Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 80

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
VII REGIONALNY KONKURS WOKALNY DZIECI I MŁODZIEŻY „ŚPIEWOWISKO II” VII REGIONALNY KONKURS...
25.05.2019r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie odbył się VII REGIONALNY KONKURS WOKALNY DZIECI I MŁODZIEŻY „ŚPIEWOWISKO II” ... »Żółty pył na samochodach. Skąd się bierze… Żółty pył na samochoda...
Żółty pył na samochodach? Od kliku dni kierowcy widzą co rano żółtą maź lub pył, który pokrywa karoserię ich aut. Nie jest t... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Oferty są aktualne w piątek, 24 maja 2019 r.  KIEROWCA... »Helios Lubin - Maraton Matrix Helios Lubin - Maraton...
31 maja kina Helios zapraszają na wyjątkową ucztę filmową. Świętuj z Nocnymi Maratonami Filmowymi 20. rocznicę pojawienia się na srebrnym ekranie... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plsilesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Miasto posiada rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych łączących poszczególne osiedla i będących częścią turystycznych szlaków rowerowych powiatu lubińskiego

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Prezes KGHM: na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi
Data dodania: 18 listopada 2018 — Kategoria: Wiadomości

Prezes KGHM: na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi

Na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi – podkreślił prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński, który uczestniczył w Kongresie 590, odbywającym się w Jasionce k. Rzeszowa.

Jak zaznaczył szef KGHM, warto sobie zadać pytanie, dlaczego miedź jest surowcem strategicznym. "Odpowiedź jest bardzo prosta – dlatego, że jest bardzo ograniczona ilość tego metalu w strukturze geologicznej" – podkreślił.

Jak wskazywał Chludziński, prognozy 5-letnie, 10-letnie i 15-letnie pokazują, że na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi. "Niedawno podpisaliśmy kontrakt z Chinami, w których Chiny gwarantują sobie o 30 proc. większy odbiór surowca, więc też widzą to optymistycznie" – zaznaczył.

W ocenie szefa KGHM wpływ na zapotrzebowanie na miedź będzie miał rozwój przemysłu elektronicznego, elektrotechnicznego oraz energetyki, zwłaszcza jeśli chodzi o magazynowanie energii, odnawialne źródła energii, a także elektromobilność.

"W dużej turbinie wiatrowej, która jest posadowiona na morzu, potrzeba 30 ton miedzi, w samochodzie elektrycznym trzeba ok. 100 kg, w standardowym ok. 25-30" - wyliczył Chludziński.

Jak powiedział, górnictwo może się kojarzyć z archaicznie, jednak przemysł wydobywczy jest prekursorem innowacyjnych rozwiązań. "W lekturach szkolnych czytało się, że to jest praca mięśni ludzkich. Nic bardziej mylnego. W tej chwili przemysły wydobywcze są jednymi z najbardziej innowacyjnych, dlatego że chodzi o bezpieczeństwo ludzi, o jak największą efektywność kosztową" – zaznaczył prezes KGHM.

Zauważył, że w kopalniach powszechna stała się telekomunikacja oparta o światłowody. "Powszechne są systemy, gdzie z ziemi - z centrum dowodzenia - kieruje się wszystkimi systemami pod ziemią, widzi się wszystkie odcinki, te miejsca, gdzie ludzie pracują, można włączyć i wyłączyć linię produkcyjną czy przenośnik" – wyjaśnił.

Wskazał także na zastosowanie Big Data w przemyśle wydobywczym, które polega np. na analizie danych historycznych z czujników i ostrzeganiu o niebezpieczeństwie pod ziemią. "To też jest już praktyka właściwie już codzienna" – podkreślił Chludziński.

Zwrócił uwagę na znaczący wpływ ekonomiczny KGHM na otocznie. Za sprawą spółki do kasy samorządów trafia rocznie ponad 350 mln zł z tytułu udziału w podatkach PIT i CIT. Do tego dochodzą działania spółki związane z profilaktyką zdrowotną, inwestycjami w sport, w kulturę, stowarzyszenia lokalne czy NGO. Jak wyliczył, na działania sponsoringowe i fundacyjne spółka wydaje ok. 40 mln zł rocznie.

"Przekazujemy środki w tych miejscach, w których działamy, bo społeczna odpowiedzialność biznesu jest elementem pejzażu" – zaznaczył.

Do piątku w Jasionce k. Rzeszowa trwa Kongres 590, który jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Dwudniowe spotkanie obejmuje panele dot. m.in. kwestii gospodarczych i środowiskowych. Honorowy patronat nad III edycją Kongresu objął prezydent RP Andrzej Duda.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Czytaj też:

http://magazyn.elubin.pl/w-lubinie-powstanie-obszar-przemyslowy-branz-opartych-o-miedz/

 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18838.html
Ten artykuł był czytany 112 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.027 sek.Lubin 1.0