Środa, 18 września 2019 r.   Imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 63

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>
Wiadomości z Lubina
Repertuar kina Repertuar kina "Muza" ...
REPERTUAR KINA „MUZA” w LUBINIE – www.ckmuza.eu   20.09 Piątek 14:30, 16:15, 18:00 > Angry Birds 2 Film - premiera &... »Wyważył drzwi, wtargnął do mieszkania i groził kobiecie pozbawieniem życia. Wyważył drzwi, wtargną...
Trzy najbliższe miesiące w areszcie spędzi 41-letni mieszkaniec Lubina, który został zatrzymany przez lubińskich policjantó... »Filmowe emocje w kinach Helios! Filmowe emocje w kinac...
Jak co tydzień Helios przygotował rozrywkę na najwyższym poziomie, serwując najnowsze hity kinematografii. W tym tygodniu sieć zaprasza na pokazy... »Młody labrador pilnie poszukiwany! Młody labrador pilnie ...
W nocy z 14 na 15 września 2019 r. z posesji w Karczowiskach uciekła młoda, zaledwie siedmiomiesięczna suczka. Reaguje na imię Abi.   Maść... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

silesianseo.pll
Magazyn elubin.pl
Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Dialog Arena – stadion klubu Zagłębie Lubin. Pojemność stadionu wynosi 16 300 miejsc

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Wzruszające spotkanie z Rafałem Podrazą
Data dodania: 18 marca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Wzruszające spotkanie z Rafałem Podrazą

Każdy z nas jest jak książka, trzeba tylko kogoś aby nas otworzył… Urocze i pełne wzruszeń spotkanie z Lubinianinem Rafałem Podrazą w Zespole Szkół Sportowych w Lubinie. Ten zdolny literat odwiedził Lubin. Wspomnień i pytań nie było końca. A było co wspominać.

Poeta dziennikarz, autor książek, wydawca. Sercem nadal Lubinianin, chociaż mówi, że nie rozumie tego miasta. – No bo jak to jest. Jestem w Lubinie, a wiele osób jedzie dzisiaj do Legnicy, aby tam się ze mną spotkać. Przecież to trochę dziwne. Jak mam to rozumieć.

Pytany o marzenia uśmiechał się – Tak, marzę, żyję z pisania w kraju, gdzie wszyscy piszą. Staram się realizować to co lubię i nawet z tego żyję. A i jeszcze 15 m kwadratowych w Warszawie i … i marzy mi się telefon z biblioteki lub CK Muza z propozycją wieczoru autorskiego.

W spotkaniu wzięły udział nauczycielki, które uczyły Rafała przed laty – Maria Pokryszczak, Jolanta Podgórska-Pawlak, Zofia Szczęch-Temecka oraz Lidia Głodowska.

- Te panie najwięcej zrobiły w temacie ukształtowania „zarazy-podrazy”. To one zmotywowały mnie do pisania.

Jakim uczniem był Rafał? -  "Nawet uczeń, który sprawia problemy czasami nas bardzo zaskakuje i to bardzo pozytywnie. Trudny charakter. Indywidualista. Jego zeszyt do języka polskiego był bardzo oryginalny. To była dopiero łamigłówka. W jednym zeszycie parę przedmiotów i znowu notatki z języka polskiego".

Ile w Rafale z Samozwaniec, ile z Kossaka a ile z Podrazy. Uśmiech, chwila ciszy... – Staram się być sobą, mam dystans do siebie, chyba nawet czasami za duży. Patrzę na nich jako miły dodatek do biografii. Musiałem stworzyć siebie, bo trudno jest żyć z takim jarzmem ale mam nadzieję, że się udało i Rafał Podraza jest Rafałem Podrazą.

Czy jest spokrewniony z Kossakami? - Czy jestem spokrewniony z Kossakami? Nie ma więzów krwi. Choć podobno charakterki mamy podobne. Moja mama jest córką siostry drugiego męża Magdaleny Samozwaniec Zygmunta Niewidowskiego i jego chrześnicą. Madzia Samozwaniec, to dla mnie, cioteczna babka.

Jestem głównie dziennikarzem nie pisarzem. Bo nikt nie rodzi się pisarzem. Autor biografii musi mieć swego bohatera, o którego musi dbać. Mam to szczęście, ze mogę pisać o ludziach, o których chcę pisać. Zdarza się, że wiedza o naszym bohaterze nas przerasta. Lubię przywracać ludzi do życia poprzez książki i wspomnienia. Przecież każdy z nas, was jest jak książka, trzeba tylko żeby ktoś nas otworzył.

Spotkanie uświetnił występ uczennicy Zosi Dańczuk, która razem z nauczycielką muzyki Beatą Łuczak zaśpiewała piosenkę z repertuaru Anny Jantar pt. „Radość najpiękniejszych dni”

Były pamiątkowe zdjęcia i autografy. To na pewno nie ostatnie spotkanie ze znanym absolwentem szkoły. Mamy nadzieję, że Dyrekcja Zespołu Szkól Sportowych ponowi zaproszenie za rok tak aby Rafał nie zapomniał o Lubinie.

Rafał Podraza (ur. 1977) – dziennikarz, autor tekstów piosenek, poeta, członek Związku Literatów Polskich. Przez wiele lat mieszkał w Lubinie i Legnicy współpracując z lokalnymi tygodnikami. Aktualnie mieszka w Szczecinie. Na koncie ma pięć tomików poezji: „Życie przez palce mi przecieka” (1998), „Moja Intymność” (2006), „Przemijanie…” (2008), „Z Jasnorzewską w tle. Wiersze o miłości” (2010), „bilans. 1987-2012” (2012) i cztery książki: „Magdalena, córka Kossaka” (2007), „Wojciech Kossak” (2012), „Córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec” (2012), „Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień” (2013).

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19323.html
Ten artykuł był czytany 201 razy.


brak komentarzy

Napisz komentarz!

Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2019 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.030 sek.Lubin 1.0