Piątek, 23 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Apolinarego, Filipa, Róży
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 21

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Bank czy listonosz? Co wybierają seniorzy. Bank czy listonosz? Co...
Każdego miesiąca ZUS na Dolnym Śląsku wypłaca 697 106 emerytur i rent. Większość emerytów i rencistów woli dostawać świadczenia z Z... »IPLA - codzienna porcja doskonałej rozrywki IPLA - codzienna porcj...
Współczesna telewizja często nie spełnia już naszych oczekiwań. Żyjemy w ciągłym biegu i chcemy otrzymywać takie treści jakich akurat sz... »Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli już oficjalnie Nowe stawki wynagrodze...
Od 2782 do 3817 zł będzie wynosić od września minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Rozporządzenie płacowe ukazało się w Dzienniku Usta... »Zajęcia gitarowe w MDK - zapisy Zajęcia gitarowe w MDK...
Z dniem 2 września 2019 r. Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie rozpoczyna zapisy na stałe zajęcia w ramach koła gitarowego. Oferta zajęć adresowan... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...pierwsze wzmianki o Lubinie pochodzą z drugiej połowy XII wieku?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy – co warto wiedzieć?
Data dodania: 03 listopada 2018 — Kategoria: Wiadomości

Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy – co warto wiedzieć?

Wystarczy stłuczka na zatłoczonym parkingu przy centrum handlowym czy wypadek drogowy w trasie, aby auto na długi czas trafiło do warsztatu samochodowego. Przegląd pojazdu, ocena usterek i ich usunięcie może zająć dłuższy czas, a poszkodowany zostaje wtedy bez środka lokomocji. Co zrobić, gdy samochód potrzebny jest nam do codziennych dojazdów do pracy, zawożenia i odbierania dzieci z przedszkola i innych obowiązków? Rozwiązaniem jest wynajem auta z OC sprawny. Co warto wiedzieć na ten temat?

Wynajem auta z OC sprawcy – kiedy możemy z niego skorzystać?

Sąd Najwyższy w 2011 roku uregulował sytuację wynajmu samochodów zastępczych na koszt polisy OC sprawcy wypadku. Gdy przedstawimy umowę z wypożyczalnią, Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma obowiązek zwrócić nam koszty wynajmu  (nie ma możliwości, aby otrzymać gotówkę, a następnie przeznaczyć ją na inny cel niż samochód zastępczy). Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, wydatek ten musi być uzasadniony ekonomicznie. Co to oznacza w praktyce? Otóż ubezpieczyciel zwróci nam wyłącznie koszty wynajmu auta tej samej klasy co nasz uszkodzony samochód (gdy na co dzień jeździmy np. Oplem Corsą, nie wynajmiemy w to miejsce auta sportowego czy luksusowej limuzyny klasy Premium na koszt OC).

Warto również pamiętać, że stawki wypożyczalni nie mogą być zawyżone (muszą to być stawki rynkowe), aby uniknąć ewentualnych nadużyć. Zanim zdecydujemy się na wynajem auta, należy więc dokładnie sprawdzić oferty dostępne na rynku. Szybkim rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarki wypożyczalni – np. serwisu https://www.taniwynajemaut.pl.

Kolejną ważną kwestią jest to, że z samochodu zastępczego na koszt OC sprawcy wypadku można korzystać wyłączenie do momentu, gdy uszkodzony pojazd pozostanie w naprawie. Gdy serwis samochodowy wyda zaświadczenie, że pojazd nadaje się do kasacji, ubezpieczyciel zwraca koszty korzystania z auta zastępczego do momentu zakupu nowego pojazdu. Warto jednak pamiętać, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe skrupulatnie sprawdzają, czy poszkodowany nie przedłuża czasu poszukiwać nowego samochodu lub auto zbyt długo nie pozostaje w serwisie.

Wynajem auta z OC, a inne środki lokomocji

Auto zastępcze na koszt OC sprawcy wypadku przysługuje wyłącznie wtedy, gdy poszkodowany nie posiada drugiego samochodu, którym mógłby zastąpić uszkodzony pojazd. Chodzi tutaj o każdy samochód zarejestrowany na nazwisko poszkodowanego – niezależnie od marki, modelu czy klasy (auta zastępczego z OC nie otrzymamy więc, argumentując, że samochód miejski nie zastąpi nam np. przestronnego sedana). W ten sposób niestety nie wypożyczy auta właściciel firmy, który posiada większą flotę, gdy jeden z jej pojazdów zostanie uszkodzony.

Sąd Najwyższy uregulował jednak sytuację dotyczącą komunikacji publicznej. Firmy ubezpieczeniowe nie mogą odmówić pokrycia kosztów wynajmu auta zastępczego, ponieważ w okolicy zamieszkania poszkodowanego kursuje np. tramwaj, autobus miejski czy linia metra, które umożliwiłyby mu codzienne dojazdy do pracy.

Wynajem bezgotówkowy

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajem bezgotówkowy. Takie rozwiązanie proponuje coraz więcej wypożyczalni. Klient dobiera auto podobnej klasy, co uszkodzony samochód i podpisuje umowę z wypożyczalnią. Wypożyczalnia dopełnia zaś dalszych formalności (zgłoszenie szkody i rozliczenie z ubezpieczycielem).


Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18784.html
Ten artykuł był czytany 2959 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.026 sek.Lubin 1.0