Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Witaj, Społecznosć Lubina gość! Zarejestruj się lub Zaloguj do serwisu | Ilość osób online 16

Portal Lubina


UWAGA! Ten serwis uzywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgode na to) ->>

Praca Lubin

Wiadomości z Lubina
Podpisany został Program inwestycji dla budowy sygnalizacji świetlnej w Osieku Podpisany został Progr...
Powstanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 5 z drogą powiatową nr 2085D w miejscowości Osiek. Skrzyżowanie zlokalizow... »Zmiany w pomocy dla przedsiębiorców Zmiany w pomocy dla pr...
Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie... »OSZUŚCI DZWONIĄ CHCĄC WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE. MOGĄ TEŻ ZAPUKAĆ DO TWYCH DRZWI. BĄDŹMY OSTROŻNI. OSZUŚCI DZWONIĄ CHCĄC ...
Lubińscy policjanci apelują do mieszkańców naszego powiatu o ogromną ostrożność, ponieważ w ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzmożon... »Lotnicze opryski w lasach – mogą potrwać do czerwca Lotnicze opryski w las...
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych informuje, że na podstawie decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i... »

» archiwum wiadomości

Magazyn elubin.pl

polec prawnika.pl

silesianseo.pll

Twoja wyszukiwarka

Zdrowie
Edukacja
Miasto
Lokale
Czy wiesz, że...?
Czy wiesz, że?...Zagłębie Lubin w piłce ręczej kobiet i mężczyzn zdobyło Mistrzostwo Polski w sezonie 2006/2007?

Pogoda
YoWindow.com
Wybrane wiadomości
Wiadomości z Lubina i okolic

Wzruszające spotkanie z Rafałem Podrazą
Data dodania: 18 marca 2019 — Kategoria: Wiadomości

Wzruszające spotkanie z Rafałem Podrazą

Każdy z nas jest jak książka, trzeba tylko kogoś aby nas otworzył… Urocze i pełne wzruszeń spotkanie z Lubinianinem Rafałem Podrazą w Zespole Szkół Sportowych w Lubinie. Ten zdolny literat odwiedził Lubin. Wspomnień i pytań nie było końca. A było co wspominać.

Poeta dziennikarz, autor książek, wydawca. Sercem nadal Lubinianin, chociaż mówi, że nie rozumie tego miasta. – No bo jak to jest. Jestem w Lubinie, a wiele osób jedzie dzisiaj do Legnicy, aby tam się ze mną spotkać. Przecież to trochę dziwne. Jak mam to rozumieć.

Pytany o marzenia uśmiechał się – Tak, marzę, żyję z pisania w kraju, gdzie wszyscy piszą. Staram się realizować to co lubię i nawet z tego żyję. A i jeszcze 15 m kwadratowych w Warszawie i … i marzy mi się telefon z biblioteki lub CK Muza z propozycją wieczoru autorskiego.

W spotkaniu wzięły udział nauczycielki, które uczyły Rafała przed laty – Maria Pokryszczak, Jolanta Podgórska-Pawlak, Zofia Szczęch-Temecka oraz Lidia Głodowska.

- Te panie najwięcej zrobiły w temacie ukształtowania „zarazy-podrazy”. To one zmotywowały mnie do pisania.

Jakim uczniem był Rafał? -  "Nawet uczeń, który sprawia problemy czasami nas bardzo zaskakuje i to bardzo pozytywnie. Trudny charakter. Indywidualista. Jego zeszyt do języka polskiego był bardzo oryginalny. To była dopiero łamigłówka. W jednym zeszycie parę przedmiotów i znowu notatki z języka polskiego".

Ile w Rafale z Samozwaniec, ile z Kossaka a ile z Podrazy. Uśmiech, chwila ciszy... – Staram się być sobą, mam dystans do siebie, chyba nawet czasami za duży. Patrzę na nich jako miły dodatek do biografii. Musiałem stworzyć siebie, bo trudno jest żyć z takim jarzmem ale mam nadzieję, że się udało i Rafał Podraza jest Rafałem Podrazą.

Czy jest spokrewniony z Kossakami? - Czy jestem spokrewniony z Kossakami? Nie ma więzów krwi. Choć podobno charakterki mamy podobne. Moja mama jest córką siostry drugiego męża Magdaleny Samozwaniec Zygmunta Niewidowskiego i jego chrześnicą. Madzia Samozwaniec, to dla mnie, cioteczna babka.

Jestem głównie dziennikarzem nie pisarzem. Bo nikt nie rodzi się pisarzem. Autor biografii musi mieć swego bohatera, o którego musi dbać. Mam to szczęście, ze mogę pisać o ludziach, o których chcę pisać. Zdarza się, że wiedza o naszym bohaterze nas przerasta. Lubię przywracać ludzi do życia poprzez książki i wspomnienia. Przecież każdy z nas, was jest jak książka, trzeba tylko żeby ktoś nas otworzył.

