
Wirtualne warsztaty dotyczące zagrożeń w sieci, wymiana doświadczeń oraz budowanie komunikacji w zespołach – za nami kolejna edycja zorgani... »

KGHM zaprasza seniorów na bezpłatne zajęcia gimnastyki rekreacyjnej z użyciem specjalistycznych hamaków oraz innych rekwizytó... »

KGHM zaprasza do współpracy wszystkich, którzy stawiają sobie odważne i ambitne cele – są gotowi na realizację codziennych wy... »

Jesień to pora roku, która kojarzy się z wieloma zapachami: od wilgotnej ziemi po świeże jabłka i korzenne przyprawy. Dlatego właśnie jesi... »






Data dodania: 04 listopada 2018 — Kategoria: Wiadomości

Amatorów grzybobrania nie brakuje. Nie wszyscy jednak wybierając się do lasu, znają jego topografię. Często wybierają się na grzyby w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, większą wyobraźnię i rozwagę.
Osoby, które wybierają się do lasu na grzyby często tracą orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do zaparkowanego pojazdu czy domu. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, lubińscy policjanci apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i przestrzeganie kilka podstawowych rad:
*Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę.
*Pozostańmy w kontakcie wzrokowym z osobami, z którymi wybraliśmy się na grzyby.
*Przed wyjściem do lasu naładujmy telefon komórkowy
*Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy. W telefonach komórkowych zaznaczmy miejsce postoju naszego pojazdu (tzw. pinezka)
*Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie.
*Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków autobusowych.
*Nie wybierajmy się do lasu kiedy zapada zmierzch.
*Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, zaalarmujmy Policję.
Każdy musi mieć świadomość, że do akcji prowadzonej po zgłoszeniu zaginięcia osoby, angażowani są wszyscy policjanci, strażacy, a nawet leśnicy. Wykorzystywane są wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Często do takich poszukiwań angażowany jest pies tropiący, a także policyjny śmigłowiec, wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie.
Niestety pracę służbom ratunkowym często utrudnia to, że zaginione osoby najczęściej nie mają przy sobie telefonu komórkowego, nie informują też rodziny w którym kierunku udają się na grzybobranie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie grzybiarza w naładowany telefon komórkowy, który umożliwi kontakt z policją w sytuacji zagubienia. Warto wychodząc do lasu ubrać kamizelkę odblaskową, dzięki której będziemy bardziej widoczni, co zapewne ułatwi służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego.
źródło: Policja Lubin
Wszystkie komentarze umieszczane przez uŃytkownikŃw i gosci portalu sa ich osobista opinia. Redakcja oraz wlasciciele portalu nie biora odpowiedzialnosci za komentarze odwiedzajÂących.



