Czwartek, 21 marca 2019 r.   Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 91

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
30 groszy co miesiąc tyle wynosi najniższa emerytura na Dolnym Śląsku 30 groszy co miesiąc t...
30 groszy, co miesiąc wpływa na konto wrocławianki, która w swoim życiu przepracowała zaledwie cztery miesiące i uzbierała niespełna 80 zł... »„Wolność bez nałogu” – czyli profilaktyka antynarkotykowa dla rodziców i młodzieży. „Wolność bez nał...
Policjantki z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej wspólnie z terapeutkami z Sekcji Profilaktyki Uzależnień Miejskiego Ośrodka Pomo... »Wkrótce otwarcie niecodziennej konstrukcji w Ścinawie Wkrótce otwarcie nieco...
Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane Sp. z o.o. z Wrocławia zakończyło prace budowlane przy parkingu-statku w bezpośrednim sąsiedztwie ścinaws... »Filmowy Poranek - Strażak Sam Filmowy Poranek - Stra...
Zapraszamy na kolejną porcję filmowych niespodzianek w nowej odsłonie - Filmowe Poranki: Strażak Sam cz. 11. W niedzielę 24 m... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.plsilesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...1974 Powstają przedsiębiorstwa ELPO (obecnie "LUBINEX") i PGO

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Podziel się kroplą życia
Data dodania: 19 października 2018 — Kategoria: Wiadomości

Podziel się kroplą życia

Rozwój medycyny jest tak ogromny, że leczenie – śmiertelnych kiedyś schorzeń – stało się codziennością. Krwi nie można jednak niczym zastąpić. Bez niej skomplikowane, ratujące życie operacje nie byłyby możliwe a do jednej operacji potrzeba aż kilku litrów krwi. Oznacza to, że potrzeba kilkunastu krwiodawców aby jedna operacja w ogóle mogła się odbyć. Krew podawana jest w stanach zagrożenia życia, więc to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi.

W najbliższym tygodniu legniccy zusowianie być może uratują czyjeś zdrowie a może nawet życie. Swoją krwią pracownicy ZUS podzielą się w przeddzień Dnia Pracownika ZUS, który przypada 24 października.

- Dla nas to taki taki symboliczny gest, że dzielimy się tym, co mamy najcenniejsze w przededniu naszego święta – mówi Emilia Nowakowska organizatorka akcji. – Gorąca zachęcam mieszkańców Legnicy zwłaszcza z dzielnicy Tarninów, w której znajduje się siedziba ZUS do przyłączenia się do nas. Gdy oddajemy krew możemy wyobrazić sobie, że dzięki nam czyjeś życie zostanie uratowane, więc naprawdę warto – zaprasza Nowakowska.

W najbliższy wtorek 23 października do siedziby Oddziału ZUS w Legnicy przy ul. Grabskiego 26, przyjedzie krwiobus oraz obsługujący go personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Na chętnych czekamy w  sali nr 100 na I piętrze (wejście główne od przystanku autobusowego) w godzinach 10.00-13.00. Przed naszą salą będzie uruchomiony punkt, w którym przed pobraniem krwi trzeba będzie się zarejestrować (potrzebny będzie dokument ze zdjęciem) i wypełnić ankietę na temat zdrowia. Następnie każdy odda próbkę krwi do badania laborantce oraz zostanie przebadany przez lekarza. No i na koniec już sama przyjemność – oddanie krwi.

Krew może oddać każda zdrowa osoba, która jest w wieku między 18. a 65. lat i waży nie mniej niż 50 kilogramów. Przeciwwskazaniem do oddawania krwi są wszystkie choroby przewlekłe, jak też ostra infekcja i świeży zabieg operacyjny. Już na dwa dni oddaniem krwi warto pić nieco więcej wody mineralnej a w dniu pobrania dobrze się wyspać i zjeść lekki posiłek. Oddawanie krwi nie boli. Do zabiegu stosuje się igły o specjalnie wyprofilowanym ostrzu, dzięki czemu moment wkłucia jest praktycznie nieodczuwalny. Samo pobranie trwa zaledwie kilka minut. Oddawanie krwi także nie uzależnia gdyż organizm po oddaniu wcale nie będzie produkował jej więcej na stałe. Uzupełni jedynie rezerwy powstałe na skutek odpływu pewnej ilości krwi.

Krew to jedyna obok limfy płynna tkanka w naszym organizmie, którą można porównywać do zatłoczonej w godzinie szczytu ulicy. Znajdują się w niej biliony erytrocytów, czyli krwinek czerwonych, które nie mają jądra i nie mogą się dzielić. Ich zadaniem jest transportowanie tlenu z płuc do wszystkich tkanek i narządów. Poza czerwonymi - w krwi są krwinki białe i płytki krwi. Świeża powstaje głównie w szpiku kostnym, natomiast zużyta jest niszczona w śledzionie. Krwinka czerwona żyje 100-125 dni, biała - w zależności od typu - od godziny do 10 lat. Żywotność trombocytów kończy się zwykle już po 9 dniach.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18726.html
Ten artykuł był czytany 94 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0