Sobota, 23 luty 2019 r.   Imieniny: Damiana, Romany, Florentyna
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 114

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Skarby znalezione podczas budowy drogi S 3 Skarby znalezione podc...
Wystawa Drogą S3 w przeszłość to odkrycia archeologiczne z lat 2015-2017 związanych z budową drogi ekspresowej S3 na odcinku między Bolkowem, Jaw... »Leśne Echo reprezentował nas we Francji Leśne Echo reprezentow...
Na zaproszenie naszej partnerskiej gminy i stowarzyszenia POLSATH, zespół LEŚNE ECHO z Raszówki gościł we Francji. Prezentujący pol... »Zaproszenie na koncert w Niemstowie Zaproszenie na koncert...
Gminna Biblioteka w Niemstowie, sołtys, radny oraz rada sołecka wsi Niemstów zapraszają wszystkich chętnych na międzypokoleniowy koncert p... »Wstępne wyniki produkcyjne i sprzedażowe Grupy KGHM Polska Miedź S.A. Wstępne wyniki produkc...
Produkcja miedzi płatnej w grupie kapitałowej KGHM Polska Miedź wyniosła 58,7 tys. ton w styczniu 2019 r. i była o 21% wyższa niż przed rokiem, p... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...17-20.10.2002r. Odbył się XIX Ogólnopolski Festiwal Piosenki Francuskiej

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Prezes KGHM: na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi
Data dodania: 18 listopada 2018 — Kategoria: Wiadomości

Prezes KGHM: na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi

Na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi – podkreślił prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński, który uczestniczył w Kongresie 590, odbywającym się w Jasionce k. Rzeszowa.

Jak zaznaczył szef KGHM, warto sobie zadać pytanie, dlaczego miedź jest surowcem strategicznym. "Odpowiedź jest bardzo prosta – dlatego, że jest bardzo ograniczona ilość tego metalu w strukturze geologicznej" – podkreślił.

Jak wskazywał Chludziński, prognozy 5-letnie, 10-letnie i 15-letnie pokazują, że na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi. "Niedawno podpisaliśmy kontrakt z Chinami, w których Chiny gwarantują sobie o 30 proc. większy odbiór surowca, więc też widzą to optymistycznie" – zaznaczył.

W ocenie szefa KGHM wpływ na zapotrzebowanie na miedź będzie miał rozwój przemysłu elektronicznego, elektrotechnicznego oraz energetyki, zwłaszcza jeśli chodzi o magazynowanie energii, odnawialne źródła energii, a także elektromobilność.

"W dużej turbinie wiatrowej, która jest posadowiona na morzu, potrzeba 30 ton miedzi, w samochodzie elektrycznym trzeba ok. 100 kg, w standardowym ok. 25-30" - wyliczył Chludziński.

Jak powiedział, górnictwo może się kojarzyć z archaicznie, jednak przemysł wydobywczy jest prekursorem innowacyjnych rozwiązań. "W lekturach szkolnych czytało się, że to jest praca mięśni ludzkich. Nic bardziej mylnego. W tej chwili przemysły wydobywcze są jednymi z najbardziej innowacyjnych, dlatego że chodzi o bezpieczeństwo ludzi, o jak największą efektywność kosztową" – zaznaczył prezes KGHM.

Zauważył, że w kopalniach powszechna stała się telekomunikacja oparta o światłowody. "Powszechne są systemy, gdzie z ziemi - z centrum dowodzenia - kieruje się wszystkimi systemami pod ziemią, widzi się wszystkie odcinki, te miejsca, gdzie ludzie pracują, można włączyć i wyłączyć linię produkcyjną czy przenośnik" – wyjaśnił.

Wskazał także na zastosowanie Big Data w przemyśle wydobywczym, które polega np. na analizie danych historycznych z czujników i ostrzeganiu o niebezpieczeństwie pod ziemią. "To też jest już praktyka właściwie już codzienna" – podkreślił Chludziński.

Zwrócił uwagę na znaczący wpływ ekonomiczny KGHM na otocznie. Za sprawą spółki do kasy samorządów trafia rocznie ponad 350 mln zł z tytułu udziału w podatkach PIT i CIT. Do tego dochodzą działania spółki związane z profilaktyką zdrowotną, inwestycjami w sport, w kulturę, stowarzyszenia lokalne czy NGO. Jak wyliczył, na działania sponsoringowe i fundacyjne spółka wydaje ok. 40 mln zł rocznie.

"Przekazujemy środki w tych miejscach, w których działamy, bo społeczna odpowiedzialność biznesu jest elementem pejzażu" – zaznaczył.

Do piątku w Jasionce k. Rzeszowa trwa Kongres 590, który jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Dwudniowe spotkanie obejmuje panele dot. m.in. kwestii gospodarczych i środowiskowych. Honorowy patronat nad III edycją Kongresu objął prezydent RP Andrzej Duda.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Czytaj też:

http://magazyn.elubin.pl/w-lubinie-powstanie-obszar-przemyslowy-branz-opartych-o-miedz/

 

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,18838.html
Ten artykuł był czytany 97 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.028 sek.Lubin 1.0