Poniedzialek, 20 maja 2019 r.   Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 10

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Jechali na gazie, uderzyli w znak drogowy i nie pamiętali kto kierował Jechali na gazie, uder...
Lubińscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 37 i 45 lat, kierowcę i pasażera samochodu osobowego marki Toyota. Żaden z z... »Edukacja z przyszłością. KGHM przystąpił do Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego Edukacja z przyszłości...
KGHM Polska Miedź S.A. dołączył do Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. Deklarację Partnerską Przystąpienia do „Klastra Edukacyjnego Legnic... »Lubinie już trwa noc muzeów Lubinie już trwa noc m...
W Lubinie Noc Muzeów potrwa w Lubinie aż trzy dni i obfitować będzie w ciekawe wydarzenia. To będzie duży projekt, bo od Wzgórza Za... »KGHM. Kopalnia w Chile bije rekordy efektywności KGHM. Kopalnia w Chile...
Przez lata inwestycja w Chile była kulą u nogi KGHM. To się już zmienia. Choć zysku netto jeszcze nie ma, to tylko przez wielkie koszty finansowe... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...09.1999 Zorganizowano I Mistrzostwa Dolnego Śląska w Skatingu na terenie Ośrodka Sportu i rekreacji w Lubinie oraz turniej o Złotą Strzałę

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Uwaga, od wczoraj na stacjach nowe oznaczenia paliw
Data dodania: 13 października 2018 — Kategoria: Wiadomości

Uwaga, od wczoraj na stacjach nowe oznaczenia paliw

Od 12 października - na dystrybutorach znaleźć się muszą nowe etykiety, które - przynajmniej w teorii - pomóc mają kierowcom w uniknięciu kosztownych pomyłek przy tankowaniu.

Wprowadzane właśnie piktogramy to efekt unijnej dyrektywy DAFI (2014/94/EU). Nakłada ona na sprzedawców paliw i producentów pojazdów konieczność stosownego oznaczania swoich produktów. W skrócie chodzi o to, by kierowca mógł w łatwy sposób zidentyfikować, czy dane paliwo pasuje do jego samochodu. Stosowne etykiety trafią bowiem nie tylko na dystrybutory, ale też nowe auta (w okolicach wlewu paliwa) wprowadzone na rynek właśnie po 12 październiku 2018 roku. Oprócz tego stosowne informacje będą się też musiały znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.

Co właściwie się zmienia? Docelowo na stacjach nie zobaczymy już oznaczeń pokroju PB95 czy ON. Zamiast nich wprowadzono trzy podgrupy dzielące paliwa na: benzyny, oleje napędowe oraz gazy. Każda z nich oznaczona będzie w charakterystyczny sposób.

Naklejki na dystrybutorach muszą mieć co najmniej 30 mm średnicy, a w przypadku pistoletów i wlewów paliwa ich wielkość określono na nie mniej niż 13 mm.

Właściciele samochodów benzynowych muszą pamiętać, że etykieta dotycząca benzyn składa się z umieszczonej w kółku litery E oraz liczby. Są to: E5, E10 oraz E85. Sama liczba oznacza procentowy udział biokomponentów występujących w danym paliwie.

Oleje napędowe oznaczane są etykietą w kształcie kwadratu. W jego centralnym punkcie znajdziemy literkę B (skrót od biokomponentów) i cyfrę (np. B7, B10) oznaczającą ich procentowy udział w paliwie. W kwadracie mogą się też pojawić litery XLT. Oznacza to, że mamy do czynienia z całkowicie syntetycznym olejem napędowym (nie został wyprodukowany na bazie ropy naftowej).

Paliwa gazowe oznaczane są - wpisanymi w romb- skrótami: LPG, CNG, LNG (ciekły gaz ziemny) i H (wodór). W tym przypadku wszystko wydaje się dość jasne.

Na całe szczęście, wprowadzona w życie dyrektywa nie oznacza, że od dziś na stacjach nie zobaczymy już dotychczasowych etykiet (PB, ON). Nowe oznaczenia mają jedynie formę "uzupełniającą", więc można się spodziewać, że oznakowanie, do którego przez lata zdążyliśmy przywyknąć, funkcjonować będą jeszcze długo. Nowe etykiety mają być jednak eksponowane we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w: Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji. Dzięki temu wizyty na zagranicznych stacjach staną się prostsze.

Czytaj więcej na https://motoryzacja.interia.pl/raporty/raport-rynek-paliw/wiadomosci/news-uwaga-od-dzis-na-stacjach-nowe-oznaczenia-paliw,nId,2643613

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18701.html
Ten artykuł był czytany 144 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.031 sek.Lubin 1.0