Spotkanie uświetnił występ uczennicy Zosi Dańczuk, która razem z nauczycielką muzyki Beatą Łuczak zaśpiewała piosenkę z repertuaru Anny Jantar pt. „Radość najpiękniejszych dni”

Były pamiątkowe zdjęcia i autografy. To na pewno nie ostatnie spotkanie ze znanym absolwentem szkoły. Mamy nadzieję, że Dyrekcja Zespołu Szkól Sportowych ponowi zaproszenie za rok tak aby Rafał nie zapomniał o Lubinie.

Rafał Podraza (ur. 1977) – dziennikarz, autor tekstów piosenek, poeta, członek Związku Literatów Polskich. Przez wiele lat mieszkał w Lubinie i Legnicy współpracując z lokalnymi tygodnikami. Aktualnie mieszka w Szczecinie. Na koncie ma pięć tomików poezji: „Życie przez palce mi przecieka” (1998), „Moja Intymność” (2006), „Przemijanie…” (2008), „Z Jasnorzewską w tle. Wiersze o miłości” (2010), „bilans. 1987-2012” (2012) i cztery książki: „Magdalena, córka Kossaka” (2007), „Wojciech Kossak” (2012), „Córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec” (2012), „Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień” (2013).

Słowa kluczowe: lubin
Wyślij link znajomemu: http://elubin.pl/wiadomosci,19323.html
Ten artykuł był czytany 471 razy.


3 komentarze

Napisz komentarz!

~Gość

Gość serwisu
#44095 | 30.03.21 21:47:37Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Czy przedstawiacie to spotkanie dla wiekszenia bólu, kiedy szkołe,,Zespół Szół Sportowych'' ,a obecnie ,,Siódemkę " się likwiduje, połyka ja Szkoła Mistrzostwa Sportowego, pozera państwowa placówkę, a nauczycieli się zwalni???
~Gość

Gość serwisu
#44096 | 30.03.21 21:50:27Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Panie Rafale tej SZKOŁY , wktórej był Pan przyjmowany pewnie juz nie bedzie.
~Podraza - Stojek

Gość serwisu
#44097 | 31.03.21 11:56:17Zgłoś naruszenie netykiety/regulaminu.

Całe szczęście, ze twórcy potrafią porozumieć się poza oficjalnym obiegiem informacji. Właśnie odezwał się do mnie (na moim blogu) Pan Rafał Podraza. Miłe. Napisał:<br /> <br /> Panie Tadeuszu,<br /> pozwolę sobie za Pana pośrednictwem napisać parę słów (FORUM jest dla mnie zbyt skomplikowane w obsłudze) tutaj jakoś łatwiej można się zalogować &#128578;<br /> Dziękuję za gorące serdeczności, płynące mocnym strumieniem z Lubina i okolic. Cieszę się, że ktoś TUTAJ mnie jeszcze pamięta. Dla ciekawych, co u mnie?<br /> W 2009 roku na rynku: 2 tomiki poezji: &#8222;Przemijanie&#8221; i &#8222;Z Jasnorzewską w tle. Strofy o miłości&#8221;, &#8222;Listy&#8221; Magdaleny Samozwaniec i niepublikowana książka pisarki &#8222;Z pamiętnika niemłodej już mężatki&#8221;, także w moim opracowaniu.<br /> Poza tym praca z Bogdanem Trojankiem, Kasią Wilk (mam nadzieję) i Izą Trojanowską. Dziękuję i cóż do miłego zobaczenia kiedyś w Lubinie &#8211; jestem chętny &#128578;<br /> <br /> Żałuję, że Pan Rafał nie zostawił adresu e-mailowego do siebie. Odpisuję więc tu i teraz:<br /> <br /> Panie Rafale, cieszę się ogromnie, że realizuje Pan swoje marzenia. I nie zapomina o Lubinie, a w nim o mnie. Jeżeli będzie Pan teraz w Święta w Lubinie, to zapraszam na premierę Kabaretu Szemranego (27. grudnia br. o godz. 19.00 w Klubie &#8222;C&#8217;est la vie&#8221; przy ul. Rzemieślniczej 9).
Twoje imię: *
Twój komentarz: *
komentarz nie może być dłuższy niż 350 znaków
Znaczniki HTML: Wył.
BBCode: Włączone

Dostępne znaczniki:
[i] pochylenie [/i]
[b] pogrubienie [/b]
[u] podkreślenie [/u]


* - wymagane pola do dodania komentarza.

Wszystkie komentarze umieszczane przez użytkowników i gości portalu są ich osobistą opinią. Redakcja oraz właściciele portalu nie biorą odpowiedzialności za komentarze odwiedzających.


Copyright © 2006-2021 Portal miasta Lubina.
Strona wygenerowana w 0.029 sek.Lubin 1.0