Sobota, 23 luty 2019 r.   Imieniny: Damiana, Romany, Florentyna
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 113

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Zabezpieczyli nielegalne automaty do gier Zabezpieczyli nielegal...
Wspólne działania lubińskich policjantów i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej doprowadziły do zamknięcia niel... »Oferty pracy PUP Lubin Oferty pracy PUP Lubin...
Przedstawiamy najnowsze oferty pracy dostępne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie. Oferty są aktualne w piątek, 22 lutego 2019 r. ŚLUSARZ-SPAW... »Uwaga! Policjanci poszukują właściciela roweru Uwaga! Policjanci posz...
Policjanci z wydziału kryminalnego lubińskiej komendy prowadzą czynności związane z ustaleniem właściciela roweru, porzuconego w okolicy ... »KŁÓĆCIE SIĘ, ALE UCZCIWIE KŁÓĆCIE SIĘ, ALE UCZCI...
Kłótnia jest rzeczą naturalną, a nawet pożądaną. Wbrew pozorom, trudno jest bez niej stworzyć relację (romantyczną, przyjacielską czy zawo... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...w Lubinie funkcjonuje lotnisko z Portem Lotniczym Lubin, z którego dzięki odprawie celnej są możliwe odloty do sąsiednich krajów?

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

Złe wieści dla samozatrudnionych. Składki ZUS mocno w górę
Data dodania: 07 lutego 2019 — Kategoria: Wiadomości

Złe wieści dla samozatrudnionych. Składki ZUS mocno w górę

Obowiązkowe składki ZUS będą w tym roku znacznie wyższe. Już w poniedziałek 11 lutego, gdy będzie upływał termin zapłaty za styczeń, drobnych przedsiębiorców czeka niemiła niespodzianka.

W 2019 r. co miesiąc przedsiębiorcy będą przelewać na subkonto w ZUS-ie 1316,97 zł, czyli o 88,27 zł więcej niż w 2018 roku. Pierwszy przelew w tej wysokości - za styczeń - trzeba wykonać najpóźniej 11 lutego.

Ustawowy termin opłacenia składek ZUS upływa wprawdzie 10-go każdego miesiąca, ale w lutym jest to niedziela, dlatego przechodzi na pierwszy dzień roboczy.

Przedsiębiorcy będą mieli praktycznie tylko jeden sposób na obniżenie tych kosztów: rezygnację z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W takim przypadku suma składek wyniesie 1246,92 zł.

Taką "optymalizację" trudno jednak uznać za poważną alternatywę, dlatego znakomita większość przedsiębiorców musi przyzwyczaić się do myśli, że co miesiąc - niezależnie od tego czy wyjdą na plus, czy zanotują stratę - będą musieli przelać ZUS-owi ponad 1,3 tys. zł.

Wiele osób dopiero w poniedziałek zacznie zastanawiać się, co się stało, że składki zostały wywindowane do tak wysokiego poziomu. Obwinianie za to samego ZUS-u nie ma jednak większego sensu. To efekt obowiązującego w Polsce od lat systemu.

W przeciwieństwie do pracowników etatowych, przedsiębiorcy mogą opłacać składki od zadeklarowanej kwoty, ale ta dowolność jest mocno ograniczona. Przepisy mówią bowiem, że składki nie mogą być niższe niż 60 proc. średniego wynagrodzenia.

Zgodnie z ustawą okołobudżetową, 60 proc. średniego wynagrodzenia w 2019 roku to 2859 zł. Oznacza to, że składka na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych wyniesie 974,65 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 342,32 zł na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli zrezygnujemy z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, na ubezpieczenia społeczne przelejemy 834,55 zł, czyli o 70,05 zł.

Poszczególne składki przedstawiają się następująco:

  • Składka zdrowotna: 342,32 zł
  • Składka emerytalna: 558,08 zł
  • Składka rentowna: 228,72 zł
  • Składka chorobowa (dobrowolna): 70,05 zł
  • Składka wypadkowa: 47,75 zł
  • Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych: 70,05 zł

Niższe składki ZUS w 2019 roku zapłacą przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o "mały ZUS". Program ten skierowany jest do osób prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę i które nie przekroczyły 63 tys. zł obrotu w 2018 r.

Osoby, które są w okresie pierwszych 24. miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, też odczują podwyżki. Ich składki wzrosną o 7,1 proc.

Warto zaznaczyć, że przyjęte przez rząd kryterium przychodowe premiuje działalność usługową. I to taką, w której dochód stanowi dużą część przychodu.

W przypadku działalności handlowej, która opiera się na zakupie towaru handlowego, a następnie jego odsprzedaży z zazwyczaj niedużą, nawet jednocyfrową marżą, przekroczenie 5,2 tys. zł miesięcznego obrotu następuje często już na początku miesiąca.

więcej: https://msp.money.pl/wiadomosci/skladki-zus-mocno-w-gore-tylko-jedna-mozliwosc-manewru-6346671556839041a.html

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19158.html
Ten artykuł był czytany 217 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.030 sek.Lubin 1.0