Wtorek, 25 czerwca 2019 r.   Imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 70

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Student w pracy na wakacjach Student w pracy na wak...
Sporo studentów w czasie wakacyjnej przerwy od nauki, planuje podjęcie sezonowej pracy. Zatrudnienie może odbywać się na podstawie r&oacut... »Wywołał fałszywy alarm bombowy na Przylesiu Wywołał fałszywy alarm...
Policjanci z wydziału prewencji lubińskiej komendy zatrzymali 37-letniego mężczyznę, podejrzanego o wywołanie alarmu bombowego. Na szczęś... »Bezpieczne wakacje na wsi Bezpieczne wakacje na ...
Wkrótce rozpoczną się wakacje i wiele dzieci spędzi je właśnie na wsi – odwiedzając rodzinę, pomagając rodzicom, którzy pracu... »Miedziowi wicemistrzem 2 ligi Miedziowi wicemistrzem...
Miedziowi Lubin wicemistrzem 2 ligi. Awans uciekł im w ostatnim meczu w Białymstoku. Panowie doznali tylko jednej porażki w całym sezonie...niest... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.plsilesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...20.06.2001r. Nagrodę Miasta Lubina otrzymał pan Alfred Wołczyński -czek na kwotę 12 000 zł

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

W powiecie jak w kalejdoskopie
Data dodania: 10 stycznia 2019 — Kategoria: Wiadomości

W powiecie jak w kalejdoskopie

Jutro odbędzie się kolejna nadzwyczajna sesja Rady Powiatu, Porządek obrad przewiduje zmianę przewodniczącego Rady powiatu, obecnie tą funkcję pełni Tadeusz Maćkała (PiS).

Dotychczasowego przewodniczącego Rady zmieni prawdopodobnie Jadwiga Musiał z Lubin 2006, która pełniła tą funkcję w poprzedniej kadencji Rady. W ten sposób, Lubin 2006, będzie miał już wszystko w Radzie Powiatu.

Po wyborach samorządowych Lubin 2006 i PIS mieli po 10 mandatów w Radzie Powiatu, języczkiem uwagi było troje radnych PO. Do końca nie wiadomo było kto będzie rządził powiatem.

Wtedy Lubin 2006 zaprosił do Zarządu Powiatu Bernarda Langnera z PO. ten przyjął propozycję wicestarosty i siły zaczęły się zmieniać. wiceprzewodniczącą Rady Powiatu została Barbara Skórzewska z PO. w ten sposób Lubin 2006 miał już otwartą drogę do wygranej w wyścigu o powiat. Starostą został wybrany Adam Myrda, dotychczasowy starosta powiatu lubińskiego. przewodniczącym Rady Powiatu wybrano Tadeusza Maćkałę z PiS.

Jeszcze przed świętami rozpętała się burza wokół szkół ponadpodstawowych, ponieważ prezydent Lubina postanowił oddać je powiatowi pod zarządzanie i wypowiedział powiatowi umowę o prowadzenie szkól.

Temat ten był poruszony na grudniowej sesji. Klub PiS rozszerzył porządek obrad o projektu uchwały Rady Powiatu Lubińskiego w sprawie realizacji porozumienia nr 1/2011 z dnia 30 marca 2011 r., zawartego pomiędzy Powiatem Lubińskim a Gminą Miejską Lubin. Zarząd Powiatu negatywnie zaopiniował projekt uchwały Rady Powiatu Lubińskiego. W ocenie Zarządu Powiatu Lubińskiego regulacje przedmiotowej uchwały przekraczają ustawowe upoważnienie rady wynikające z art. 12 pkt 8a w związku z art. 5 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym. Przedłożony projekt uchwały w sposób istotny narusza prawo. Mimo to projekt został włączony do porządku obrad i został przegłosowany.

Przypomnijmy: w 2011 roku uchwałą Rady Powiatu wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z dniem 1 kwietnia przejęła Gmina Miejska Lubin. Wszystkie budynki szkól zostały przekazane miastu jako darowizna celowa. Tadeusz Kielan ówczesny starosta tłumaczył, że właśnie przez kiepską kondycję finansową, powiat przekazuje miastu szkoły ponadgimnazjalne. – Prezydent jest gwarancją, że poziom tych szkół utrzyma się na tym samym, a może nawet lepszym poziomie. Gdyby zostały w powiecie, mogłyby być niedoinwestowane, bo na oświatę brakuje nam 4 mln zł – nie ukrywał starosta.

Na sesji w dniu 20 grudnia radni PiS swoją uchwała zobowiązali Zarząd Powiatu Lubińskiego, do przekazania, pełnej informacji na temat stanu szkół. Twierdzą że przed przekazaniem z powrotem do Powiatu powinna odbyć się inwentaryzacja, a także informacja, w jaki sposób szkoły zostaną przekazane. Czy razem z budynkami, które to ówczesne władze powiatu przekazały darowizną prezydentowi. Wypowiedzenie umowy prowadzenia szkół nie zawiera takich danych.

Ponadto podczas sesji, Przewodniczącemu Rady Tadeuszowi Maćkale zarzucono, bezprawne przyjecie uchwały PIS, ponieważ zmiana porządku obrad wymagała przegłosowania bezwzględną większością głosów. Klub Lubin 2006 próbował zablokować też głosowanie, przez złamanie kworum, nie przystąpili do glosowania nad uchwała klubu PiS.

No i tu zaczęły się emocję. Lubin 2006 zaczął działać. Po cichu zaczął prowadzić rozmowy z radnymi PiS. Wynikiem była kolejna nadzwyczajna sesja w dniu 4 stycznia, na której starosta Adam Myrda przedstawił kandydata na członka Zarządu, Władysława Siwaka z PiS, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu uzasadniając, że chciałby jako starosta współpracować ze wszystkimi klubami i stad jego decyzja,

W tajnym głosowaniu na członka Zarządu Powiatu Lubińskiego, glosami 13 do 10 wybrano Władysława Siwaka. Przewodniczący klubu PiS Wołkowski Adrian poinformował, że klub Zarząd Powiatu nie rozmawiał z klubem PiS o jakiejkolwiek koalicji. Klub radnych PiS wykluczył Władysława Siwaka ze swego grona.

Na kolejnego członka Zarządu w tajnym głosowaniu wybrano radnego Kamila Polaka- Salomon z Lubin 2006. Kandydata zgłosił starosta jednocześnie ubolewając, że kandydatury nie przyjęła radna Kos Stanisława z klubu radnych PiS.

Na nowego wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Lubińskiego wybrano w tajnym głosowaniu Dominikę Chomont-Parzyńską z Lubin 2006. Kandydaturę radnej zgłosił Damian Stawikowski, członek Zarządu Powiatu Lubińskiego.

W ten sposób Lubin  2006 zyskał większość w Radzie Powiatu i otwarła się droga do zmiany przewodniczącego Rady z PiS na swojego. Stąd jutrzejsza nadzwyczajna sesja. Przed Radnymi z klubu PiS stanęły dwie opcje, albo przejdą do opozycji, albo spróbują zmienić układ w Radzie na swoja korzyść. a taka opcja jest.

Także przyszłe sesje są pełne niewiadomych.

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19045.html
Ten artykuł był czytany 180 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.030 sek.Lubin 1.0