Środa, 27 marca 2019 r.   Imieniny: Ernesta, Lidii, Ruperta
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 22

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
„Dumbo” powraca na ekrany kin Helios! „Dumbo” po...
Sieć kin Helios zaprasza na aktorską adaptację ukochanej przez widzów ponadczasowej animacji Disneya od najbliższego piątku, 29 marca. &bd... »Sprawcy napadu na salon gier w Polkowicach oraz usiłowania zabójstwa, tymczasowo aresztowani Sprawcy napadu na salo...
13 marca 2019 roku około godz. 3.00 w nocy. Marek Ś. potrzebował pieniędzy. Dał Danielowi Sz. maczetę, którą ten miał nastraszyć pracownic... »Oszuści próbują wyłudzić pieniądze na tzw. „Blika”. Policjanci ostrzegają… Oszuści próbują wyłudz...
Lubińscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy kolejną metodą próbują wyłudzić pieniądze od mieszkańców powi... »Zgnieć to! Zmiażdż to! Zgnieć to! Zmiażdż to!...
Czy wiesz, że 35 plastikowych butelek wystarczy by wyprodukować polarową bluzę, a jedna butelka rzucona gdzieś na pobocze drogi może rozkładać si... »

» archiwum wiadomości


Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale

Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...w Lubinie funkcjonuje lotnisko z Portem Lotniczym Lubin, z którego dzięki odprawie celnej są możliwe odloty do sąsiednich krajów?

Pogoda
YoWindow.com
Wiadomości z Lubina i okolic

68 Salezjański Kociołek Kultury
Data dodania: 14 marca 2019 — Kategoria: Wiadomości

68 Salezjański Kociołek Kultury

68 Salezjański Kociołek Kultury odbędzie się w piątek 15.03.2019r. o godzinie 18.30 w sali teatralnej pod kościołem św. Jana Bosko w Lubinie. Tym razem zaproszenie przyjął Zastępca Prezesa IPN dr Mateusz Szpytma (historyk, muzealnik), który wygłosi wykład pt.: "Rodzina Ulmów- cisi bohaterowie II wojny światowej."

 
Józef  i Wiktoria Ulmowie jesienią 1942 r. przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów, mimo tego że okupant niemiecki za taki czyn przewidywał karę śmierci. Byli oni prostymi chłopami żyjącymi na podkarpackiej wsi Markowa. Józef, chociaż skończył tylko 4 klasy szkoły podstawowej i roczny kurs rolniczy, interesował się sadownictwem, ogrodnictwem, pszczelarstwem, hodowlą jedwabników i miał w tym względzie osiągnięcia potwierdzone zdobytymi nagrodami. Jego wielką pasją była fotografia. Własnoręcznie zbudował aparat fotograficzny i wykonał nim tysiące zdjęć dokumentujących życie jego rodziny i mieszkańców wsi podczas wykonywania prac rolnych oraz spędzania wolnego czasu.
 
Wiele z tych zdjęć zachowało się, a część z nich jest eksponowana w Muzeum Polaków Ratujących Żydów  podczas II wojny światowej im. Józefa i Wiktorii Ulmów w Markowej. Wiktoria wyszła w 1935 roku za mąż za 12 lat starszego Józefa, zajmowała się opieką nad 6 dzieci oraz prowadzeniem domu. Ulmowie mimo niskiego wykształcenia formalnego byli ludźmi światłymi i społecznie zaangażowanymi. O świcie 24.03.1994 r., na skutek donosu granatowego policjanta wraz z 6 dzieci (Wiktoria byłą wówczas w 9 miesiącu ciąży) i ukrywanymi Żydami zostali zamordowani.
 
Dziś na świecie, ale też niestety w Polsce, znajdują się ludzie i środowiska, które dążą do umniejszenia rangi zaangażowania Polaków w ratowanie Żydów. Można się też spotkać z coraz liczniejszymi wypowiedziami przypisującymi społeczeństwu polskiemu sprawstwa Holocaustu. Wobec powyższych, naglącą staje się potrzeba gruntowniejszej znajomości naszej historii oraz mówienia o naszych bohaterach, którzy powodowani miłością bliźniego, gotowi byli ryzykować życie swoje i swoich najbliższych.
 
W imieniu organizatorów (Parafia pw. św. Jana Bosko w Lubinie oraz Wspólnota "Wiara i Rozum")
dr Zbigniew Rudnicki.
 
Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19311.html
Ten artykuł był czytany 85 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.028 sek.Lubin 1.0