oznacza to, że choroba jest zaawansowana. Niszczenie komórek wysp trzustkowych następuje bowiem „milcząco” i dopiero kiedy sięgnie 85% całości, cukrzyca ujawnia się.

Cukrzyca u dzieci: jakie mogą być konsekwencje zbyt późnej diagnozy czy złego prowadzenia?

Powikłania są dotkliwe, ich pojawianie się postępuje niepostrzeżenie i początkowo nieodczuwalnie. Z czasem dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a tym samym do zaburzeń wzroku, układu nerwowego, nerek. I to do tego stopnia, że konieczna staje się dializa, a nawet przeszczep nerki. Innego rodzaju komplikacje i wynikające z tego zagrożenia niosą stany niedocukrzenia. Wymienione tu powikłania występują u dzieci i młodzieży chorujących na cukrzycę typu 1, z wieloletnim złym wyrównaniem metabolicznym, co musimy podkreślić, aby nie mylić ze sobą różnych typów tej choroby. Typ 2 cukrzycy, jeżeli wystąpi już w wieku rozwojowym, a nawet „jedynie” otyłość, dają inne powikłania. Są to np. zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze, stłuszczenie wątroby, często przeciążenie szkieletu, zaburzenia dojrzewania, jednak najgorszym z nich wydaje się postępujące pogłębianie oporności na działanie insuliny oraz zaburzenie czynności komórek wydzielających insulinę – to w wieku dorosłym doprowadzi w końcu do takich powikłań, jak w źle kontrolowanej cukrzycy typu 1.

Cukrzyca u dzieci: czym one grożą?

W najcięższym przypadku uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, co wynika z „niedocukrzenia” mózgu. Osoby, które taki epizod przeszły, potrafią dostrzec i odpowiednio zinterpretować poprzedzające je symptomy: pocenie się, podenerwowanie, brak koncentracji, uczucie głodu, czasem też objawy psychotyczne. Niestety nie zawsze się pojawiają i wtedy bez ostrzeżenia dochodzi do głębokich zaburzeń świadomości, utraty przytomności, drgawek.

Tego wszystkiego dzieci z cukrzycą muszą się nauczyć. Przed nimi długa droga, którą muszą przeżyć z chorobą.

Dziecko nie ma takiego poczucia odpowiedzialności, które stałoby na straży właściwej terapii, trwającej zresztą 24 godziny na dobę. Dlatego potrzebuje wsparcia, kogoś, kto nad nim czuwa i uczy podejmować decyzje w tylko z pozoru błahych sprawach: kiedy zjeść, kiedy podać i kiedy zwiększyć dawkę insuliny. Konieczne jest współdziałanie ze szkołą oraz szybka komunikacja z domem.

Autorką projektu „Słodka Julka” jest Maria Kajdan, prezes OZPN Legnica.

SŁODKA JULKA bk

(oprac. OZPN/MG/FOT. e-legnickie.pl)

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18689.html
Ten artykuł był czytany 167 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.030 sek.Lubin 1.0